35035
جمعه  27  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

شنبه , 10 مهر 1395 ساعت 11:20

آخرین فرصت اینترنتی برای نجات یوزپلنگ ایرانی

ظهر امروز( شنبه) آخرین مهلت برای پیوستن به سایت پویش مردمی نجات یوزپلنگ ایرانی است، این سایت از 9 شهریورماه به روی علاقه مندان به حفظ گونه در خطر انقراض یوزپلنگ باز شد تا امضای این افراد به عنوان سندی بر ادامه حیات این گربه سان بر آن نقش ببندد.

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا به نقل از ایرنا، انجمن یوزپلنگ ایرانی 10 شهریورماه سایت 'پویش مردمی حفاظت از یوزپلنگ ایرانی' را با هدف جمع آوری امضا در حمایت از این گونه نادر جانوری برای ارسال به مسئولان مربوطه ایجاد کرد.
مرتضی اسلامی مدیر عامل انجمن یوزپلنگ ایرانی گفت: استقبال از این پویش بسیار بیشتر از انتظار بود و این جای امیدواری دارد که مردم دلشان برای محیط زیست و حیات وحش کشور می تپد.
وی افزود: پیش بینی شده بود که دو تا سه هزار امضا جمع شود اما تاکنون ( زمان مخابره خبر) بیش از 9 هزار و 400 امضا جمع شده است و تا ظهر هم این سایت برای جمع آوری امضا باز است اما دیگر تمدید نمی شود.
اسلامی با بیان اینکه امضای حقوقی زیادی هم در این سایت وجود دارد گفت: افرادی زیادی مانند نمایندگان مجلس، بازیگران، ورزشکاران، مدال آوران و تعداد بسیار زیادی از فعالان محیط زیست آنرا امضا کرده اند.
مدیر عامل انجمن یوزپلنگ ایرانی تاکید کرد: بسیار خوشحال هستیم که با پشتوانه اجتماعی بیشتر و قوی تری این نامه را به رییس جمهوری تقدیم می کنیم.
وی درباره راه اندازی این پویش گفت: با توجه به وضعیت بسیار نگران کننده یوزپلنگ در کشور، انجمن یوزپلنگ ایرانی نامه ای در قالب پویش مردمی حفاظت از یوزپلنگ تهیه و آن را در سایت این پویش به نشانی http://cheetahday.com/ قرار داده بود تا جمع کردن امضا ادامه حیات این گربه سان ارزشمند تا حدود زیادی تسهیل شود.
اسلامی افزود: بعد از پایان زمان جمع آوری امضاها، یک رونوشت از آن برای دفتر ریاست جمهوری، سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال می شود.
وی گفت: زمانی یوزپلنگ آسیایی در بخش وسیعی از قاره آسیا زندگی می کرد، کشورهایی همچون عربستان، عراق، ایران، ترکمنستان، افغانستان و هندوستان زمانی میزبان یوزپلنگ آسیایی بودند اما متاسفانه به دلیل شکار و تخریب زیستگاه ها، این دونده زیبا در تمام کشورهای آسیایی منقرض شده و اکنون تعداد بسیار اندکی از آنها فقط در کشور ما باقیمانده است که آن نیز رو به انقراض است.
اسلامی اظهار کرد: در این نامه اتخاذ تدابیری مانند ممانعت از احداث و اجرای هرگونه طرح عمرانی و بهره برداری از قبیل جاده و معدن در زیستگاه های یوزپلنگ، افزایش تعداد محیط بانان و بهبود تجهیزات آنان در زیستگاه های یوزپلنگ، تحت حفاظت قراردادن مسیرهای مهاجرتی یوزپلنگ، ایمن سازی نقاط حادثه خیز جاده ها برای جلوگیری از تصادف یوزپلنگ با خودروهای عبوری، مشارکت دادن جوامع محلی در امر طبیعت گردی و حفاظت از زیستگاه ها خواسته شده است.
یوزپلنگ گونه ای ارزشمند اما در خطر انقراض است، اطلاع دقیقی از تعداد آنها در کشور وجود ندارد اما آمارها نشان می دهد حداقل 36 قلاده یوز از مقابل دوربین های نصب شده در مناطق حفاظت شده عبور کرده اند که با برآورد های انجام شده وجود حداقل 50 قلاده یوز در کشور تخمین زده می شود که برای ادامه حیات نیازمند کمک هستند.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

آموزش در خانه جایگزین مشق شب می‌شود

گفتمان سواد رسانه‌ای باید جهت‌گیری مردمی و ملی پیدا کند

آموزش در خانه جایگزین مشق شب می‌شود

گفتمان سواد رسانه‌ای باید جهت‌گیری مردمی و ملی پیدا کند

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه