پنجشنبه  31  مرداد  1398
چهارشنبه , 30 تیر 1395 ساعت 01:14

اعضای باند زورگیری از مشتریان بانک های مشهد در دام پلیس/ سرکرده سارقان: خودرو مالباخته را پنچر می‌کردیم!

اعضای یک باند خطرناک زورگیری که وجوه نقدی مشتریان بانک های مشهد را با تهدید به مرگ سرقت می کردند در حالی با اجرای عملیات گسترده طرح مهار توسط مأموران کلانتری مصلای مشهد به دام افتادند که طی چند ساعت حدود 20 تن از مالباختگان به کلانتری مذکور مراجعه کرده اند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا به نقل از خراسان، ماجرای زورگیری اعضای این باند خطرناک که لهجه ای عربی داشتند از زمستان سال گذشته هنگامی در دستور کار نیروهای انتظامی قرار گرفت که فردی با پلیس 110 تماس گرفت و از سرقت پول هایش توسط سرنشینان یک دستگاه پژو 405 خبر داد. این مرد که برای اعلام شکایت به کلانتری مصلی رفته بود در تشریح چگونگی وقوع سرقت گفت: وقتی با پول های نقد از بانک خارج و سوار خودرو شدم ناگهان 2 جوان در حالی که با «کارد» مرا تهدید به مرگ می کردند پول هایم را ربودند و با یک دستگاه پژو 405 متواری شدند.

مدتی بعد گزارش های مشابه دیگری نیز به پلیس مشهد رسید که بررسی ها نشان می داد سرقت های مذکور توسط اعضای یک باند حرفه ای و خطرناک انجام می شود. بنابراین به دستور سرهنگ محمد بوستانی (رئیس پلیس مشهد) گروهی از مأموران ورزیده به فرماندهی سرهنگ بانژاد (سرکلانتر شرق) عملیات اطلاعاتی و تجزیه و تحلیل های کارشناسی درباره سرقت های مذکور را آغاز کردند. بررسی های پلیس با توجه به لهجه عربی سارقان بیانگر آن بود که اعضای باند دزدانی هستند که از استان های دیگر وارد مشهد شده اند و به زورگیری های خود ادامه می دهند به همین دلیل عملیات های پلیسی در شاخه های متفاوتی دنبال شد. ادامه تحقیقات نشان داد که افرادی نیز با استفاده از یک دستگاه پراید سفید رنگ سرقت های مشابهی را مرتکب می شوند. این در حالی بود که سرقت های مذکور در فواصل زمانی خاصی صورت می گرفت به طوری که مدت ها از سرقت های مشابه گزارشی به پلیس ارائه نمی شد. در حالی که دامنه تحقیقات در یکی از شاخه های عملیاتی به دیگر استان های کشور کشیده شده بود و گروهی از مأموران هم سوابق دزدان حرفه ای را در دستور کار قرار داده بودند مشخص شد که سرنشینان پراید و پژو 405 اعضای یک باند هستند که با خودروهای مختلف اقدام به ارتکاب جرم می کنند. گزارش خراسان حاکی است: در حالی که مأموران به سرنخ هایی از این ماجرا رسیده بودند استعلام شماره پلاک خودروهایی که در سرقت های یاد شده مورد استفاده سارقان قرار گرفته بود مشخص کرد که دزدان حرفه ای در هر سرقت پلاک خودرو را عوض می کنند.

از سوی دیگر فرمانده انتظامی مشهد که نظارت مستقیمی بر عملیات های اطلاعاتی پلیس داشت دستور داد تا گروهی از مأموران در پوشش های مبدل بانک های اطراف خیابان مصلای مشهد را زیر نظر بگیرند چرا که تحلیل های کارشناسی نشان می داد اعضای این باند بیشتر سرقت ها را در خیابان مصلی انجام داده اند. مدتی بعد از این ماجرا و در حالی که حلقه های پلیس هر لحظه برای شناسایی دزدان خطرناک تنگ تر می شد، مأموران کلانتری مصلی به اطلاعاتی دست یافتند که نشان می داد اعضای این باند 3 نفره اهل خوزستان هستند و پس از انجام چند سرقت در مشهد به اهواز می روند و مدتی بعد دوباره برای زورگیری به مشهد می آیند. با به دست آمدن اطلاعات تکمیلی درباره اعضای این باند، سرهنگ بوستانی دستور داد تا گروهی از مأموران تجسس کلانتری مصلی با هدایت سرگرد ملکی و راهنمایی های سرکلانتر شرق عملیات طرح مهار را در اطراف بانک های خیابان مصلی آغاز کنند. این در حالی بود که ماموران از طریق منابع اطلاعاتی خود دریافته بودند اعضای این باند روز گذشته وارد مشهد شده اند بنابراین گروهی از مأموران با لباس های مبدل در اطراف بانک ها حضور یافتند تا این که خودروی پژو 405 وارد کمین نیروهای پلیس شد. در یک لحظه بی سیم ها به کار افتاد و سرهنگ بوستانی نظارت مستقیم بر عملیات را به عهده گرفت.

دقایقی بعد سرنشینان پژو 405 در حالی که قصد زورگیری ازیک مشتری بانک را داشتند به محاصره نیروهای انتظامی درآمدند اما راننده با دیدن مأموران، پدال گاز را فشرد و متواری شدند. راننده خودرو پژو هنگام فرار از چنگ مأموران با یک دستگاه اتوبوس شرکت واحد تصادف کرد اما باز هم به فرار خود ادامه داد تا این که خودرو مأموران را مقابل خود دید. او که همه راه های فرار را بسته می دید محکم پژو را به خودرو پلیس کوبید تا بتواند خود و همدستانش را از دستگیری نجات دهد اما همه راه ها مسدود شده بود. در این هنگام یکی از سرنشینان از خودرو پیاده شد و با کارد به سوی رئیس تجسس کلانتری حمله کرد ولی حمله او با اسپری فلفل نیروهای انتظامی نافرجام ماند و بدین ترتیب 3 عضو خطرناک این باند دستگیر و به مقر انتظامی منتقل شدند. «دزدان خطرناک» که بین 25 تا 30 سال سن دارند اعتراف کردند هر بار از اهواز با هواپیما به مشهد می آمدند و با اجاره یک منزل به مدت یک هفته، زورگیری از مشتریان بانک را انجام می دادند.

سرکرده سارقان گفت: یک نفر از ما به داخل بانک می رفت و افرادی را که پول های نقد زیادی از بانک دریافت می کردند شناسایی می کرد و ما نیز با پنچر کردن خودرو مالباخته و یا با تهدید به مرگ اموالش را می ربودیم. سپس به اهواز پرواز می کردیم تا آب ها از آسیاب بیفتد و دوباره به مشهد باز می گشتیم تا این که در چنگ نیروهای انتظامی گرفتار شدیم.گزارش خراسان حاکی است: در حالی که چند ساعت از دستگیری اعضای این باند می گذشت حدود 20 تن از شاکیان برای شناسایی دزدان پروازی وارد کلانتری شدند. این در حالی است که پلیس احتمال می دهد اعضای این باند 3 نفره که پلاک خودروها را به صورت کشویی تعویض می کردند سرقت های بیشتری در مشهد انجام داده اند که بررسی ها در این باره ادامه دارد.

http://ana.ir/i/103323

معرفی هرچه بهتر بیانیه گام دوم انقلاب با استفاده از ظرفیت ژورنالیسم علم/ خبرنگار علم رابط بین نخبگان با جامعه است

علوم شناختی همانند تمامی شاخه‌های معرفت بشری از پارادایم خاصی پیروی می‌کند

آمادگی بسیج رسانه برای تبدیل حرکت‌های جهادی به گفتمان عمومی

دلال‌ها باعث افزایش 6 برابری قیمت کاغذ شدند

موسوی: روزنامه‌نگار علم نباید گرفتار بازی‌های رسانه‌ای شود/ ژورنالیسم علم حلقه واسط جامعه و دانشگاه است

واریز یارانه مطبوعات تا دو هفته آینده

یارانه مطبوعات تا شهریور ماه پرداخت می‌شود

افزایش 202 میلیون نفری کاربران شبکه‌های اجتماعی در سال جدید

انتظار از رسانه این است که کبوتر نامه‌بر مسئولان نباشند

مسئولین باید بی‌طرفی خبرنگاران را بپذیرند و کارکرد آن‌ها را با روابط عمومی یکسان ندانند

مهدیان: ژورنالیسم علم کمک می‌کند مفاهیم پیچیده به زبان مردم ساده شود/ 3 ویژگی مهم خبرنگاران علم

شهدا بهترین خبرنگاران و خبرسازان هستند/ خبرنگاری یعنی روایتگری مشکلات مردم و جامعه

حس درد مردم تفریح نیست؛ درد است!

دنیای شیرین «روزنامه‌نگاران علم» در یک نگاه/ از خوشبینی به آینده تا تلاش برخی‌ها برای «ارزان تمام کردن علم»!

تبدیل فرهنگسرای رسانه به پایگاه تبیین جایگاه رسانه در بیانیه گام دوم انقلاب

ناگفته‌های قدیمی‌ترین چاپخانه‌دار تهران/ از خاطرات چاپ در دهه 40 تا امید به رونق کار در آینده!

مظفری: روزنامه‌نگار علمی به چرایی اتفاقات و رویدادها می‌پردازد/ اطلاع‌رسانی نوین با استفاده از ژورنالیسم علم

رفیعی آتانی: نباید به نوع غیرعلمی ژورنالیسم مشروعیت داد/ ژورنالیسم علم در کشور جدی گرفته نمی‌شود

240 خبرنگار رسمی در استان تهران شناسایی شدند

سرانه بودجه فرهنگی مردم تهران 47 تومان است