چهارشنبه  05  تیر  1398
شنبه , 22 دی 1397 ساعت 16:47

معاون وزیر کشور:

نظام شهری ما بیمار و توسعه شهری ما نامتوازن است

معاون وزیر کشور گفت: مهاجرت از روستاها و شهرهای کوچک به سمت کلان‌شهرها باعث عدم توازن شده است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از سازمان شهرداری‌ها و دهياری‌های كشور،‌ مهدی جمالی‌نژاد در مراسم کلنگ‌زنی مترو اسلامشهر اظهار کرد: هم اكنون در پايتخت 205 كيلومتر خطوط مترو با 109 ايستگاه و 1438 واگن در حال خدمت‌رسانی است و سالانه 730 ميليون سفر در تهران با مترو صورت می‌گيرد.

وی افزود: در حال حاضر 106 كيلومتر خطوط مترو در پايتخت در حال ساخت است كه پيش‌بينی می‌شود در صورت اتمام تا پايان طرح در سال 1402، افزايش سفرها به 513 ميلیون خواهد رسید.

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايی وزير كشور اذعان کرد: پيش‌بينی می‌شود در صورت بهره‌برداری از 289 كيلومتر خط مترويی در دست ساخت در كلان‌شهرها تا پايان سال 1402 جمع خطوط مترويی در دست بهره‌برداری به 584 كيلومتر افزايش يابد. 

جمالی‌نژاد همچنين با اشاره به اين‌كه نظام شهری ما بیمار و توسعه شهری ما نامتوازن است، گفت: مهاجرت از روستاها و شهرهای کوچک به سمت شهرهای بزرگ و از آنجا به سمت کلان‌شهرها باعث عدم توازن شده و اين پديده باعث بروز برخی  مشكلات در شهرهای حاشيه‌ای كلانشهرها همچون اسلامشهر شده است.

وی افزود: سندروم کلان‌شهری از مشکلات مهاجرپذیری شهرهای بزرگ است که به صورت آهن‌ربایی جمعیت شهرهای کوچک را جذب می‌کند و تهران به عنوان یکی از بزرگترین کلان‌شهرهای دنیا از مشکلات این چنینی بی‌نصیب نبوده و اگر با این شیب تند مهاجرت شهروندان از شهرهای کوچک به کلان‌شهرها روبه‌رو باشیم، در آینده نه چندان دور روستاها و شهرهای کوچک خالی از سکنه می‌شوند.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستايی وزير كشور همچنين با بيان اين‌كه طی چهل سالی كه از عمر انقلاب می‌گذرد، اقدامات و فعاليت‌های خوبی در عرصه مديريت شهری و روستايی توسط شهرداری‌ها و دهياری‌ها انجام شده، گفت: دستاوردهای عمده شهرداری‌ها و دهياری‌های سراسر کشور طی 40 سالی كه از عمر انقلاب می‌گذرد، در قالب نمایشگاه مديريت شهری و روستايی در روزهای اول تا سوم اسفندماه امسال در بندعباس به نمایش گذاشته می‌شود.

گفتنی است پروژه مترو اسلامشهر در امتداد خط ۳ مترو تهران راه‌اندازی می‌شود و طول آن 15 كيلومتر است و 5 ايستگاه برای آن در نظر گرفته شده که عملیات فاز نخست آن از ایستگاه آزادگان مترو تهران آغاز می‌شود.

انتهای پیام/4105/خ

http://ana.ir/i/351641
افزایش خطوط مترو به 25 هزار میلیارد تومان منابع نیاز دارد

افزایش خطوط مترو به 25 هزار میلیارد تومان منابع نیاز دارد

جیب بُر حرفه‌ای مترو و BRT دستگیر شد/ مالباختگان به پلیس مراجعه کنند+ عکس

جیب بُر حرفه‌ای مترو و BRT دستگیر شد/ مالباختگان به پلیس مراجعه کنند+ عکس

بازگشایی مجدد بخشی از خط 7 متروی تهران/ بهره‌برداری از ایستگاه مهدیه در تقاطع خطوط 3 و 7

بازگشایی مجدد بخشی از خط 7 متروی تهران/ بهره‌برداری از ایستگاه مهدیه در تقاطع خطوط 3 و 7

تعداد اخبار امروز گروه : 1 خبر