174156
شنبه  26  آبان  1397
يكشنبه , 25 شهریور 1397 ساعت 17:13

شهردار تهران خبر داد:

واگذاری شهرداری حداقل 22 ناحیه به زنان تا سه ماه آینده

شهردار تهران از واگذاری شهرداری حداقل 22 ناحیه به زنان تا سه ماه آینده خبر داد و گفت: هر محله تهران باید حداقل یک پارک و یک کتابخانه داشته باشد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از شهرنوشت، سیدمحمدعلی افشانی در نشست هم‌اندیشی با شهرداران 122 ناحیه تهران که عصر دیروز برگزار شد، با اشاره به ایام محرم و عاشورای حسینی، گفت: یزید در چهار سال حکومت خود سه فاجعه به بار آورد که هر کدام می‌توانست یک حکومت را سرنگون کند یکی حادثه عاشورا، دیگری واقعه حمله به مدینه و دیگری به منجنیق بستن کعبه بود.

افشانی افزود: امام حسین (ع) الگوی بزرگ بشری است، او از همه‌چیز خود برای اصلاح جامعه گذشت. شهیدان جبهه‌های ما هم الگویشان امام حسین بود که همه‌چیز خود را برای انقلاب و کشورمان فدا کردند. آن‌ها الگوی عملی‌شان امام حسین بود و ما هم علاوه بر سخن گفتن از امام حسین در عمل او را الگوی خود قرار دهیم.

وی ادامه داد: عمل به منش امام حسین (ع) یعنی مقابله با ظلم و طرفدار حق بودن. ظلم واقعی این است که حق مردم را ضایع کنیم و حق واقعی آن است که خدمت گذار مردم باشیم. شما شهرداران نواحی هستید و مردم اعمال و رفتار شما را مبنای قضاوت خود درباره حکومت و کل شهرداری می‌دانند.

شهردار تهران با طرح این سؤال که «چرا وقتی نام دستگاه‌های فاسد را می‌برند نام شهرداری جزء اولین‌هاست؟» ادامه داد: این مسئله روشن است که اکثر نیروها و مدیران شهرداری افرادی سالم و پاک دست هستند اما عملکرد نادرست معدودی از نیروهای شهرداری، عملکرد اکثریت سالم و درستکار را زیر سؤال برده و به حیثیت اکثریت ضربه زده است.

وی به سخنان برخی شهرداران نواحی در جلسه اشاره کرد و گفت: این سخنان مرا خوشحال کرد چراکه نشان می‌داد شهرداران نواحی افرادی توانمند هستند و حتی از برخی مدیران شهرداری بالاتر هستند.

افشانی گفت: ما نیاز به افراد متملق و چاپلوس نداریم زیرا چاپلوس‌ها هستند که با تعریف‌های بی‌مورد و دروغین روحیه فرعونی را در انسان متبلور می‌کنند. نباید تعریف‌های آن‌ها را باور کرد. نتیجه این چاپلوسی‌ها این می‌شود که یک نفر طوری صحبت می‌کند که گویی قرار است او عالم و آدم را تربیت کند حال‌آنکه حتی در تربیت فرزند خود ناتوان بوده است.

وی سیاست شهرداری مبنی بر احترام به کارمندان جزء شهرداری را مورد تأکید قرارداد و گفت: با زیردستان خود با تکریم رفتار کنید البته من همچنان که با شما جلسه داشتم با تمام کارمندان شهرداری هم دیدار خواهم کرد. ما باید کاری کنیم که جمعیت صدهزارنفری کارمندان شهرداری تنها یک هدف داشته باشند که همان خدمت به مردم است. همه باید اهدافمان در این چارچوب باشد والا اگر هر بخشی برای خود اهدافی جداگانه و بدون در نظر گرفتن هدف اصلی تعریف کند، تلاش‌های عناصر شهرداری یکدیگر را تضعیف خواهد کرد.

افشانی به برنامه خود برای شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: اگر وقت کردید این برنامه را بخوانید. این برنامه حاصل تجربه‌های من در حوزه‌های مدیریتی است و بدانید که مناصب و مسئولیت‌ها مثل ابر می‌گذرند و باید قدر فرصت خدمت به مردم را بدانیم. مطمئن باشید اگر خادم مردم باشید مردم از عملکرد و سخنان شما این را می‌فهمند.

وی افزود: مهم‌ترین وظیفه ما عمل به قانون است. فساد آنجاست که به قانون عمل نمی‌شود همچنین شما باید به مردم پاسخگو باشید برخی از شما خیلی در دفترتان سرور هستید و مردم شما را نمی‌توانند پیدا کنند. درحالی‌که انتظار این است که با مردم مهربان‌تر باشید باید سطح تحمل خود را بالا ببرید.

شهردار تهران با قدردانی از مردم گفت: این مردم همان مردمی هستند که وقتی جنگ شد به جبهه‌ها هجوم آوردند شما شاید کمتر اطلاع داشته باشید. انتظار من از شما این است که با این مردم بهتر رفتار کنید.

افشانی با تأکید بر ضرورت بازنگری و اصلاح روند صدور پروانه‌های ساختمانی خطاب به معاون معماری و شهرسازی گفت: حداکثر زمانی که برای اینترنتی کردن صدور مجوز ساخت‌وساز دارید تا پایان سال است، با این کار بخش عظیمی از فساد در شهرداری از بین می‌رود. باید هر منطقه و هر قطعه زمین شرایط مشخصی برای ساخت‌وساز داشته باشد که ذره‌ای تخلف از آن نشود. باید بساط تخلف و بعد جریمه تخلف را جمع کنیم. به‌هیچ‌وجه اجازه ندهید در ساخت‌وسازها تخلف شود که بعد صاحب آن زمین بخواهد با جریمه آن را جبران کند. اگر قرار است شهرداری قدرت اعمال‌نظر در پروانه ساخت‌وساز خارج از چارچوب و ضوابط داشته باشد من اعلام می‌کنم که این قدرت را نمی‌خواهیم و برخی تخفیف‌ها و مجوزهای خلاف که صادر می‌شود را غارت حق مردم در شهر می‌دانم.

وی افزود: شهرداران نواحی باید رضایت مردم را جلب کنند اگر رضایت عامه مردم را توانستیم جلب کنیم آن‌وقت خواص هم از شما رضایت خواهند داشت. در شرایط فعلی که مردم اوضاع خوبی ندارند شما سعی کنید با مردم مهربان‌تر باشید و شرایط سخت آن‌ها را درک کنید. برای مردم وقت بگذارید و اگر قرار است قانونی اجرا شود که مردم نسبت به آن موضع دارند، سعی کنید مردم را در این زمینه قانع کنید.

شهردار تهران گفت: شهرداری باید در هر محله‌ای یک طرح عمرانی اجرا کند. سعی کنید مشکلات و مسائل محلات را پیدا کنید و بر اساس اولویت‌بندی مهم‌ترین آن را معرفی کنید که آن را حل کنیم. هدف ما این است که در هر محله تهران حداقل یک پارک و یک کتابخانه وجود داشته باشد.

وی از برخی برخوردها با مردم توسط عناصر منتسب به شهرداری انتقاد کرد و گفت: اجازه ندهید هیچ نیرویی در شهرداری با مردم بد رفتار کند و هرکسی که این کار را کرد عذر او را بخواهید حتی او را به مراجع قضایی معرفی کنید. حفظ حرمت شهرداری تهران در این مواقع از هر چیزی واجب‌تر است. در برخورد با شهروندانی که حتی تخلف کرده باشند مراقب باشید که از قانون فراتر نروید. کسی به شما اجازه عملی فراتر از قانون نداده است.

افشانی به «ماجرای صحنه‌سازی برخورد با یک کودک کار» اشاره کرد و گفت: این ماجرا توطئه‌ای علیه نیروهای خدوم شهرداری بود که به لطف خداوند و پیگیری سریع و دقیق دستگاه‌های ذیربط، ناکام ماند.

وی بر مدیریت درست پسماند در تهران تأکید کرد و گفت: موضوع پسماند در تهران تبدیل به یک موضوع تاریخی شده است. این‌که ما هنوز تفکیک از مبدأ نداریم و کسب انرژی از پسماند هنوز خیلی کم است. در این زمینه وضعیت ما نامطلوب است. در برخی شهرهای بزرگ دنیا، پیمانکارانی هستند که حاضرند پول بدهند و پسماند یک منطقه و محله را بخرند آن‌وقت ما هنوز برای جمع‌آوری زباله و پسماند باید به پیمانکار پول بدهیم.

شهردار تهران از برخی پیمانکاران شهرداری انتقاد کرد و گفت: 17 هزار کارگر اتباع غیرقانونی خارجی بدون مجوز فعالیت در ایران را به کار گرفته‌اند و بابت دستمزد و حتی حق بیمه این‌ها از ما میلیاردها پول گرفته‌اند و خبرداریم که با ترفندهایی، کاری می‌کنند که این کارگران از ترس دستگیری، بدون گرفتن حقوقشان فرار کنند و تمام پول‌ها را پیمانکاران به جیب زده‌اند. من تک‌تک قراردادها را بررسی کرده‌ام و جلوی این‌ها را خواهم گرفت.

وی در بخش دیگری از سخنانش درباره ضرورت نظافت شهری گفت: گفته می‌شود شرایط نظافت شهری بهتر شده اما من هنوز راضی نیستم و نظافت شهرداری خیلی بهتر از این می‌تواند باشد. دو چیز همواره مرا رنج داده است یکی خشک‌کردن درختان باغات تهران باهدف تغییر کاربری و دوم کثیفی شهر.

افشانی گفت: برای مقابله با تغییر کاربری باغات تهران جلسات موفقی با مسئولان ذی‌ربط داشته‌ام. بدانید اجازه هیچ تغییر کاربری را نخواهم داد. نباید اجازه بدهیم که درختی قطع و به‌جایش آپارتمانی سبز شود؛ بدانید که شهرداری تهران نیازی به چنین درآمدی ندارد و شما باید نظارت کنید که چنین اتفاقی نیفتد.

وی از برخی کار تراشی‌های غیرواقعی برخی پیمانکاران انتقاد کرد و گفت: چرا باید بلوک‌های سیمانی کنار خیابان و جدول‌های میدان‌ها شهر را هر از چند گاهی کنار بگذارند و بلوک‌ها و جدول‌هایی باکیفیت بدتر را نصب کنند؟ این کارها اتلاف منابع است و اجازه چنین کارهایی را ندهید. من البته تأکیددارم اگر جایی جدولی خراب‌شده بود آن را درست و یا تعویض کنند. اما نه این‌که تغییرات بی‌خود و بی‌جهت انجام شود و بعد از ما پول این کارها را بخواهند. آن‌وقت برخی جاهایی مثلاً چهار موزاییک را مدت‌هاست درست نکرده‌اند. یا لکه‌گیری خیابان‌ها با تأخیر انجام می‌شود. این رفتارها مردم را عصبانی می‌کند.

شهردار تهران همچنین به شعار «شهر زیست پذیر و شهروند مسئولیت‌پذیر» اشاره کرد و گفت: از شاخص‌های چنین شهری این است که در همه محلات باید حمل‌ونقل عمومی قابل انتخاب در دسترس باشد علاوه بر این باید در تمام محلات تهران فضای کتابخانه‌ای و تفریحی فراهم شود و سوم هم امکانات ایمنی و سلامتی مردم موجود باشد.

وی پیرامون پدیده تکدی گری در تهران هم گفت: انسانی که برای یک لقمه نان به‌سوی دیگران دست دراز می‌کند انسانی تحقیرشده است و برنامه ما زدودن پدیده تحقیر در تهران است البته برخی به‌اشتباه این را برخورد با متکدیان عنوان کرده‌اند درحالی‌که ما با مسئولان ذی‌ربط توافق کرده‌ایم که برخی از متکدیان تحت پوشش کمیته امداد قرار گیرند، برخی که معلولیت دارند از سوی سازمان بهزیستی حمایت شوند و برخی هم که از شهرهای دیگر آمده‌اند به شهر زادگاه خودشان بازگردند و برای مقابله با معتادان متجاهر هم برنامه ویژه‌ای داریم.

افشانی ضمن ابراز خشنودی از برنامه‌هایی که برای بافت‌های ناکارآمد شهری در حال انجام است گفت: خوشبختانه در این زمینه کارها شروع‌شده است. یکی از برنامه‌های شهرداری انتقال شرکت‌های دانش‌بنیان به این بافت‌هاست و طبق هماهنگی‌ها آن‌ها در سوله‌ها و مکان‌هایی مناسب کارکرد شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر خواهند شد و با حضور آن‌ها این بافت‌ها هم جان دوباره خواهند گرفت.

وی بابیان این‌که مردم تمام‌کارهای ما را رصد می‌کنند و به ما نمره می‌دهند گفت: امروز با پدیده تغییر اقلیمی مواجهیم و بدانید که ممکن است در یک روز در تهران با بارش‌های شدید مواجه باشیم که قبلاً تجربه نشده است. من هشدار می‌دهم که مراقب باشید در شرایط این‌چنینی وضعیت ناگواری ایجاد نشود. من به مسئولان تذکر داده‌ام که هیچ‌یک از ایستگاه‌های مترو نباید محل جمع شدن آب باشد و تمام تمهیدات لازم در این زمینه باید اندیشیده شود.

شهردار تهران بر ضرورت آمادگی همیشگی آتش‌نشانی‌ها تأکید کرد و گفت: نیروهای آتش‌نشانی باید دائم در حال آموزش و تمرین باشند و تجهیزات شهرداری هم باید همواره آماده و بروز باشد.

وی با انتقاد از تصمیمات غیر کارشناسی برخی شهرداری‌های مناطق انتقاد کرد و گفت: چرا باید تصمیماتی گرفته شود که تصویر شهرداری را مخدوش کند. این‌که تصمیم گرفته می‌شود یک میدان حذف شود بدون در نظر گرفتن این‌که نام فردی که روی آن میدان گذاشته‌شده روی یک بلوار و یا جای دیگری گذاشته‌شده باشد. این ذهنیت را ایجاد می‌کند که شهرداری با آن فرد مشکل داشته است. درحالی‌که چنین نیست و آن فرد هم فرد بسیار محترم و بزرگی است. باید در این‌گونه تصمیمات هنجارهای جامعه را در نظر بگیریم.

افشانی در زمینه مقابله با تخلفات در ساخت‌وساز هم گفت: اجازه ندهید تخلفاتی صورت گیرد که بعد با جریمه بخواهیم جبران کنیم.

شهردار تهران در پایان‌بر حضور بیشتر زنان در مناصب مدیریتی در مدیریت شهری تأکید کرد و گفت: ان‌شاءالله تا سه ماه آینده شهرداری حداقل 22 ناحیه به زنان واگذار خواهد شد زیرا تجربه نشان داده زنان در مدیریت شهری، سالم‌تر و بهتر عمل می‌کنند.

انتهای پیام/4039/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

واکنش حناچی به حواشی در مورد برادرش

رأی محسن هاشمی لو رفت

موضع تند اعضای شورای شهر علیه تقوی‌نژاد

آخوندی درصورت شهردار شدن به هیأت دولت دعوت نمی‌شود

حناچی شهردار تهران شد

شهردار تهران را بر اساس شایستگی‌ها انتخاب کردیم

هر ماه از یک ایستگاه جدید مترو بهره‌برداری می‌کنم

رقابت حناچی و آخوندی برای شهرداری تهران

آنچه باید از شهردار جدید تهران بدانیم+ تصاویر

شرط شهرداری برای برداشتن بلوک سیمانی از مقابل تأمین اجتماعی

حناچی شهردار تهران شد

اعضای شورای شهر از انتصابات اخیر شهردار تهران راضی نیستند

خدمت به شهروندان تهرانی نعمت بزرگ خداوند است

ادامه بارش باران در تهران/ وزش باد شدید در استان‌های غربی کشور

واکنش حناچی به حواشی در مورد برادرش

کاهش آلودگی هوای تهران مشروط به افزایش حمل و نقل عمومی است

شهرداری تهران آزمونی دشوار برای حناچی است

 لزوم توجه شهردار منتخب به مسائل اجتماعی و فرهنگی 

کسی که تعامل با مردم نداشته نمی‌تواند شهردار خوبی باشد

شرط شهرداری برای برداشتن بلوک سیمانی از مقابل تأمین اجتماعی

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های شنبه 26 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های شنبه 26 آبان