896304
دوشنبه  28  آبان  1397
جمعه , 23 شهریور 1397 ساعت 13:33

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران:

علت از بین رفتن آثار تاریخی تهران خلاء قانونی است

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به شناسایی و ثبت‌ نشدن برخی آثار تاریخی پایتخت ایران، گفت: بیش از ۷۰۰ اثر تاریخی و فرهنگی در تهران به علت خلاءقانونی از بین رفته است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از شهرنوشت، احمد مسجدجامعی که مهمان اجلاس نهم شورای عالی استان‌ها بود، به ظرفیت‌های میراث فرهنگی و گردشگری تهران اشاره کرد و گفت: صنعت گردشگری واقعاً در کشور ما مغفول مانده در حالی که می‌تواند پاسخگوی برخی از مشکلات باشد.

وی افزود: کشور ما حوزه تمدنی دارد و مثلاً چشمه علی 7 هزار سال سابقه دارد؛ ویژگی تمدن ایران گفتگو بوده است و الواح تخت جمشید که به زبان‌های مختلف است نشان می‌دهد همزمان در یک مرکز که کار حکومتی، عمرانی و زیست محیطی انجام می‌شود، حوزه‌های مختلف در کنار هم حضور داشتند و حوزه تمدنی را تعریف می‌کردند.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: در داستان‌های اساطیری و فردوسی، هر منطقه ایران پهلوان منتخب خود را داشته است و وقتی ایران در معرض خطر قرار می‌گرفت همه پهلوانان از تمامیت فرهنگی و آب و خاک و آیین مشترک دفاع می‌کردند و در طول زمان، این فرهنگ به مناسبات فیمابین تغییر کرد.

وی با اشاره معماری مساجد ایرانی اظهار کرد: برای مثال معماری مساجد تفاوت‌هایی دارد و آنچه ایران را ایران کرده، وحدت در عین کثرت است.

مسجدجامعی گفت: از مسؤلان میراث فرهنگی انتظار داریم این تنوع را حفظ کنند و بازتاب دهند، چرا که اگر این آثار از بین برود به فرهنگ، ادبیات و طبیعت ایران آسیب وارد می‌شود.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی تهران با اشاره به بی‌توجهی به آثار تاریخی پایتخت ایران افزود: بدون تعارف باید بگوییم که چشمه علی و زاینده‌رود خشک شد و کارون و دریاچه ارومیه و قم در معرض آسیب جدی است؛ ما زمانی در تهران به جای پونک و ونک، منابع گیاه ون و به جایی به عنوان نارمک، باغ‌های انار داشتیم و هر جای تهران و ایران برای خود هویت داشت.

وی ادامه داد: بسیاری از آثار میراث فرهنگی که در ۵۰ سال اخیر ثبت شده از بین رفته است و خیلی از میراث معماری و هویت تاریخی ما دارد از بین می‌رود. اگر ما کمی بی توجهی می‌کردیم همین کاخ گلستان نیز از ثبت جهانی خارج شده بود.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: بسیاری از آثار تاریخی تهران را شناسایی نکرده‌ایم و به همین منظور سندی را در شورای شهر تهران تصویب کردیم که این موضوع سامان پیدا کند. با از بین رفتن بسیاری از آثار تهران مواجهیم و علت آن خلاءهای قانونی است.

مسجد جامعی با تأکید بر ضرورت توجه و ثبت میراث فرهنگی، گفت: برای اولین بار در شورای اول تهران خیابان ولیعصر (عج) را به ثبت رساندیم، اما چرا اکنون مسؤولان از مترو به سبب خشک شدن بسیاری از درختان شکایت نمی‌کنند؟ چرا به خاطر از بین رفتن بسیاری درختان خیابان ولیعصر (عج) کسی شکایت نمی‌کند؟ ما در محله کن خیابانی داریم که درخت‌های چنارش دوقلو است و پیشنهاد دادیم به جای قطع درختان مغازه‌ها را خراب کنند.

انتهای پیام/4044/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

رصدخانه شهر گور در دل تاریخ

رصدخانه شهر گور در دل تاریخ

نظرات

واکنش حناچی به حواشی در مورد برادرش

حناچی شهردار تهران شد

شهردار تهران را بر اساس شایستگی‌ها انتخاب کردیم

آنچه باید از شهردار جدید تهران بدانیم+ تصاویر

شهرداری تهران آزمونی دشوار برای حناچی است

شرط شهرداری برای برداشتن بلوک سیمانی از مقابل تأمین اجتماعی

حناچی از سوی وزیر کشور تأیید نشود سرپرست انتخاب می‌کنیم

ادامه بارش باران در تهران/ وزش باد شدید در استان‌های غربی کشور

منتظر تأیید حکم شهردار جدید از وزارت کشور هستیم

شهرداری تهران باید جلوی آلزایمر مردم را نسبت به تاریخ بگیرد

حناچی شهردار تهران شد

نمک‌پاشی در روزهای برفی برای شهر آسیب‌زاست

واکنش حناچی به حواشی در مورد برادرش

اعضای شورای شهر از انتصابات اخیر شهردار تهران راضی نیستند

واکنش عضو شورای شهر به گودبرداری شبانه در باغ اراج

امیدواریم حکم انتصاب شهردار به‌زودی صادر شود

خدمت به شهروندان تهرانی نعمت بزرگ خداوند است

ادامه بارش باران در تهران/ وزش باد شدید در استان‌های غربی کشور

کاهش آلودگی هوای تهران مشروط به افزایش حمل و نقل عمومی است

در صورت صدور حکم، شهردار فعالیت خود را آغاز می‌کند

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های دوشنبه 28 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های دوشنبه 28 آبان