چهارشنبه  01  اسفند  1397
شنبه , 29 خرداد 1395 ساعت 14:05

هجوم پیاپی دو طوفان گرد و غبار به ایران‌/ توده دوم عامل افزایش شدت گرد و غبار

مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: گرد و غباری که 27 و 28 خرداد استان‌های غربی کشور را تحت تاثیر قرار داد، حاصل تشکیل دو توده گرد و غباری بود که در سراسر شرق کشور عراق و در مرز عراق و سوریه شکل گرفت. ولی ایجاد توده دوم با تاخیر زمانی موجب تقویت توده نخست و استمرار و افزایش غلظت طوفان گرد و غبار در ایران شد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، ضیاء الدین شعاعی مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار در خصوص منشاء گرد و غباری که از 16 جولای 27 خرداد تقریبا سراسر غرب کشور را در برگرفت، گفت: این طوفان از منشاء شرق عراق شکل گرفت و آثار ورود آن به ایران اواخر پنجشنبه شب و صبح جمعه به اوج رسید.

شعاعی با بیان اینکه پشتیبانی توده تقویت شده دوم که از منطقه مرز عراق و سوریه نشات گرفته بود از توده نخست، منجر به استمرار و شدت طوفان گرد و غبار در ایران شد، اظهار کرد: شدت طوفان دوم به مراتب از طوفان نخست بالاتر بود و به همین دلیل با اوج گیری فعالیت این توده همزمان با روز جمعه 28 خردادماه در غرب کشور، شاهد افزایش شدت غلظت گرد و غبار بودیم بطوریکه در برخی از نقاط استان‌های غربی این میزان به تا ده برابر حد مجاز رسید.

میزان غلظت گرد و غبار در استان‌ها

مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار افزود: به طور نمونه همزمان با ساعت 9:30 صبح جمعه در ایلام شاهد میزان غلظت گرد و غباری در حدود 1300 و در بوکان حدود 506 میکروگرم بر مترمکعب بودیم.

شعاعی شدت غلظت گرد و غبار در کوهدشت را حدود 3200 میکروگرم بر مترمکعب و پلدختر را حدود 2500 میکروگرم اعلام کرد و در خصوص وضعیت هوای اهواز نیز، گفت: غلظت گرد و غبار در ساعت 10 صبح اهواز حدود 2457 میکروگرم، سوسنگرد حدود 1250 میکروگرم، امیدیه حدود 623 میکروگرم و شوشتر حدود 617 میکروگرم بود که در ساعت 16 عصر در اهواز به 1997، ماهشهر 1402، آبادان 2027 و سوسنگرد به 1319 میکروگرم بر مترمکعب رسید.

مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار در خصوص غلظت گرد و غبار کردستان، اضافه کرد: شدت غلظت گرد و غبار در ساعت 11 صبح روز جمعه سنندج حدود 391 میکروگرم بر مترمکعب بود و این غلظت در ساعت 17 عصر به 823 میکروگرم بر مترمکعب افزایش یافت.

توده دوم عامل افزایش شدت گرد و غبار

این مقام مسئول اشاره‌ای به تقویت توده گرد و غباری وارد شده به ایران از سوی توده دوم و با شدت بیشتر در عصر جمعه داشت و خاطرنشان کرد: بخش عمده افزایش غلظت گرد و غباری که در بعد از ظهر جمعه رخ داد مربوط به ورود توده دوم به ایران بود.

مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار اعلام کرد: با توجه به عدم وجود توده پشتیبان یا سوم در تصاویر ماهواره‌ای، از اواخر دیشب شاهد کاهش غلظت گرد و غبار در استان‌های کشور خواهیم بود اما با توجه به استمرار پدیده باد احتمال رسیدن زبانه‌های این طوفان‌های گرد و غباری به ایران مرکزی یعنی تهران و البرز وجود دارد که پیش بینی تازهتر هواشناسی کشور بر اساس آخرین تصاویر ماهواره‌ای می‌‌تواند این مساله را روشن سازد.

سازمان هواشناسی و وقوع پدیده

شعاعی در خصوص اعلام طوفان‌های گرد و غباری به مردم استان‌های درگیر با این پدیده، با اشاره به پیش بینی سازمان هواشناسی در این زمینه، گفت: به منظور کاهش آسیب‌ها بر سلامت مردم، پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر وقوع طوفان‌های گرد و غباری شدید در استان‌های غرب کشور و خوزستان به اطلاع مردم رسیده بود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه به لحاظ شرایط آب و هوایی در پایان فصل بهار قرار داریم و همچنین با توجه به شدت خشکسالی و تغییر اقلیم در منطقه، همچنین عدم بارش مناسب در ایران و سایر کشورهای منطقه و شروع بادهای تابستانی، فصل پیش رو به لحاظ وقوع طوفان های گرد و غباری در کشور، فصل سختی خواهد بود.

منشاء 90 درصدی طوفان‌ها، خارج از کشور

مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار ضمن تاکید بر این موضوع که طوفان‌های گرد و غباری با منشاء خارجی امسال از شدت و تعداد وقوع بیشتری برخوردار خواهند بود، تصریح کرد: با توجه به شرایط منطقه، در تلاشیم تا از طریق افزایش تعاملات بین المللی به کمک ساختارهای سازمان ملل جهت ایجاد الزام برای کشورها به ویژه کشورهای منطقه به منظور اقدام در خصوص مقابله با پدیده گرد و غبار و ایجاد وحدت و همکاری منطقه‌ای در زمینه کنترل منشاء‌های گرد و غبار، این پدیده را کنترل کنیم.

شعاعی اشاره‌ای هم به وسعت و چالش جنگ و ناامنی در منطقه داشت و گفت: با توجه به اینکه حدود 90 درصد طوفان‌های گرد و غباری ایران از منشاء خارجی است و با در نظر گرفتن جمیع شرایط، به نظر می‌رسد به رغم قابل حل بودن این چالش، دستیابی به نتیجه مثبت در کوتاه مدت میسر نباشد ولی ایران حاضر به توقف تلاش‌های خود در سطح ملی و بین المللی برای مقابله با پدیده گرد و غبار نیست.

قاچاق خاک کشور واقعیت ندارد

هوای کشور تا یکشنبه برفی و بارانی است

افزایش تعداد محیط‌بانان به 6 هزار نفر تا 5 سال آینده

مراکز اخطارگرفته معاینه فنی تحت نظارت شهرداری نیست

برخورد جدی محیط زیست با کمپین‌های گردشگری متخلف

انتقال آب از هامون عامل کاهش ذرات معلق در سیستان و بلوچستان است

اعطای مجوز معادن شن و ماسه در مناطق کویری آسیب‌‌زاست

نیروگاه‌ها در اولویت تأمین سوخت از سوی وزارت نفت هستند

طبقه‌بندی نوع و میزان آلاینده‌ها وظیفه سازمان محیط زیست است

لزوم توجه طرح بهسازی شهرها به محیط‌زیست

مراکز اخطارگرفته معاینه فنی تحت نظارت شهرداری نیست

مؤسسه استاندارد موظف به تهیه استاندارد مواد بازیافتی است

لزوم توجه طرح بهسازی شهرها به محیط‌زیست

هوای کشور تا یکشنبه برفی و بارانی است

اعطای مجوز معادن شن و ماسه در مناطق کویری آسیب‌‌زاست

هوای تهران امروز پاک است

افزایش تعداد محیط‌بانان به 6 هزار نفر تا 5 سال آینده

نیروگاه‌ها در اولویت تأمین سوخت از سوی وزارت نفت هستند

نصب دوربین تله‌ای برای شناسایی رفتار‌های خرس سیاه در نیکشهر

انتقال آب از هامون عامل کاهش ذرات معلق در سیستان و بلوچستان است