دوشنبه  30  اردیبهشت  1398
شنبه , 17 آذر 1397 ساعت 11:08

ظهرابی خبر داد:

انتقال چهار رأس گورخر به پارک ملی کویر

معاون محیط طبیعی محیط زیست گفت: یک راس گور خر نر بالغ و سه راس ماده از سایت تکثیر و پرورش گوراب یزد به پارک ملی کویر با موفقیت کامل منتقل شد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از محیط زیست، حمید ظهرابی گفت: بر اساس برنامه ریزی انجام شده در آینده نزدیک چند رأس  گور خر دیگر از مراکز تکثیر و نگهداری فارس و کرمان به این پارک منتقل خواهند شد. 

ظهرابی با اشاره به سابقه زیست گورخر در پارک ملی کویر افزود: این پارک ملی با مساحت چهارصد هزار هکتار در جنوب شهر گرمسار واقع شده و به واسطه دوری از مراکز مسکونی در شرایط فعلی امن‌ترین و بی تغارض‌ترین منطقه تحت مدیریت کشور است این منطقه تا دهه شصت زیستگاه گور خر آسیایی بوده اما با توجه به هجوم و استقرار دامداران و تخریب زیستگاه و شکار بی رویه در اوایل انقلاب در این پارک منقرض شد.

وی گفت بر اساس بررسی انجام شده این پارک از مطلبوبیت زیستگاهی مناسبی برای این گونه برخوردار بوده و بر اساس برنامه ریزی انجام شده قرار است. مرکز تحقیقات تکثیر و احیای گورخر در پارک ملی کویر احداث و سپس از موالید حاصله برای معرفی مجدد این گونه به پارک ملی استفاده شود. 

وی افزود: در حال حاضر، نه رأس گور خر در این مرکز مستقر شده‌اند و قرار است حد اقل ۱۵ رأس دیگر هم به این جمعیت اضافه شوند. طرح قبلی احیا و معرفی مجدد گورخر به زیستگاه پارک ملی کویر، بازنگری و اصلاح شده و به جای رها سازی  و معرفی سریع به معرفی آرام و تدریجی تبدیل شده است.

وی اضافه کرد: شیوه انتقال گورها نیز پس از چندین جلسه کارشناسی و بررسی‌های میدانی اصلاح و با توجه به حساسیت ویژه این گونه از تله انتظاری بدون بیهوشی و با کمترین استرس ممکن استفاده شده است.

وی گفت: این پروژه تحت نظارت مستقیم مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان و مشارکت مؤثر کارشناسان و محیط بانان استان یزد و کارشناسان سازمان مرکزی انجام شده و با توجه به وقایع تلخ در فاز اول پروژه تمام جوانب امر دقیقاً مورد توجه قرار گرفت، تا شاهد انتقال گورخرها در مسافتی حدود ۸۰۰ کیلومتر با موفقیت کامل باشیم. 

ظهرابی یادآور شد: بر اساس طرح جدید سایت تکثیر و پرورش مناسبی با رعایت کامل اصول فنی  به زودی در این پارک احداث می‌شود و گورخرهای انتقالی در  این سایت نگهداری خواهند شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر به لحاظ رعایت مسائل فنی گور خرها در دو قرنطینه جداگانه نگهداری می‌شوند و سایت اصلی نیز در مجاورت همین مکان احداث می‌شود.

در ادامه همچنین نیره پورملائی  مدیر کل حفاظت محیط زیست استان یزد گفت: پس از هفته‌ها تلاش و برنامه ریزی، تیم اجرایی یگان حفاظت محیط زیست استان یزد با نظارت دفتر حیات وحش و آبزیان آبهای داخلی برای زنده گیری گورخر از سایت گوراب استان یزد، در محل حاضر و طبق پروتکل مربوطه اقدام کردند.

وی افزود: در این عملیات از روش قفس زنده‌گیری استفاده و پس از 4 روز رصد و پایش مستقیم گورخرها 4 رأس گورخر با ترکیب (یک رأس نر و سه رأس ماده) کاملاٌ سالم زنده‌گیری و با کامیون به محل پارک ملی کویر انتقال داده شدند و گورخرها پس از طی مسافت حدود ۸۰۰ کیلومتر، با موفقیت صد درصدی کاملاً سالم به سایت گورخر پارک ملی کویر استان سمنان تحویل داده شدند.

انتهای پیام/4044/
 

http://ana.ir/i/342335
عذرخواهی به دلیل قصور و کوتاهی در پروژه انتقال گورخر ایرانی

عذرخواهی به دلیل قصور و کوتاهی در پروژه انتقال گورخر ایرانی

تشریح عملیات زنده‌گیری ۱۰ راس گورخر در منطقه توران

تشریح عملیات زنده‌گیری ۱۰ راس گورخر در منطقه توران

آغاز فاز عملیاتی برنامه احیای گورخر ایرانی در پارک ملی کویر

آغاز فاز عملیاتی برنامه احیای گورخر ایرانی در پارک ملی کویر

تامین بودجه کشور از خون بهای حیات وحش!/ نقش شکارچی حرفه‌ای در تصمیمات محیط زیست چیست؟

تامین بودجه کشور از خون بهای حیات وحش!/ نقش شکارچی حرفه‌ای در تصمیمات محیط زیست چیست؟

بازگشت گورخر ایرانی بعد از ۳۳ سال به پارک ملی کویر مرکزی

بازگشت گورخر ایرانی بعد از ۳۳ سال به پارک ملی کویر مرکزی

تعداد اخبار امروز گروه : 3 خبر