دوشنبه  30  اردیبهشت  1398
جمعه , 02 آذر 1397 ساعت 05:17

آلودگی هوا با موتورسیکلت؛

آلودگی 4 برابری موتورسیکلت‌های کاربراتوری به ازای هر خودرو ‌

براساس مطالعات صورت‌گرفته هر موتورسیکلت چهار برابر خودروهای سواری آلودگی تولید می‌کند که باید از شماره‌گذاری موتورسیکلت‌های کاربراتوری جلوگیری شود.

به گزارش خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، همواره با شروع فصل سرما و وارونگی هوا هموطنان تهرانی با معضلی به نام آلودگی هوا دست و پنجه نرم می‌کنند؛ لذا این موضوع به یکی از معضلات اصلی تهران و در واقع برخی از کلان‌شهرهای کشور تبدیل شده است؛ مجموعه مدیریت شهری نیز اقداماتی در طول چند سال گذشته برای کاهش این میزان از آلودگی هوا انجام داده، اما همچنان این معضل در پایتخت وجود دارد و سلامت افراد را به خطر می‌اندازد.

بر‌اساس این گزارش، یکی از دلایل اصلی تشدید آلودگی هوا تردد موتورسیکلت‌های کاربراتوری در شهر است؛ در حال حاضر بیش از ۳ میلیون موتورسیکلت در تهران تردد دارند که با اعلام مجموعه مدیریت شهری هر موتورسیکلت به میزان چهار خودروی سواری آلودگی تولید می‌کند، در حقیقت تنها ۱۲ میلیون خودرو از این طریق موجب آلودگی شهر تهران می‌شوند، لذا نظارت بر عدم تولید و وارد کردن این موتورها به کشور و به ویژه به تهران امری ضروری است. در حال حاضر بسیاری از کشورها استفاده از موتورسیکلت‌های کاربراتوری را به دلیل آلوده کردن هوا از سیستم حمل و نقل خود خارج کرده‌اند.

بر همین اساس، برخی از متخصصان نیز معتقدند که هر موتورسیکلت کاربراتوری ۶ برابر یک خودروی ۲۰۶ آلودگی تولید می‌کند؛ همچنین در حال حاضر حدود یک میلیون موتورسیکلت کاربراتوری در تهران تردد دارند که آلودگی بسیاری تولید می‌کند؛ لذا قرار بود تا از پلاک کردن این موتورسیکلت‌ها جلوگیری شود تا به نوعی قدمی در کاهش آلودگی هوا برداشته شود که اگر این اتفاق به مرور رخ دهد در کاهش آلودگی هوا تأثیر بسزایی خواهد داشت؛ چرا که در بسیاری از کشورهای جهان نیز دیگر از این نوع موتورسیکلت‌ها استفاده نمی‌شود.

از طرفی آلودگی هوا سلامتی افراد سالخورده در جامعه را نیز به شدت تهدید می کند؛ لذا برطرف کردن این معضل باید از اولویت‌های مجموعه مدیریت شهری باشد تا به امید خدا به جایی برسیم که دیگر با چنین معضلی به ویژه در پایتخت همراه نباشیم.

انتهای پیام/۴۰۴۴/خ

http://ana.ir/i/328148
استقرار آمبولانس در میادین اصلی شهرری به‌دلیل آلودگی هوا

استقرار آمبولانس در میادین اصلی شهرری به‌دلیل آلودگی هوا

جولان 2 هزار و 500 اتوبوس فرسوده در تهران

جولان 2 هزار و 500 اتوبوس فرسوده در تهران

پلاک خودروها طی 52 سال در ایران 7 مرتبه تغییر کرد

پلاک خودروها طی 52 سال در ایران 7 مرتبه تغییر کرد

کاهش آلودگی هوای تهران مشروط به افزایش حمل و نقل عمومی است

کاهش آلودگی هوای تهران مشروط به افزایش حمل و نقل عمومی است

163 جایگاه توزیع سوخت کشور پایش می‌شود

163 جایگاه توزیع سوخت کشور پایش می‌شود

راه‌اندازی 16 ایستگاه جدید  پایش آلاینده‌های هوا در کشور

راه‌اندازی 16 ایستگاه جدید پایش آلاینده‌های هوا در کشور

تعداد اخبار امروز گروه : 3 خبر