735972
دوشنبه  28  آبان  1397
شنبه , 19 آبان 1397 ساعت 06:36

درویش مطرح کرد:

فرصت‌سوزی محیط زیست با پلمپ و لغو مجوز مدارس طبیعت

یک فعال محیط زیست گفت: پلمپ و لغو مجوز مدارس طبیعت در استان‌های کشور ناشی از نگرانی مسئولان سازمان محیط‌ زیست از پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری است.

به گزارش خبرنگار حوزه محیط‌زیست گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، اخیراً خبری مبنی بر پلمپ و لغو مجوز پنج مدرسه طبیعت در مشهد، کرمان،‌ لاهیجان و همدان در فضای مجازی منتشر شد که نگرانی‌ والدین و فعالان محیط‌زیست را به همراه داشت هر چند پیش از این نیز اعلام شده بود که محیط زیست ارائه مجوز راه‌اندازی مدارس طبیعت را به وزارت آموزش و پرورش منتقل کرده است اما انتظار پلمپ و لغو مجوز مدارس نمی‌رفت و تنها تصور می‌شد که مدارس جدید راه‌اندازی نشوند.  

محمد درویش در گفتگو با آنا به موضوع عدم ارائه مجوز راه‌اندازی مدارس طبیعت از سوی محیط زیست اشاره و بیان کرد: متاسفانه رئیس سازمان محیط‌زیست زیر بار حمایت از مدارس طبیعت نمی‌رود و دلش می‌خواهد سریع‌تر از شر این مدارس راحت شود زیرا معتقدند اگر براثر آشنایی با طبیعت یکی از این دانش‌آموزان زمین خورد  و آسیب دید چرا باید سازمان محیط‌زیست در این زمینه پاسخگو باشد؟

وی ادامه داد: با داشتن چنین مدیرانی که حاضر نیستند برای افزایش دانش و عشق مردم به محیط ‌زیست حتی کوچکترین ریسکی را بپذیرند چطور می‌توانیم انتظار بهبود وضعیت محیط‌زیست کشور را داشته باشیم؟

این فعال محیط‌زیست یادآور شد: سازمان محیط زیست می‌توانست از این فرصت بی‌نظیر و بدون هزینه  برای آموزش و آگاهی‌بخشی نسل آینده کشور بهره‌گیری کند زیرا 78 مدرسه طبیعت در کشور راه‌اندازی شده بود و می‌توانست با ایجاد انگیزه برای جوانان و فعالان محیط زیست نسلی را پرورش دهد که از کودکی عاشق طبیعت باشند و در حفظ و حراست از طبیعت و حیات وحش بکوشند در حالی که سازمان محیط زیست به سادگی این فرصت ارزشمند را از دست داد. 

درویش گفت:‌ هدف رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست جمع‌آوری مدارس طبیعت است در حالی که این مدارس هیچ هزینه‌ای برای سازمان ندارند و تنها از خانواده‌ها تعهد می‌گیرند که در صورت بروز آسیب دیدگی و حادثه در طبیعت مسئولیت با آنهاست اما سازمان از بروز حادثه در این مدارس نگران است و نمی‌خواهد دردسری برای مسئولان سازمان ایجاد شود زیرا  معتقدند ما به اندازه کافی مسئولیت داریم و نمی‌خواهیم مسئولیت دیگری به ما افزوده شود. 

وی اظهار کرد: در کشوری که بیش از 100 محیط‌بان آن کشته شده‌اند باید کاری کنیم که مردم عاشق این محیط‌بانان و حفظ محیط‌زیست کشورشان شوند. در کشوری که سالانه 40 هزار هکتار جنگل به عمد آتش می‌گیرد و هنوز کسانی هستند که با افتخار کنار لاشه خون آلود یک حیوان با لبخند به دوربین عکس یادگاری می‌گیرند و به شکارچی بودن خود  افتخار می‌کنند باید برای فرهنگ سازی حفظ و حمایت از محیط‌زیست اقدامات جدی صورت گیرد. 

به گفته درویش، در هریک‌ از مدارس طبیعت به طور متوسط حدود 150 تا 200 دانش آموز در ماه آموزش می‌‌بینند و حتی در فصل تابستان نیز تعداد مراجعان و دانش آموزان به این مدارس بیشتر می‌شود زیرا دانش‌آموزان می‌توانند هفته‌ای نیم روز در فضایی طبیعی بدون واسطه با موضوعاتی نظیر درخت، پوشش گیاهی، نحوه  رفتار با حیوانات و فرهنگ حفظ محیط‌زیست آَشنا می‌شوند، در حالی که  این مدارس در سراسر دنیا در حال توسعه و گسترش است اما متاسفانه در کشور ما به جای توسعه پلمپ می شود.

انتهای پیام/4044/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

تقاضای تخفیف حکم قصاص محیط‌بان همدانی

سدهای متعدد افغان‌ها مانع ورود حقابه ایران از رود هیرمند می‌شود

علت مرگ لاک پشت‌های دریایی ساحل درک مشخص شد

معرفی ۹۱ شکارچی متخلف به قانون در خراسان رضوی

لک لک سیاه به سیستان برگشت

یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در جاجرم تلف شد

مسیل‌ها سیلابی می‌شود

خبر مرگ کودک میبدی توسط گرگ تکذیب شد

علت تلفات گروهی سارهای بوکان مشخص شد

احیای تالاب‌های سیستان و بلوچستان اولویت محیط زیست است

یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در جاجرم تلف شد

تقاضای تخفیف حکم قصاص محیط‌بان همدانی

علت تلفات گروهی سارهای بوکان مشخص شد

آموزش محیط‌بانان تالابی برای کمک به اجرای برنامه‌های مدیریت تالاب

تالاب کانی برازان مهاباد میزبان یک‌هزار و 500 غاز خاکستری شد

احیای تالاب‌های سیستان و بلوچستان اولویت محیط زیست است

علت مرگ لاک پشت‌های دریایی ساحل درک مشخص شد

معرفی ۹۱ شکارچی متخلف به قانون در خراسان رضوی

لک لک سیاه به سیستان برگشت

خبر مرگ کودک میبدی توسط گرگ تکذیب شد

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های دوشنبه 28 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های دوشنبه 28 آبان