دوشنبه  01  بهمن  1397
پنجشنبه , 17 آبان 1397 ساعت 10:26

مدیرکل پایش محیط‌زیست:

163 جایگاه توزیع سوخت کشور پایش می‌شود

مدیرکل پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست از پایش 163 جایگاه توزیع سوخت کشور خبر داد و گفت: وزارت نفت ملزم به توزیع سوخت استاندارد در کشور است.

شینا انصاری در گفتگو با خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی خبرگزاری آنا با اشاره به بروز آلودگی هوای تهران در فصل پاییز اظهار کرد: در زمان آلودگی هوای تهران تعطیلی مدارس، محدودیت طرح ترافیک و توقف فعالیت پروژه‌های عمرانی مانند مسکن به‌صورت موقتی عمل می‌کند و راهکار دائمی حل این مشکل برنامه جامع کاهش آلودگی هوای تهران است.

وی با تأکید براینکه در این برنامه جامع همه محورها و موضوعات، مورد توجه واقع شده است افزود: موضوع ارتقاء حمل و نقل عمومی در شهرهای بزرگ از مباحث مهمی قلمداد می‌شود که تأمین زیرساخت‌های آن نیازمند سرمایه‌گذاری است همچنین یکی دیگر از بحث‌هایی که امسال بیشتر روی آن متمرکزیم سهم انتشار منابع آلاینده در شهر تهران است که در قالب این برنامه بررسی و مشخص می‌شود که هریک از این عوامل در بروز آلودگی هوای تهران چقدر دخیل هستند.

مدیرکل پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد: هم‌زمان با آغاز فصل سرما با پدیده وارونگی دما مواجه‌ایم؛ بنابراین در شهری مانند تهران که با وسعت عظیمی همه خدمات در آن بارگذاری شده است و روزانه خودروهای بسیاری در آن تردد دارند انتظار روزهای ناسالم را داریم فقط باید بکوشیم با اجرای برنامه‌های مناسب تعداد این روزهای ناسالم را کاهش دهیم.

انصاری ادامه داد: یکی از راهکارهای کاهش آلودگی هوای تهران اجرای معاینه فنی است که در کارگروه آلودگی هوا هم در مورد آن بحث شده و سیستم سیمفا را پیاده‌سازی کردند و علاوه بر آن با در نظر گرفتن جرایمی از تردد خودروهای بدون معاینه فنی و آلاینده جلوگیری به عمل آمد؛ زیرا با استفاده از این سیستم مکانیزه از بروز اشتباهات و صدور برگه معاینه فنی صوری جلوگیری شد که این موضوع نیز می‌تواند بسیاری از مشکلات را کاهش دهد؛ زیرا فقط خودروهای دارای معاینه فنی می‌توانند در سطح شهر تردد کنند.

به گفته این مقام مسئول در سازمان حفاظت محیط زیست، خودروهای سنگین نیز در مواقعی که در شرایط پایداری جوی باشیم باید این مسائل را رعایت کنند و خودروهای سنگین وارد شهر نشوند و به‌صورت کنترل شده در شهرها تردد کنند.

وی یکی از اقدامات دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست را پیگیری، نظارت و پایش سوخت دیزل دانست و گفت: خودروهای سنگین سهم عمده‌ای در انتشار آلاینده ppm 2.5 دارند که ناشی از استفاده از سوخت دیزلی غیر استاندارد و دارای گوگرد بالا است.

انصاری گفت: براساس مصوبه دولت و با پیگیری‌های سازمان حفاظت محیط زیست قرار بود وزارت نفت توزیع سوخت دیزل با گوگرد استاندارد 50 ppm را از سال 95 در کلان‌شهرها و محورهای مواصلاتی کشور توزیع کند همچنین در چارچوب این برنامه دفتر پایش نیز برنامه‌ریزی‌هایی مبنی بر پایش مشترک سوخت را در نظر گرفت تا همراه این همکاران در وزارت نفت در محورهایی که نفت و گاز یورو 4 توزیع شده؛ نظارت، پایش و نمونه‌برداری کند و شرکت پخش وزارت نفت 163 جایگاه توزیع سوخت را به ما معرفی کرد.

مدیرکل پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: حتی اگر در کلان‌شهرها توزیع سوخت استاندارد صورت گیرد با توجه به اینکه بسیاری از خودروهای سنگین سوخت خود را از بیرون شهر تأمین می‌کردند و با آن سوخت آلوده در سطح شهر تردد داشتند باید برای جایگاه‌های توزیع سوخت خارج از شهرها نیز برنامه‌ریزی‌هایی صورت می‌گرفت که ما نیز پس از پایش سوخت، گزارش موارد را در کارگروه ملی آلودگی هوا در حضور همه دستگاه‌های اجرایی کشور ارائه می‌کنیم؛ زیرا توزیع سوخت نفت و گاز با گوگرد استاندارد در کشور یکی از مطالبات سازمان حفاظت محیط زیست است.

وی به نتیجه پایش‌های صورت گرفته از سوی دفتر پایش اشاره، و بیان کرد: پایش‌های ما نشان می‌دهد که توزیع سوخت یورو 4 به‌صورت صد‌در‌صدی محقق نشده است البته نتایج پایش‌های شهریورماه نسبت به سنوات قبل بسیار بهتر بود؛ زیرا وقتی نمونه‌گیری شهریور امسال و سال قبل را مقایسه می‌کنیم نشان می‌دهد که وضعیت نسبت به قبل بهبود یافته و به استانداردهای لازم نزدیک‌تر شده است.

انصاری گفت: آیین‌نامه ماده دو نشان می‌دهد که محیط زیست این 163 جایگاه را در پیوست مصوب دولت وارد کرده است و دستگاه‌های اجرایی ملزم و مکلف به اجرای مصوبه دولت هستند، این مصوبه اخیراً از سوی دولت ابلاغ شده و وزارت نفت ملزم است سوخت نفت و گاز با استاندارد یورو 4 را در جایگاه‌های سوخت کشور توزیع کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: سوخت نفت و گاز اگر واقعاً یورو 4 باشد باید گوگرد آن کمتر از 50 باشد، نتایج پایش‌های سه سال پیش در تهران نشان می‌دهد پیش از این گوگرد سوخت بیش از 5 هزار بود.

انتهای پیام/4044/خ

آلودگی 4 برابری موتورسیکلت‌های کاربراتوری به ازای هر خودرو ‌

آلودگی 4 برابری موتورسیکلت‌های کاربراتوری به ازای هر خودرو ‌

کاهش آلودگی هوای تهران مشروط به افزایش حمل و نقل عمومی است

کاهش آلودگی هوای تهران مشروط به افزایش حمل و نقل عمومی است

هر ایرانی روزانه چند لیتر بنزین مصرف می‌کند

هر ایرانی روزانه چند لیتر بنزین مصرف می‌کند

تایید زنگنه برای سهمیه‌بندی سوخت

تایید زنگنه برای سهمیه‌بندی سوخت

ابراز تأسف کلانتری از خروج «توتال» از پارس جنوبی

ابراز تأسف کلانتری از خروج «توتال» از پارس جنوبی

برپایی جشنواره گل لاله در هلند

هوای پاکم آرزوست/ خودروهای شخصی بلای جان 7 میلیون نفر

محصولی برای کاهش تولید کربن دی‌اکسید تولید شد

مواد ناشی از لنت ترمز ماشین‌ها سرطان‌زا است

گیلان در حال دفن‌شدن در زباله است

دستگاه‌های نظارتی به موضوع تخریب منابع طبیعی ورود نمی‌کنند

فعالیت‌های گروه محیط‌زیستی دیزل به اقتصاد آلمان آسیب می‌زند

یک قطعه بوتیمار رهاسازی شد

ساخت‌وسازهای غیرمجاز در بستر رودخانه ولنجک تخریب می‌شود

وظیفه شورای‌عالی محیط زیست چیست

آب دریاهای با عمق کمتر از 6 متر جزو کنوانسیون تالاب‌ها است

دستگاه‌های نظارتی به موضوع تخریب منابع طبیعی ورود نمی‌کنند

شورای‌عالی حفاظت محیط‌زیست ناظر برفعالیت‌های سازمان محیط زیست است

گیلان در حال دفن‌شدن در زباله است

وظیفه شورای‌عالی محیط زیست چیست

بارندگی‌های شدید برای خاک آسیب‌زاست/بارش شدید به خاک نفوذ نمی‌کند

فعالیت‌های گروه محیط‌زیستی دیزل به اقتصاد آلمان آسیب می‌زند

مواد ناشی از لنت ترمز ماشین‌ها سرطان‌زا است

برپایی جشنواره گل لاله در هلند

اجرای طرح بانوی سبز در حفاظت محیط زیست خراسان رضوی