دوشنبه  06  خرداد  1398
سه شنبه , 17 مهر 1397 ساعت 16:34

مدیر کل دفتر حیات وحش محیط زیست اعلام کرد:

تشریح عملیات زنده‌گیری ۱۰ راس گورخر در منطقه توران

مدیر کل دفتر حیات وحش وآبزیان آب‌های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست، عملیات زنده‌گیری ۱۰ راس گورخر را از منطقه توران به پارک ملی کویر تشریح کرد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از سازمان حفاظت محیط‌زیست، مجید خرازیان مقدم گفت: سازمان حفاظت محیط زیست برای ساماندهی سایت‌های تکثیر گونه‌های شاخص حیات وحش با هدف معرفی مجدد به زیستگاه‌ها از ابتدا سال برای زنده‌گیری و انتفال ۱۰ راس گورخر در سایت توران به پارک ملی کویر مرکزی با هماهنگی محیط زیست سمنان برنامه‌ریزی کرده است.

مدیر کل دفتر حیات وحش و آبزیان آب‌های داخلی سازمان حفاظت محیط‌زیست با تاکید بر اینکه این رهاسازی و انتقال با هماهنگی قبلی سازمان حفاظت محیط زیست صورت گرفته است، گفت: انتقال گورخرها با محوریت محیط زیست سمنان در هفته گذشته و با همکاری دامپزشک مجرب در زمینه حیات وحش که سابقه خوبی در این حوزه دارد، انجام شد.

مقدم با اشاره به اینکه عملیات زنده‌گیری ۱۰ راس گورخر هفته گذشته آغاز شد، افزود: در گذشته کمند اندازی به عنوان روش زنده‌‌‌گیری استفاده می شد. این روش مشکلات خاص خود را داشت. دارتینگ و تله‌گذاری با اسلحه بیهوشی و استفاده از داروهای بیهوشی روش مطمئن‌تر و نوین برای عملیات زنده‌گیری است و عوارض کمتری از کمندگیری دارد.

وی ادامه داد : ۱۰ راس گورخر هفته گذشته به پارک ملی کویر با هدف معرفی مجدد گونه به زیست‌گاه قبلی منتقل شدند که متاسفانه یک راس گورخر در ابتدای عملیات تلف شد. دو راس دیگر در حین انتقال به پارک ملی کویر تلف شدند. پس از عملیات زنده‌گیری دو راس دیگر نیز تلف شدند. یعنی از ۱۰ راس، ۵ راس تلف شدند.

مدیر کل دفتر حیات وحش و آبزیان آب‌های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد: بررسی‌ها حاکی از این است که دو راسی که در حین زنده‌گیری تلف شدند به دلیل اصابت سر حیوان به دیوارهای جانبی جعبه حمل گورخر وارد شده است. دلایل تلف شدن گورخرهای دیگر که بعد از عملیات زنده‌گیری تلف شدند  با همکاری دامپزشکی استان سمنان و نظارت سازمان حفاظت محیط زیست در حال بررسی است.

وی در ادامه به برگزاری جلسه‌‌ای‌ با حضور نماینده دامپزشکی استان سمنان، اساتید دانشکده دامپزشکی سمنان برای تشخیص علل مرگ و میر گورخرها در عملیات انتقال و رهاسازی اشاره کرد و گفت: به احتمال زیاد یکی از دلایل تلف شدن گورخرها  ضربه‌های وارد شده به سر حیوان حین انتقال است ولی  ممکن است علل مرگ گورخرها به دلایل دیگری مرتبط باشد که این موضوع  با محوریت سازمان و دامپزشکی استان سمنان برای انجام آزمایش‌های تشخیص قطعی علت مرگ گورخرها انجام می‌شود.

مقدم افزود: با هماهنگی سازمان دامپزشکی و دامپزشکی استان سمنان تعدادی نمونه از گورخرها گرفته شده است و به مرکز ملی تشخیص سازمان دامپزشکی کشور فرستاده می‌شود و سازمان دامپزشکی قول داد در صورت نیاز نمونه‌ها را برای انجام آزمایشات تکمیلی به خارج از کشور ارسال کنند.

وی تاکید کرد: قرار است ملاحظات بهداشتی و محیط زیستی چه در مبدا سایت توران و در مقصد (قرنطینه پارک ملی کویر) توسط اداره کل دامپزشکی استان سمنان با همکاری محیط زیست استان سمنان و نظارت معاونت طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست انجام شود.

مقدم با بیان اینکه اهمیت و ضرورت انجام اقدامات لازم برای باقی ماندن ۵ راس گورخر انتقال یافته به پارک ملی کویر گفت: ممکن است فرآیند تشخیص علت مرگ گورخرها طولانی شود بنابراین انجام درمان‌های کمکی برای ۵ راس گورخر دیگر در صورت لزوم در دستور کار قرار گرفته است.

وی با اشاره به حضور خود در پارک ملی کویر و رایزنی با اساتید کشور و حتی اساتید بین المللی برای انجام درمان‌های کمکی برای زنده ماندن ۵ راس گورخر باقی مانده گفت: عملیات زنده‌گیری و انتقال حیات وحش ریسک بالایی دارد. استفاده از تله‌گذاری و بیهوشی حیوانات ریسک را پایین می‌آورد ولی همچنان عملیات زنده‌گیری ریسک بالای دارد.

مقدم با تاکید بر اهمیت گونه گورخر اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط زیست به دنبال تشخیص علت مرگ گورخرها و زنده ماندن گورخرهای باقی مانده است.

این مقام مسئول در سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد : خبرهای تکمیلی در این خصوص به محض که دست ما برسد از طریق پورتال سازمان محیط زیست اطلاع رسانی می‌شود.

 انتهای پیام/4044/

http://ana.ir/i/316779
انتقال چهار رأس گورخر به پارک ملی کویر

انتقال چهار رأس گورخر به پارک ملی کویر

آغاز فاز عملیاتی برنامه احیای گورخر ایرانی در پارک ملی کویر

آغاز فاز عملیاتی برنامه احیای گورخر ایرانی در پارک ملی کویر

بازگشت گورخر ایرانی بعد از ۳۳ سال به پارک ملی کویر مرکزی

بازگشت گورخر ایرانی بعد از ۳۳ سال به پارک ملی کویر مرکزی

زیستگاه ۱۰ گونه جانوری درمعرض انقراض کشور در یزد است

زیستگاه ۱۰ گونه جانوری درمعرض انقراض کشور در یزد است

تعداد اخبار امروز گروه : 0 خبر