175110
شنبه  26  آبان  1397
سه شنبه , 20 شهریور 1397 ساعت 11:07

مدیرکل محیط‌زیست استان قزوین خبر داد:

ارائه مجوز قرق اختصاصی قزوین در مرحله مکان‌یابی و امکان‌سنجی

مدیرکل محیط‌زیست استان قزوین با اشاره به درخواست متقاضیان برای فعالیت در قرق‌های اختصاصی این منطقه گفت: درخواست این افراد در مرحله مقدماتی مکان‌یابی و امکان‌سنجی قرار دارد بر همین اساس پس از ارائه طرح از سوی متقاضیان، اداره کل محیط زیست استان تقاضای این افراد را بررسی و چنانچه مطابق نظرات کارشناسی، علمی و محیط زیستی ارزیابی شود به آنها مجوز لازم ارائه می‌شود.

حسن پسندیده در گفتگو با خبرنگار محیط‌زیست گروه اجتماعی خبرگزاری آنا با اشاره به بررسی درخواست افراد حقیقی،‌ بخش خصوصی و غیردولتی برای فعالیت در قرق‌های اختصاصی استان قزوین اظهار کرد:‌ قرق‌های اختصاصی در استان‌های مختلف برحسب شرایط اقلیمی و زیستگاهی و زیست بومی که دارد به اشخاص حقیقی و بخش خصوصی علاقمند فعالیت در این حوزه واگذار می‌شود.

وی افزود: بر اساس آیین‌نامه اجرایی قانون شکار و صید، قرق اختصاصی به محدوده‌ای از جنگل و مرتع و آب و آب بندان و کوهستان و زمین‌های بائر یا دایر اطلاق می‌شود که امتیاز شکار و صید در آن محدوده، با رعایت حقوق اشخاص و مقررات مربوط به حفظ و تکثیر و بهره برداری از حیوانات قابل شکار و صید پس از موافقت مقامات صلاحیت دار وزارت جهاد کشاورزی، از طرف سازمان حفاظت محیط زیست برای مدت معین به اشخاص حقوقی یا حقیقی واگذار می‌شود.

مدیرکل محیط‌زیست استان قزوین یادآور شد:‌ قرق‌های اختصاصی به زیستگاه‌های غیرحفاظتی و خارج از مناطق چهارگانه محیط‌های طبیعی که در آن شرایط لازم برای زیستن و تکثیر حیات وحش مهیاست اطلاق می‌شود که این مناطق براساس دستورالعمل مشخص شناسایی و در مقیاس محدود و تعیین شده به متقاضیان واگذار می‌شود.

پسندیده ادامه داد: متقاضیان باید برای ادامه فعالیت در این قرق‌های اختصاصی مقررات و ضوابط ابلاغی را رعایت کنند و عملکرد و اقدامات آنها نیز از سوی سازمان محیط‌زیست به صورت سالانه و دوره‌ای مورد پایش قرار می‌گیرد زیرا حفاظت از زیستگاه بر عهده این افراد است.

وی با تاکید بر رصد محیط‌زیست بر نحوه عملکرد مالکان قرق‌های اختصاصی گفت: زمانی که جمعیت حیات وحش به میانگین قابل قبولی برسد به صورت سالانه با هماهنگی سازمان محیط‌زیست مجوز محدود برای شکار مجاز یکی از گونه‌های حیات وحش منطقه صادر می‌شود.

مدیرکل محیط‌زیست استان قزوین تصریح کرد: تعیین و انتخاب قرق اختصاصی براساس دستور العمل صورت مشخصی می‌گیرد و در استان قزوین هم متقاضیانی برای واگذاری قرق اختصاصی داشتیم اما هنوز درخواست آنها در مرحله مقدماتی مکان‌یابی و امکان‌سنجی قرار دارد بر همین اساس پس از ارائه طرح از سوی متقاضیان، اداره کل محیط زیست استان تقاضای این افراد را بررسی و چنانچه مطابق نظرات کارشناسی، علمی و محیط زیستی ارزیابی شود به آنها مجوز لازم ارائه می‌شود.

انتهای پیام/4044/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

شکار پرندگان مهاجر در تالاب‌های خوزستان ممنوع است

تقاضای تخفیف حکم قصاص محیط‌بان همدانی

افتتاح پیشرفته‌ترین مرکز مانیتورینگ مدیریت بحران در خوزستان

سدهای متعدد افغان‌ها مانع ورود حقابه ایران از رود هیرمند می‌شود

علت مرگ لاک پشت‌های دریایی ساحل درک مشخص شد

لک لک سیاه به سیستان برگشت

حضور انسان در زیست‌بوم حیوانات چقدر تأثیرگذار است

مسیل‌ها سیلابی می‌شود

معرفی ۹۱ شکارچی متخلف به قانون در خراسان رضوی

یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در جاجرم تلف شد

شکار پرندگان مهاجر در تالاب‌های خوزستان ممنوع است

یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در جاجرم تلف شد

حضور انسان در زیست‌بوم حیوانات چقدر تأثیرگذار است

افتتاح پیشرفته‌ترین مرکز مانیتورینگ مدیریت بحران در خوزستان

تقاضای تخفیف حکم قصاص محیط‌بان همدانی

آموزش محیط‌بانان تالابی برای کمک به اجرای برنامه‌های مدیریت تالاب

معرفی ۹۱ شکارچی متخلف به قانون در خراسان رضوی

لک لک سیاه به سیستان برگشت

خبر مرگ کودک میبدی توسط گرگ تکذیب شد

علت تلفات گروهی سارهای بوکان مشخص شد

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های شنبه 26 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های شنبه 26 آبان