چهارشنبه  30  مرداد  1398
پنجشنبه , 23 بهمن 1393 ساعت 12:08

مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در صفحه فیس بوک خود نوشت:

ریزگرد‌های خوزستان منشأ منطقه‌ای دارند/ سدسازی شبکه هیدرولوژیکی کشور را ویران کرد

مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان محیط زیست گفت: شواهد نشان می‌دهد که ریزگردهای اخیر استان خوزستان منشأ منطقه‌ای دارند و مشکل اصلی، سدسازی‌های بی‌رویه‌ای است که فقط جیب برخی‌ها را پر کرد و سود دیگری نداشت.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا، محمد درویش در صفحه فیس بوک خود با بیان اینکه دوستی به طور خصوصی از من پرسیده است توضیح بدید که خشکسالی خاورمیانه و شمال آفریقا که به تغییر اقلیمی تعبیر می‌شود چند درصد بر گرد و غبار خوزستان تاثیر دارد، اینگونه پاسخ خود را ارائه داده است:

ایران و خاورمیانه همیشه منطقه خشک و بیابانی محسوب می‌شود و اکوسیستم‌های آن بسیار آسیب‌پذیر بوده است. خشکسالی هم پدیده غیر عادی و منحصر به سال‌های اخیر نیست و حتی در دوره‌های یخچالی که اوضاع اقلیمی دنیا بهتر از امروز غرب کشور ما بود، اقلیمی خشک و بیابانی داشته است. وجود رودخانه‌های زاگرس در مناطق غربی کشور منشأ تمدن بوده است. اما بدون تردید بالا رفتن درجه دمای گرمای جهانی (که در خاورمیانه تا 1.4درجه دما را افزایش داده است) در وخیم شدن اوضاع تاثیر زیادی دارد. البته تعیین درصد در مورد نقش این عوامل و همچنین مشخص کردن میزان درصد بدون انجام پژوهش‌های میدانی دقیق امکانپذیر نیست. یک ریزگرد ممکن است از هورالعظیم منشأ گرفته باشد و ریز گرد دیگری ممکن است از کویر مرکزی منشأ بگیرد و ریزگرد دیگر هم از عراق و سوریه. اما در مورد ریزگرد اخیر شواهد به طور مشخص منشأمنطقه‌ای را نشان می‌دهد.

اکوسیستم‌های حساس به کوچک‌ترین تغییرات هیدرولوژیکی به شدت آسیب پذیرند. با حمایت جمعی از جامعه مهندسی ما در صنعت سدسازی و اراده سیاسی که از دوران سازندگی به کشور تحمیل شد، کل شبکه هیدرولوژیکی کشور ویران و بار بسیار سنگینی بر بیش از توان اکولوژیکی به کشور وارد شده و با افزایش گرمای کره زمین آثار آن تشدید شده است. این سد‌ها بدون آنکه ارزیابی دقیق اکولوژیکی و زیست محیطی شوند صرفا به خاطر منافع گروه اندکی ساخته شده و آثار خود را امروز نشان می‌دهند. در تحقیق کاملا مستقلی که اخیرا توسط ۱۱ محقق ایرانی خارج از کشور صورت گرفته است به خوبی نشان داده شده است که عامل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه برخلاف ادعاهای وزارت نیرو و شرکت‌های وابسته مانند مهاب قدس، انسانی بوده و بسته شدن ورودی آب دریاچه را خشکانده است.

اتفاقا اگر کسانی که این سد‌ها را ساخته‌اند کوچک‌ترین وجدانی داشتند و پارامتر افزایش گرمای کره زمین را در معادلات خود وارد کرده بودند باید به سیاسیون می‌گفتند که ما نباید این سد‌ها را بسازیم چون داریم شاخه درختی را قطع می‌کنیم که روی آن نشسته‌ایم. نباید توهم توسعه ایجاد می‌کردند و باعث افزایش شدید مصرف آب می‌شدند. متاسفانه به همه پند و اندرزهای متخصصان نه گفتند و حالا هم می‌خواهند همه را تقصیر تغییر اقلیم و اتفاقات ماوراءلطبیعه بیاندازند. درست در اوج دوران سدسازی تمام متخصصان علم اکولوژی فریاد می‌زدند که دست از دخالت بی‌رویه در طبیعت بردارید، خطر بیخ گوش شماست. از سال ۱۹۹۲ که اجلاس زمین برگزار شده است ۲۳ سال گذشته است. بروید بررسی کنید در این ۲۳ سال چند سد در ایران ساخته شده است؟ کل ساختار زندگی شهری و روستایی ما در این ۲۳ سال دگرگون شده است. سدسازی در ایران دقیقا مانند خودروسازی فقط جیب عده‌ای را پر کرده است. آیا آلودگی شهر‌ها را هم تغییرات اقلیمی ایجاد کرده است؟

http://ana.ir/i/3092

در صورت پلمب باغ وحش خراسان رضوی شرایط نگهداری حیوانات پابرجا است

تهران رو به خنکی می‌رود/ قله دما شکسته شد

بهره‌برداری‌ زیاد از غار علیصدر باعث نارضایتی شده است/ ثبت 700 غار در سامانه کشوری

تأمین امنیت جانی محیط‌بانان در گرو اتخاذ تدابیر مسئولان!

وضعیت مدیریت پسماندهای صنعتی در خوزستان مطلوب است

حال عمومی محیط‌بان قائنی بهتر است/ دستور ویژه وزیر بهداشت و درمان برای رسیدگی

محیط‌بان اسدی به‌دلیل ورود گلوله به مغزش اجازه انتقال و جا‌به‌جایی ندارد

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران منصوب شد 

انسداد روده ناشی از بقایای پارچه و پلاستیک عامل مرگ یک قلاده پلنگ در خراسان رضوی

اقدام نامتعارف شرکت‌های موتورسازی برای شماره‌گذاری 12 هزار موتورسیکلت کاربراتوری

خشکسالی سال‌های گذشته با بارش‌های ابتدای سال جبران نشد

توجه به پوشش گیاهی و احیای حیات وحش جزایر دریاچه ارومیه

کلانتری: با تولید خودروهای سواری دیزلی مخالفیم/ کوچکترین قدمی برای کاهش مصرف انرژی در کشور برنداشتیم

12 هزار موتورسیکلت دودزا در انتظار شماره‌گذاری/ شرکت‌های موتورسازی مانع کاهش آلودگی هوا هستند

وزارت خارجه حق‌آبه 820 میلیون مترمکعبی تالاب هامون از افغانستان را پیگیری کند

باید از سوءمدیریت‌ها در انقراض شیر و ببر در کشور درس گرفت

آیا ایران از خشکسالی گذر کرده است؟

ارتفاعات تهران در دو روز آینده بارانی است

خرید و فروش حیوانات قاچاق در سیستان و بلوچستان رصد می‌شود

آلایندگی ازن خطرناک‌تر از آلودگی ذرات معلق است