802820
سه شنبه  01  آبان  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

شنبه , 20 مرداد 1397 ساعت 13:52

پروانه شکار در منطقه جاشلوبار صادر نمی‌شود

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با توجه به بررسی آمارهای سرشماری (دوبار در سال) وضعیت حفاظتی و اقدامات صورت گرفته در قرق‌ها، میزان سهمیه شکار در قُرق‌های اختصاصی، توضیحات نماینده استان و عدم دستیابی به آمار دقیق، پروانه شکار برای منطقه جاشلوبار صادر نخواهد شد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از سازمان حفاظت محیط زیست، علی تیموری گفت: پنجمین جلسه کمیته فنی قُرق‌های اختصاصی، با حضور نمایندگان ادارات کل حفاظت محیط زیست استان‌های یزد، کرمان و سمنان و نمایندگان دفاتر ستادی عضو کمیته، در اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید تشکیل شد. در این نشست نمایندگان استان‌ها، گزارش‌های کاملی از وضعیت موجود هر یک از قرق‌های اختصاصی محدوده استان، اقدامات اجرایی انجام شده توسط مدیریت قرق‌ها در یک سال گذشته و وضعیت تغییرات جمعیتی گونه‌های جانوری مبتنی بر سرشماری‌های انجام شده، ارائه کردند.

وی با اشاره به تبادل نظر اعضای کمیته درباره ضرورت‌ها و الزامات مرتبط با قرق‌ها ادامه داد: اقداماتی که باید توسط قرق‌داران و همچنین ادارات کل حفاظت محیط زیست استان‌ها اجرا شود نیز در این جلسه تعیین شد.

تیموری تاکید کرد: با بررسی آمارهای سرشماری (دوبار در سال) وضعیت حفاظتی و اقدامات صورت گرفته در قرق‌ها، سهمیه شکار هریک از قرق‌ها، در قرق اختصاصی جاشلوبار(مهدی‌شهر استان سمنان) با توجه به توضیحات نماینده استان و عدم دستیابی به آمار دقیق، پروانه شکار صادر نخواهد شد.

مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به آغاز فصل شکار از اواسط شهریور اه گفت: فصل شکار از اول شهریور آغازشده و ۱۵ اسفندماه پایان می‌یابد. اما از اول آبان ماه لغایت ۱۵ آذر ماه همزمان با فصل جفت‌گیری، شکار در قرق‌ها ممنوع خواهد بود.

وی درباره نحوه نظارت بر قرق‌های اختصاصی یادآور شد: ادارات کل حفاظت محیط زیست استان‌ها، ضمن دریافت تعهد محضری از تمام مدیران قرق‌های اختصاصی برای اجرای تعهدات قانونی، نظارت کامل و مستمر بر روند اجرای این تعهدات دارند. همچنین مدیران قرق‌های اختصاصی باید گواهی عدم سوء‌پیشینه برای همه قُرق‌بان‌های خود گرفته و به اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان مربوطه ارائه کنند. ادارات کل حفاظت محیط زیست استان‌ها نسبت به تشکیل کمیته نظارت استانی اقدام کرده و برای پایش دقیق و مستمر فعالیت قرق‌ها، فرم‌های پایش قرق‌های اختصاصی که توسط سازمان به این ادارات کل داده شده، دوره‌ای و تحت نظارت کمیته استانی تکمیل و جهت نظارت به معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی ارسال شود.

مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست درباره وظایف مدیران قرق‌های اختصاصی ادامه داد: همه مدیران قرق‌های اختصاصی مکلف شدند تا ظرفیت برد قرق‌های اختصاصی را بررسی کرده و نتیجه آن را به ادارات کل حفاظت محیط زیست استان مربوطه اعلام کنند تا مبنای برنامه ریزی‌های آتی مدیریت حیات وحش در محدوده قرق اختصاصی قرار گیرد.

تیموری درباره تابلوهای مشخص کننده محدوده قرق‌ها و لباس قرق‌بان‌ها نیز گفت: طرح نهایی تابلوهای تعیین محدوده قرق‌های اختصاصی مشخص شد و جزییات آن ازشکل و طرح، اندازه‌ها، متون و فونت‌ها، رنگ و دیگر جزییات تعیین شد که به استان‌ها ابلاغ خواهد شد تا بر روی مرزهای قرق‌های اختصاصی نصب شود. در رابطه با تعیین فرمت لباس متحدالشکل برای قرق‌بان‌ها نیز قرار شد تا پیشنهادات اعضای کمیته فنی قرق‌های اختصاصی به دبیرخانه کمیته واقع در اداره کل حفاظت و مدیریت شکار و صید ارسال شود تا پس از جمع‌بندی، در جلسه بعدی کمیته در رابطه با آن تصمیمات لازم گرفته شود.

انتهای پیام/4044/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

دستگیری یکی از عاملان شهادت محیط‌بان گلستانی

درگیری با شکارچیان غیرمجاز جان یک محیط‌بان را گرفت

لایحه حمایت از محیط بانان هر چه زودتر به صحن علنی مجلس برود

دستگیری 21 شکارچی پرندگان کمیاب در استان گلستان

دستگیری یکی از عاملان شهادت محیط‌بان گلستانی

درگیری با شکارچیان غیرمجاز جان یک محیط‌بان را گرفت

لایحه حمایت از محیط بانان هر چه زودتر به صحن علنی مجلس برود

دستگیری 21 شکارچی پرندگان کمیاب در استان گلستان

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه