143020
شنبه  28  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

چهارشنبه , 17 مرداد 1397 ساعت 17:55

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد خبر داد؛

خروج 11 هزار و 783 مترمربع اراضی ملی از دست سودجویان

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: با صدور رای نهایی و قطعی مراجع قضائی از ابتدای سال جاری تاکنون یازده هزار و ۷۸۳ متر مربع از اراضی منابع ملی رفع تصرف و به دولت بازگردانده شد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از سازمان حفاظت محیط زیست، محسن جعفری‌نژاد با اعلام این خبر در هفدهمین روز از مرداد ماه 97 گفت: این اراضی در دو منطقه حفاظت شده دنای شرقی شهرستان بویراحمد و پارک ملی و منطقه حفاظت شده دنا بود که با پیگیری حقوقی و صدور رای نهایی و قطعی از طریق مراجع قضائی استان بطور کامل خلع ید و با تنظیم صورت‌ مجلسی رفع تصرف و به حقوق بیت‌المال اعاده شد.

وی با اشاره به اینکه این اداره‌کل در مقابله با متجاوزان به محیط زیست و اراضی ملی کاملا جدی است، افزود: این متراژ از اراضی منابع ملی پیش‌از این به صورت غیرقانونی توسط افراد حقیقی تصرف شده بود که با پیگیری اداره حقوقی سرانجام متصرفان به موجب حکم قطعی محکوم شدند و اراضی متصرف شده از دست سودجویان خارج شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه‌ و بویراحمد ضمن نتیجه بخش خواندن حمایت‌های دستگاه قضائی اظهار کرد: بسیاری از تصرفات غیرقانونی در مناطق حفاظت شده توسط افراد حقیقی صورت می‌گیرد.

جعفری‌نژاد با اشاره به اینکه این میزان تصرف مربوط به دو فقره پرونده بوده است، افزود: برخی از تصرفات در نتیجه وسعت مناطق حفاظت‌شده در کنار تعداد کم محیط‌بانان در سالیان گذشته رخ داده است.

وی همچنین به نقش مردم در مقابله با زمین خواری اشاره کرد و گفت: اهالی حاشیه مناطق حفاظت شده در برخورد با متخلفان دستگاه‌های نظارتی را یاری خواهند کرد.

استان کهگیلویه و بویراحمد با 312 هزار و 500 هکتار منطقه حفاظت شده و موقعیت اکولوژیکی و توپوگرافی خاص خود دارای پوشش گیاهی، جانوری و منابع حیاتی متنوعی است به گونه‌ای که افزون بر 20 درصد پوشش جنگلی زاگرس و حدود 40 درصد گونه‌های دارویی کشور را در خود جای داده است. هم‌اینک هفت منطقه حفاظت شده با وسعت 93 هزار و 660 هکتار، دنای شرقی با وسعت 28 هزار و 202 هکتار، خاییز سرخ با مساحت 33 هزار و 235 هکتار، خامی با وسعت 25 هزار و 671 هکتار، دیل با 10 هزار و 381 هکتار، سولک با 2 هزار 4287 هکتار و سیوک با 12 هزار 858 هکتار در این استان زیبای طبیعی وجود دارد.

کهگیلویه و بویراحمد همچنین دارای پنج منطقه شکار ممنوع شامل پادنای سمیرم، خرم ناز، لار و ماغر، حاتم و کوه تلرش است.

انتهای پیام/4009/4044/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

دستگیری یکی از عاملان شهادت محیط‌بان گلستانی

درگیری با شکارچیان غیرمجاز جان یک محیط‌بان را گرفت

مصدومیت 2 محیط‌بان در درگیری با شکارچی غیر مجاز

لایحه حمایت از محیط بانان هر چه زودتر به صحن علنی مجلس برود

دستگیری 21 شکارچی پرندگان کمیاب در استان گلستان

دستگیری یکی از عاملان شهادت محیط‌بان گلستانی

درگیری با شکارچیان غیرمجاز جان یک محیط‌بان را گرفت

مصدومیت 2 محیط‌بان در درگیری با شکارچی غیر مجاز

لایحه حمایت از محیط بانان هر چه زودتر به صحن علنی مجلس برود

دستگیری 21 شکارچی پرندگان کمیاب در استان گلستان

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه