143665
شنبه  28  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

چهارشنبه , 10 مرداد 1397 ساعت 10:13

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طارم خبر داد؛

دستگیری 6 شکارچی متخلف در طارم

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طارم گفت: با تلاش بازرسان و ماموران یگان حفاظت این اداره در مدت 10 روز اخیر 6 شکارچی حرفه‌ای دستگیر و سه قبضه اسلحه شکاری به همراه تجهیزات از آنها کشف و ضبط شد.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا،‌ غلامرضا عباسی اظهار کرد: این شکارچیان که متشکل از افراد بومی و غیر بومی شهرستان هستند، طبق گزارش‌های واصله از مخبران محلی در مناطق حفاظت شده طارم توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان در سه عملیات دقیق و حساب شده دستگیر شدند.

وی اظهار کرد: ماموران یگان حفاظت محیط زیست طارم با توجه به برنامه‌های گشت و کنترل گسترده‌ای که در سطح شهرستان دارند در کمترین زمان ممکن در محل مورد نظر حضور یافته و شکارچیان متخلف را قبل از اقدام به شکار غیر مجاز دستگیر کرده‌اند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طارم در خصوص چگونگی دستگیری شکارچیان متخلف عنوان کرد: در یک مورد، از چهار شکارچی متخلف که در منطقه شکار ممنوع خرمنه سر محدودۀ دربند باکلور اتراق کرده بودند به صورت نامحسوس و پس از کمین و پایش عوامل، دام ماموران یگان محیط زیست افتادند، از این شکارچی‌ها یک قبضه اسلحه غیرمجاز پنج تیر و تعداد چهار عدد فشنگ چارپاره و یک تیر فشنگ ساچمه‌ای کشف و ضبط شد.

عباسی خاطر نشان کرد: در موردی دیگر نیز یک شکارچی متخلف که در منطقه ارتفاعات طالش خانی در حال اقدام به شکار بود، قبل از شکار دستگیر و یک قبضه اسلحه دولول غیرمجاز به همراه چهار تیر فشنگ ساچمه زنی کشف و ضبط شد.

وی اظهار کرد: شکارچی متخلف دیگری نیز که در منطقه پیامون هزارود جهت انجام شکار حضور پیدا کرده بود، قبل از اقدام به شکار توسط یگان حفاظت محیط زیست دستگیر و یک قبضه اسلحه قاچاق تک لول به همراه پنج تیر فشنگ ساچمه زنی کشف و ضبط شد.

عباسی در مورد اقدامات قانونی انجام شده در جهت برخورد با این شکارچیان متخلف گفت: تمامی موارد کشف و ضبط شده بعد از تکمیل پرونده به همراه شکارچیان متخلف به مراجع قضایی شهرستان معرفی و تحویل داده خواهند شد.

این مقام مسئول با اشاره به وجود زیستگاه‌های متعدد حیات وحش در شهرستان طارم بیان کرد: در منطقه شکار ممنوعه خرمنه سر که بسیار وسیع و در ارتفاعات شمالی طارم واقع شده است، حیواناتی چون کبک، کل و بز کوهی زیست می‌کنند.

وی افزود: روستاییان در حفظ منابع طبیعی و محیط زیست کشور نقش بسزایی دارند و با توجه به ضرورت این موضوع اهالی روستاهای طارم با توجه به پتانسیل‌های بالای محیط زیستی این شهرستان باید در کنار اداره محیط زیست شهرستان طارم باشند و با اطلاعات و اخبار دقیق از وضعیت آلاینده‌های زیست محیطی و شکارهای غیر مجاز یار و یاور ماموران یگان حفاظت این اداره باشند.

عباسی همچنین به نقش دهیاران در توسعه فرهنگی حفاظت از محیط زیست اشاره کرد و یادآور شد: اکثر اهالی شهرستان طارم ساکن مناطق شکار ممنوع و یا مناطق آزاد زیستگاه‌های حیات وحش هستند که روستاهای آنها اغلب در مناطق کوهستانی واقع شده است و امیدواریم مجموعه شوراها، دهیاری‌ها و مردم شهرستان در جهت صیانت و حفاظت از محیط زیست تلاش کنند.

براساس این گزارش، حیات وحش یک کشور نیز مانند دیگر ذخایر طبیعی از ارزش‌های زیادی برخوردار است و دارای منافع و اهمیت‌های خاص خود است. جانوران یک منطقه ضمن ایجاد تعادل طبیعی و بیولوژیک در آن منطقه از ارزش‌های علمی و تفریحی زیادی نیز برخوردار هستند.

شهرستان طارم به دلیل تنوع زیاد آب و هوایی و وجود اکوسیستم‌های ویژه در منطقه و ارتباطات بیولوژیکی آن با استان‌های همجوار از غنای حیات وحش خوبی برخوردار است.

در این شهرستان انواع پستانداران، پرندگان، خزندگان، آبزیان، دوزیستان، حشرات و بندپایان یافت می‌شوند. در گذشته‌ای نه چندان دور، تنوع گونه‌ها و وضعیت جمعیت جانوری این منطقه تا اندازه‌ای بوده که یکی از مناطق مهم ایران در زمینه حیات وحش به شمار می‌آمده است.شهرستان طارم با 47 هزار نفر جمعیت (حدود 5 درصد جمعیت و 10 درصد مساحت استان زنجان) در 90 کیلومتری شمال شرقی زنجان واقع شده است و با استان‌های قزوین، اردبیل و گیلان همسایه است.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/4009/4044

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

دستگیری یکی از عاملان شهادت محیط‌بان گلستانی

درگیری با شکارچیان غیرمجاز جان یک محیط‌بان را گرفت

مصدومیت 2 محیط‌بان در درگیری با شکارچی غیر مجاز

لایحه حمایت از محیط بانان هر چه زودتر به صحن علنی مجلس برود

دستگیری 21 شکارچی پرندگان کمیاب در استان گلستان

دستگیری یکی از عاملان شهادت محیط‌بان گلستانی

درگیری با شکارچیان غیرمجاز جان یک محیط‌بان را گرفت

مصدومیت 2 محیط‌بان در درگیری با شکارچی غیر مجاز

لایحه حمایت از محیط بانان هر چه زودتر به صحن علنی مجلس برود

دستگیری 21 شکارچی پرندگان کمیاب در استان گلستان

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه