143962
شنبه  28  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

چهارشنبه , 10 مرداد 1397 ساعت 10:16

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد؛

ناتوانی ایران از دریافت خسارت آتش‌سوزی تالاب هورالعظیم

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خشکی بیش از حد نیزارها دلیل گسترش آتش‌سوزی هورالعظیم است، گفت: وزارت امور خارجه قادر به گرفتن خسارت از عراق نیست.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از خانه ملت، علی ساری در خصوص شایعات در مورد عمدی بودن آتش‌سوزی تالاب هورالعظیم اظهار کرد: هیچ اطلاعات دقیقی نه از سوی ایران و نه عراق در مورد عمدی بودن آتش سوزی ارائه نشده است.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دلیل گستردگی آتش‌سوزی این است که در حال حاضر نیزارها خشک هستند و با کمترین حرارت آتش می‌گیرند. شروع آتش به هر دلیل بوده باشد، همین که تالاب‌ها خشک هستند، در مدت کوتاهی دامنه آتش‌سوزی گسترش پیدا می‌کند و مهار آن مشکل می‌شود.

وی در مورد این که آیا ما می‌توانیم با پیگیری‌های وزارت امور خارجه خسارات وارده ناشی از آتش‌سوزی را از کشور عراق دریافت کنیم، اظهار کرد: با احترامی که وزارت امور خارجه و آقای ظریف قائلم اما فکر نمی‌کنم بتوانند گامی در این راستا بردارند چون گرفتن اجازه وارد کردن هواپیما به خاک عراق، برای خاموش‌کردن آتش‌سوزی که در اصل خدمت به کشور عراق است، 20 روز طول کشید و این موضوع باعث گسترده شدن آتش شد؛ وزارت خارجه وقتی نمی‌تواند اجازه ورود هواپیما بگیرد، چطور می‌خواهد خسارت بگیرد.

ساری در خصوص نیروها و دستگاه‌های دخیل در عملیات اطفای حریق گفت: از روز اول تا به حال تنها ستاد بحران استان و ستاد بحران کشور برای اطفاء حریق تلاش کرده‌اند اما به دلیل خشکی نیزارها کنترل آتش از دست ستاد بحران خارج است و برخی قسمت‌ها در بخش ایران و عراق، بعد از خاموش شدن دوباره آتش می‌گیرند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس توضیح داد: عملیات از روز اول توسط چند فروند بالگرد آغاز شد و بعد هواپیمایی با ظرفیت حمل 40 تن آب به این عملیات اضافه شد که خیلی موثر بود اما تا به حال کافی نبوده است. آمار دقیقی از میزان نیزارهای نابود شده در دست نیست اما گفته می‌شود تا به حال نزدیک 20 هزار هکتار از تالاب در بخش ایران و عراق در آتش سوخته است و عملیات‌های اطفاء حریق تا به حال موفق نبوده است.

انتهای پیام/4009/4044

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

دستگیری یکی از عاملان شهادت محیط‌بان گلستانی

درگیری با شکارچیان غیرمجاز جان یک محیط‌بان را گرفت

مصدومیت 2 محیط‌بان در درگیری با شکارچی غیر مجاز

لایحه حمایت از محیط بانان هر چه زودتر به صحن علنی مجلس برود

دستگیری 21 شکارچی پرندگان کمیاب در استان گلستان

دستگیری یکی از عاملان شهادت محیط‌بان گلستانی

درگیری با شکارچیان غیرمجاز جان یک محیط‌بان را گرفت

مصدومیت 2 محیط‌بان در درگیری با شکارچی غیر مجاز

لایحه حمایت از محیط بانان هر چه زودتر به صحن علنی مجلس برود

دستگیری 21 شکارچی پرندگان کمیاب در استان گلستان

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه