124524
شنبه  26  آبان  1397
سه شنبه , 19 تیر 1397 ساعت 09:37

اظهارنظر عجیب رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

توان کشور، تولید غذا برای 50 میلیون نفر است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با انتقاد از افزایش بی رویه جمعیت گفت: با بهره‌وری موجود، فقط می توانیم برای 50 میلیون جمعیت غذا تولید کنیم و مابقی آن را وارد می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا، عیسی کلانتری در ارتباط زنده تلفنی با رادیو گفت‌وگو ضمن تشریح وضعیت تالاب‌ها در کشور اظهار کرد: با توجه به خشکسالی‌های یک دهه گذشته پیش بینی می‌شود این وضعیت تا 20 سال آینده ادامه داشته باشد و تالاب‌ها، اولین قربانی خشکسالی هستند.

وی برداشت بیش از حد رودخانه‌ها را موجب خشکی تالاب‌های کشور دانست و افزود: بیش از 80 درصد تالاب‌های کشور فاقد آب بوده یا در وضعیت بحرانی شدید به سر می‌برند.

کلانتری با بیان اینکه حق آبه زیست محیطی باید برای تالاب‌ها اختصاص یابد، گفت: وزارت نیرو در سه دهه گذشته هیچگاه حق آبه زیست محیطی برای تالاب‌ها تعیین نکرده و هم اینک حدود 12 میلیارد متر مکعب حق آبه برای تالاب‌های کشور تعیین شده است.

معاون رئیس جمهور افزود:سازمان محیط زیست مدعی است این حق آبه 25 میلیارد متر مکعب است و متاسفانه رقم 12 میلیارد متر مکعبی بدلیل کمبود بارش و گرمای بیش از حد هیچ اثری ندارد.

کلانتری خشکی تالاب‌ها را منتج به افزایش اثرات مخرب ریزگردها در جنوب کشور عنوان کرد و گفت: این وضعیت اکولوژی منطقه را بر هم می‌ریزد و وقتی تالابی خشک می‌شود، بافت گیاهی و جانوری تخریب شده و گرد و غبار به بار می‌آید.

وی تالاب‌ها را اولین قربانی خشکسالی در کشورمان خواند و افزود: بخشی از این وضعیت بدلیل زیاده خواهی انسان است که کل آب‌های سطحی و زیر زمینی را مصرف کرده؛ ولی حق آبه طبیعت را نمی‌پردازد.

کلانتری اظهار کرد: بخش کشاورزی نمی‌تواند تمام آب‌های سطحی را از آن خود بداند؛ اما متاسفانه تلاش می‌شود تا این کشاورزی به هر قیمتی حفظ شود. بنابراین سیاست‌های کلان باید تغییر کند.»

وی اذعان داشت: جمعیت کشور به 80 میلیون نفر رسیده است و متاسفانه همچنان فشار می‌آوریم که غذای خود را به هر قیمتی در داخل کشور تولید کنیم؛ بنابراین به حقوق طبیعت تجاوز می‌کنیم و در نهایت دریاچه ارومیه و تالاب‌های جنوب کشور قربانی همین سوءمدیریت‌ها شده است.

کلانتری تالاب‌های جنوب کشور، دریاچه بختگان، جازموریان و گاوخونی را قربانی ساخت سدها و توسعه بی رویه دانست و افزود: باید قبول کنیم که با محدودیت آبی زندگی می‌کنیم؛ اما می‌خواهیم در حد توان 300 میلیون جمعیت داشته باشیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با انتقاد از افزایش بی رویه جمعیت گفت: با بهره‌وری موجود، فقط می‌توانیم برای 50 میلیون نفر از جمعیت کشور غذا تولید کنیم و مابقی آن را وارد می‌کنیم.

کلانتری افزود: در دولت این موارد تا حدودی بهتر شده است؛ ولی قوانین دستگاه‌های اجرایی را گیر انداخته است؛ به عنوان مثال قانون برنامه ششم می‌گوید در 95 درصد محصولات کشور باید خودکفا شویم و در این صورت باید 36 میلیون متر مکعب آب دیگر برای بخش کشاورزی تامین کرد؛ در حالیکه چنین ظرفیتی وجود خارجی ندارد.

وی با انتقاد از فقدان دانش محیط زیست در برخی سازمان‌ها و نهادها از جمله سازمان متبوع‌اش گفت: متاسفانه تشکیلات کشور زیربخشی پیش می‌رود؛ ولی تصمیم گیری‌ها به صورت بخشی صورت می‌گیرد؛ در حالیکه از بین رفتن آب یا سایر عناصر زیست محیطی به نابودی خود طبیعت می‌انجامد.

کلانتری در برنامه "آب را گل نکنیم" با انتقاد از نبود آمایش سرزمین در کشور گفت: آمایش سرزمین بدین معناست که ظرفیت تولید کشور را بسنجیم؛ اما از طرفی تاکید داریم جمعیت کشور رو به افزایش باشد و از دیگر سو با کمبود ظریفت منابع آب رو به رو هستیم و این جمع اضداد قابل توجیه نیست.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: «از نظر هزینه مصرف آب برای تولید محصولات کشاورزی، یکی از گران‌ترین کشورها هستیم و بیش از 85 درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود؛ ولی غذای 35 درصد جمعیت کشور از خارج وارد می‌شود.

کلانتری گفت: ما در سازمان محیط زیست هیچگاه مدعی نبوده‌ایم؛ چراکه این سازمان همواره در عمل انجام شده قرار گرفته. سدها ساخته شده و آب تالاب‌ها را برداشت کردند بدون اینکه نظر این سازمان را جویا شوند.

وی ادامه داد: «در گذشته به چرخه آب در محیط زیست پی نبرده بودند؛ ولی همه تالاب‌های کشور به علت برداشت و سدسازی‌های بی رویه از بین رفته‌اند.

کلانتری با مثالی از خشکسالی آب زاینده رود و کبود آب برای جمعیت این شهر اظهار کرد: نیازهای شهر اصفهان به سه برابر ظرفیت زاینده رود می‌رسد. در شیراز و دیگر شهرها نیز همین اتفاق افتاده است؛ چراکه آمایش سرزمین اتفاق نیفتاده و محیط زیست همواره در حاشیه بوده است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

فرصت‌سوزی محیط زیست با پلمپ و لغو مجوز مدارس طبیعت

شکار پرندگان مهاجر در تالاب‌های خوزستان ممنوع است

افتتاح پیشرفته‌ترین مرکز مانیتورینگ مدیریت بحران در خوزستان

سدهای متعدد افغان‌ها مانع ورود حقابه ایران از رود هیرمند می‌شود

علت مرگ لاک پشت‌های دریایی ساحل درک مشخص شد

تقاضای تخفیف حکم قصاص محیط‌بان همدانی

حضور انسان در زیست‌بوم حیوانات چقدر تأثیرگذار است

مسیل‌ها سیلابی می‌شود

معرفی ۹۱ شکارچی متخلف به قانون در خراسان رضوی

لک لک سیاه به سیستان برگشت

شکار پرندگان مهاجر در تالاب‌های خوزستان ممنوع است

یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در جاجرم تلف شد

حضور انسان در زیست‌بوم حیوانات چقدر تأثیرگذار است

فرصت‌سوزی محیط زیست با پلمپ و لغو مجوز مدارس طبیعت

افتتاح پیشرفته‌ترین مرکز مانیتورینگ مدیریت بحران در خوزستان

تقاضای تخفیف حکم قصاص محیط‌بان همدانی

علت مرگ لاک پشت‌های دریایی ساحل درک مشخص شد

معرفی ۹۱ شکارچی متخلف به قانون در خراسان رضوی

لک لک سیاه به سیستان برگشت

خبر مرگ کودک میبدی توسط گرگ تکذیب شد

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های شنبه 26 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های شنبه 26 آبان