432687
يكشنبه  27  آبان  1397
پنجشنبه , 07 تیر 1397 ساعت 00:32

معاون سازمان حفاظت محیط زیست:

42 درصد از جزایر جنوبی ایران در 50 سال آینده، زیر آب می‌رود

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه 33 درصد نیاز آبی کشور از دریاها تامین می‌شود، گفت: طرح تامین نیاز آبی کشور از دریای عمان در دست بررسی است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از محیط زیست، پروین فرشچی، معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در نخستین همایش یک روزه راهبردهای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی ضمن تاکید بر ضرورت بازنگری در مدیریت منابع آبی کشور تصریح کرد: شناسایی دقیق وضعیت موجود، ترسیم چشم انداز برای اهداف و بازنگری در برنامه‌های توسعه‌ای از دیگر ضروریات مدیریت منابع آبی در ایران است.

فرشچی با یادآوری اهمیت بهره‌گیری از دانش‌های سنتی همچون الگوی قنات‌ها برای مدیریت آب در برنامه ریزی و مدیریت کلان کشور، خاطرنشان کرد: تلفیق دانش سنتی که همچنان نزد قشرهای مختلف همچون جوامع بومی، کشاورزان و ماهیگیران موجود است با دانش نوین می‌تواند نقشی مهم در گذر از شرایط آبی کنونی در ایران داشته باشد.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام اینکه 33 درصد نیاز آبی کشور از دریاها تامین می‌شود، اظهار کرد: بنابراین هر نوع اقدام در حوزه دریایی نیازمند بررسی‌های دقیق تخصصی و کارشناسی است و در نتیجه همین تحلیل‌ها و بررسی‌ها به این نتیجه رسیدیم که انتقال بین حوزه‌ای آب از دریای خزر، مشکلات زیست محیطی و هزینه مالی بسیاری به همراه دارد.

وی با بیان اینکه از سوی دیگر، شیرین سازی آب در مبدا (یعنی دریای خزر) نیز مقرون به صرفه نیست، افزود: ممکن است حسب شرایط کشور به این نتیجه برسیم که بخشی از نیاز آبی استان‌های حاشیه دریای خزر را با استفاده از آب شیرین کن‌ها تامین کنیم اما انتقال بین حوزه‌ای آب از دریای خزر، مقرون به صرفه نیست.

فرشچی با اعلام اینکه طرح تامین نیاز آبی کشور از دریای عمان در دست بررسی است، گفت: اجرای این طرح نیازمند توجه جدی به ملاحظات و الزامات زیست محیطی است.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست ضمن انتقاد از اقدامات صورت گرفته برای بازچرخانی فاضلاب در کشور، خاطرنشان کرد: اجرای درست بازچرخانی فاضلاب می تواند منجر به رفع بخش زیادی از نیاز آبی کشور شود و از این رو بسیار حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه حدود 42 درصد از جزایر جنوبی کشور در 50 سال آینده، زیر آب می‌رود، اظهار کرد: به رغم عدم افزایش بارندگی ها، نیاز آبی کشور بیشتر شده است و پیش بینی‌ها و برنامه ریزی‌ها باید از هم اکنون صورت پذیرد زیرا تغییر اقلیم موضوعی جدی است.

به گفته فرشچی، فرهنگسازی و افزایش آگاهی عمومی جامعه در خصوص اهمیت آب و شیوه‌های اصلاح الگوی مصرف از دیگر اقدامات مهمی است که باید در سرفصل برنامه‌های ریزی‌های حوزه آب کشور قرار گیرد.

همچنین، پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست از نمایشگاه دستاوردهای بخش خصوصی و دولتی در حوزه آب که در حاشیه نخستین همایش یک روزه راهبردهای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی برپاست، دیدن کرد.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

شکار پرندگان مهاجر در تالاب‌های خوزستان ممنوع است

تقاضای تخفیف حکم قصاص محیط‌بان همدانی

افتتاح پیشرفته‌ترین مرکز مانیتورینگ مدیریت بحران در خوزستان

سدهای متعدد افغان‌ها مانع ورود حقابه ایران از رود هیرمند می‌شود

علت مرگ لاک پشت‌های دریایی ساحل درک مشخص شد

لک لک سیاه به سیستان برگشت

مسیل‌ها سیلابی می‌شود

معرفی ۹۱ شکارچی متخلف به قانون در خراسان رضوی

خبر مرگ کودک میبدی توسط گرگ تکذیب شد

یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در جاجرم تلف شد

شکار پرندگان مهاجر در تالاب‌های خوزستان ممنوع است

یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در جاجرم تلف شد

افتتاح پیشرفته‌ترین مرکز مانیتورینگ مدیریت بحران در خوزستان

تقاضای تخفیف حکم قصاص محیط‌بان همدانی

آموزش محیط‌بانان تالابی برای کمک به اجرای برنامه‌های مدیریت تالاب

تالاب کانی برازان مهاباد میزبان یک‌هزار و 500 غاز خاکستری شد

معرفی ۹۱ شکارچی متخلف به قانون در خراسان رضوی

لک لک سیاه به سیستان برگشت

خبر مرگ کودک میبدی توسط گرگ تکذیب شد

علت تلفات گروهی سارهای بوکان مشخص شد

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های یکشنبه 27 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های یکشنبه 27 آبان