308106
يكشنبه  25  آذر  1397
چهارشنبه , 23 خرداد 1397 ساعت 15:39

مدیرکل حفاظت و مدیریت صید و شکار سازمان محیط زیست اعلام کرد؛

صدور مجوز شکار 100 گراز برای اقلیت‌های دینی و اتباع خارجی

مدیرکل حفاظت و مدیریت صید و شکار سازمان محیط زیست با تاکید براینکه محیط زیست شکار را ممنوع نکرده است، افزود:‌ براساس سرشماری سال 94 مجوزهای صید و شکار صادر شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا، علی تیموری،‌ مدیرکل حفاظت و مدیریت صید و شکار سازمان محیط زیست در نشست خبری معاونت محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست در مورد صدور مجوزهای شکار به شکارچیان اظهار کرد: صندوق ملی محیط زیست با شکارچیان داخلی و خارجی برای این منظور قرارداد منعقد می‌کند و بخشی از مبلغ پروانه را در ابتدا و هنگام انعقاد قرارداد و بخش دوم را بعد از شکار دریافت می‌کند. هزینه این شکارها به صندوق ملی محیط زیست واریز و هزینه پروانه برخی شکارها نیز تاکنون پیش پرداخت شده است بنابراین یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به صندوق ملی محیط زیست واریز شده و ۸۰ درصد از مبالغ دریافتی که به صندوق ملی محیط زیست واریز شده برای همان منطقه هزینه خواهد شد.

وی از شکار ۱۲ راس حیوان خبر داد و افزود: بر اساس مصوبه شورای عالی محیط زیست هزینه هر شکار ویژه ۹۰۰ هزار تومان است،‌ برهمین اساس ۱۰۰ راس مجوز از سوی سازمان حفاظت محیط زیست برای شکارچیان داخلی صادر شده که باید برای هر یک ۹۰۰ هزار تومان دریافت می‌شود.

تیموری ادامه داد: دستورالعمل شکار در سال ۹۷ به صندوق ملی محیط زیست ابلاغ شد و هیچ کارشناسی به طور مطلق شکار را رد نمی‌کند، حتی در سال‌های ۹۵ و ۹۶ مجوز شکار در قرق‌های اختصاصی برای شکارچیان خارجی و داخلی صادر شد. مجوز شکار برای ۱۰۰ راس کل و قوچ و آهو در 5 استان کشور صادر شده است.

مدیرکل حفاظت و مدیریت صید و شکار سازمان محیط زیست با بیان اینکه صدور پروانه شکار بر اساس سرشماری سال ۹۴ صورت گرفته است، گفت: این سرشماری توسط معاونت طبیعی سازمان محیط زیست، به همت هوشنگ ضیایی انجام شده است البته جوامع محلی، کارشناسان محیط طبیعی استان‌ها و سمن‌ها در این سرشماری حضور داشتند. براساس سرشماری سال 94 حدود ۱۳۸ هزار علف خوار در کشور شناسایی شده‌اند که این رقم در سال ۹۵ به بیش از ۱۶۰ هزار رسیده و حدود ۱۳ درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه پروانه شکار در استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، کرمان و البرز صادر شده است، افزود:‌ تنها به یک سوم پیشنهادات استان‌ها مجوز داده شده است اما به‌طور قطع در سال آینده به استان‌هایی که گونه‌های مازاد دارند، مجوز شکار داده خواهد شد. هم اکنون بیشترین جمعیت چارپایان در استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و یزد است.

تیموری ادامه داد: در استان‌های خوزستان و گیلان برای شکار ۱۰۰ راس گراز پروانه انتفاعی صادر شده است البته باید توجه داشته باشید که گراز یک گونه مزاحم در طبیعت شناخته شده که به اقلیت‌های دینی ایران و خارجی‌ها مجوز شکار داده می‌شود تا از این مسیر ضمن کنترل جمعیت این گونه و کاهش آسیب‌های ناشی از آن، منافع اقتصادی نیز حاصل شود.

مدیرکل حفاظت و مدیریت صید و شکار سازمان حفاظت محیط زیست در مورد صدور مجوز شکار برای قرق‌های اختصاصی گفت: بعد از سرشماری دقیق حیات وحش در قرق‌های اختصاصی، دستورالعمل مجوز شکار برای قرق داران نیز صادر خواهد شد. هم اکنون قرق رفسنجان با ۲۲۰ راس قوچ و میش و کل و بز کار خود را شروع کرد و بر اساس سرشماری هفته گذشته در حال حاضر ۸۳۵ راس قوچ و میش و کل و بز دارد. به‌طور کلی همه پنج قرق موجود در کشور با شدت و ضعف وضعیت مناسبی دارند. قرق علی آباد یزد چهار سال پیش ۳۰۰ راس حیات وحش داشت که در حال حاضر به ۱۳۰۰ راس رسیده است.

وی در مورد دوره شکار گفت: مدت فصل شکار افزایش یافته است. از اول خرداد ماه شکار شروع شده است و تا بهمن ماه شکارچیان وقت شکار دارند که در این مدت فشار کمتری بر طبیعت و حیات وحش وارد می‌شود.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه