307073
يكشنبه  25  آذر  1397
شنبه , 29 اردیبهشت 1397 ساعت 13:57

توافق‌نامه پاریس تعهداتی را به ایران تحمیل می‌کند

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه رئیس مجلس شورای اسلامی توافق‌نامه پاریس را به منظور بررسی بیشتر به کمیسیون تخصصی آن در مجلس ارجاع داده است، گفت: باید مراقب باشیم که توافق‌نامه پاریس مثل تعهدات هسته‌ای که در مجامع بین‌المللی بر کشورها تحمیل می‌شود، نباشد تا اگر به انجام تعهدات خود موفق نشدیم، جریمه و تحریم نشویم.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از محیط زیست، کریم شافعی، معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست در مورد آخرین وضعیت الحاق ایران به توافق‌نامه پاریس اظهار کرد: شورای نگهبان به توافق‌نامه پاریس ایراد گرفت و ریاست مجلس شورای اسلامی توافق‌نامه پاریس را برای بررسی بیشتر به کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی ارجاع داده است.

وی تاکید کرد: فکر می‌کنم این تشخیص درست بوده است؛ چون ملاحظات بین‌المللی برای این توافق‌نامه وجود دارد و ایران با امضای این توافق تعهداتی را برعهده می‌گیرد که دارای هزینه‌هایی است.

توافق‌نامه پاریس برای ایران هزینه دارد؟

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه توافق‌نامه پاریس موافقین و مخالفینی دارد، گفت: مخالفین توافق‌نامه معتقدند؛ کاهش آلایندگی بر اساس توافق‌نامه پاریس «a» میلیارد دلار برای ایران هزینه دارد و باید این مبلغ به نحوی از طریق مجامع جهانی تامین شود.

در حوزه‌هایی کار کنیم که کمترین هزینه را برای ایران داشته باشد

شافعی افزود: از سوی دیگر موافقین هم می‌گویند؛ توافق‌نامه پاریس هم باعث کاهش آلایندگی کشور می‌شود و هم خروجی آن به نفع کشور است. بنابراین می‌توانیم با الحاق به توافق‌نامه پاریس در حوزه‌هایی نسبت به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای عمل کنیم که هزینه‌های قابل توجهی را برای ایران در برنداشته باشد.

وی تاکید کرد: این اختلاف نگاه در مورد توافق‌نامه پاریس، مجلس را به سمتی برد که ریاست مجلس تاکید کرد که در این زمینه تعقل بیشتری صورت گیرد تا تعهدنامه‌ای را امضا نکند که بعد درگیر مسائل آن شویم. به هر حال چالشی در این زمینه وجود دارد که باید راهکار آن چالش جستجو شود.

توافق‌نامه پاریس تعهداتی را به کشور تحمیل می‌کند

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه یک سری تردید در منافع ملی موجب شده که مسئولان کشور با احتیاط و دست به عصا در این مورد راه بروند، گفت: باید مراقب باشیم که توافق‌نامه پاریس مثل سایر توافقات بین‌المللی مثل تعهدات هسته‌ای که در مجامع بین‌المللی بر کشورها تحمیل می‌شود، نباشد. این طور نباشد که به قراردادی متعهد شویم که بعد این بحث پیش بیاید که چون شما موفق به انجام تعهدات خود نشدید، حالا باید شما را جریمه و تحریم کنیم. بالاخره الحاق به توافق‌نامه پاریس، حضور صوری در توافق‌نامه نیست و تعهداتی را بر کشور تحمیل می‌کند.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه