565500
دوشنبه  30  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

دوشنبه , 24 اردیبهشت 1397 ساعت 15:00

به مناسبت 28 اردیبهشت روز جهانی موزه؛

بازدید از موزه تنوع زیستی پردیسان رایگان اعلام شد

مدیر کل دفتر موزه‌های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست از بازدید رایگان موزه تنوع زیستی به مناسبت روز جهانی موزه به مدت 3 روز در روزهای 27-28-29 اردیبهشت ماه خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از محیط زیست، روز جهانی موزه که توسط شورای بین المللی موزه‌ها نامگذاری شده هر ساله در روز 18 می (28 اردیبهشت) برگزار می‌شود. در این روز در تمامی کشورهای عضو، برنامه‌های آموزشی و تفریحی متنوعی توسط مسئولین امر برگزار می‌شود.

طاهره افتخاری، مدیر کل دفتر موزه‌های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به شعار روز جهانی «رویکردهای جدید، مخاطبین » نامگذاری شده است، افزود: موزه عبارت است از مکان گردآوری، نگهداری، مطالعه، بررسی و به نمایش گذاشتن نعمت‌های فرهنگی یا طبیعی به منظور آموزش، پژوهش و ارزش دادن به این مجموعه‌ها و لذت بردن از آن‌ها.

وی تصریح کرد: موزه‌های تاریخ طبیعی از جمله مکان‌های فرهنگی، اجتماعی، آموزشی و تحقیقاتی است که به منظور آشنایی جامعه و ارتقاء آگاهی‌های عمومی در مورد جانوران، گیاهان، فسیل‌ها و همچنین زیستگاه‌های طبیعی آنها است. این مکان‌ها در واقع عامل انتقال و توسعه دانش و فرهنگ در زمینه آشنایی و حفظ محیط زیست هستند.

به گفته افتخاری، موزه‌ها از طریق نمایشگاه‌ها و برنامه‌های آموزشی که با اهداف خاص برای آنها تدوین می‌شوند، به تفسیر و شرح جایگاه و اجزای طبیعت می‌پردازند.

وی خاطر نشان کرد: در عین حال بخش‌های علمی و بایگانی موزه‌های تاریخ طبیعی دارای مجموعه‌های متنوعی از گیاهان، جانوران، فسیل‌ها، سنگ‌ها و کانی‌ها هستند که می‌توانند مواد و اطلاعات لازم را جهت تحقیق زیست شناسان و دانشجویان علوم طبیعی و محیط زیست فراهم آورند.

به گفته افتخاری، موزه تاریخ طبیعی یک خزانه ملی به منظور مطالعه و شناخت تنوع زیستی کشور ایران و سایر کشورها است.

مدیر کل دفتر موزه‌های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست یاد آور شد: بخش نمایشگاهی موزه، به عنوان بخشی از دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی در سازمان حفاظت محیط زیست، تحت عنوان «موزه تنوع زیستی» به منظور نمایش جلوه‌هایی از تنوع زیستی کشور ایجاد شده است. همچنین در اکثر ادارات کل حفاظت محیط زیست استان‌ها نیز ، «نمایشگاه‌های تاریخ طبیعی» به منظور نمایش جلوه‌های طبیعی استان و آموزش اقشار مختلف مردم احداث شده است.

افتخاری افزود: در سال گذشته 36000 موزه از 157 کشور در گرامیداشت روز جهانی موزه شرکت داشتند. امسال نیز این مناسبت با شعار «رویکردهای جدید ، مخاطبین جدید» (New approaches, new publics) برگزار می‌شود. امروزه به لطف فن آوری‌های نوین سعی در جذب مخاطبین تازه به منظور استفاده از موزه‌ها می‌شود. در حال حاضر علاوه بر ارائه توضیحات توسط کارشناسان موزه در خصوص نمونه‌های موجود در نمایشگاه‌های تاریخ طبیعی، استفاده از روش‌های نوین نظیر سیستم‌های چند رسانه‌ای، مرسوم شده است.در واقع با استفاده از وسایل دیداری و شنیداری و نمایش اطلاعات مربوط به نمونه‌های موجود در موزه‌ها، باید رویکردی جدید در زمینه ایجاد ارتباط خلاقانه با مردم و جذب مخاطبین جدید پدید آورد. در این زمینه جذب و همراهی جوامع محلی بسیار حائز اهمیت است.

افتخاری در خصوص موزه تنوع زیستی پردیسان اظهار کرد: همواره سعی بر آن بوده که با نمایش نمونه‌های تاکسیدرمی، تابلوهای نقاشی و صحنه آرایی مناسب، با الهام از زیستگاه‌های طبیعی جانوران و رویشگاه‌های موجود در کشور، تصویری از حیات وحش و محیط زیست طبیعی به مخاطبین ارائه داده شود.همچنین با نمایش نمونه‌هایی از سایر قاره‌ها، به عنوان نمادی از حیات وحش کره زمین، و به نمایش گذاشتن گونه‌های منقرض شده نقش موزه‌های تاریخ طبیعی به عنوان محل‌های حفاظت آثار طبیعی و بقایای ژنتیکی گونه‌های بومی و ارزشمند تنوع زیستی بیشتر آشکار می‌شود.

وی یادآور شد: اخیراً بخش کوچکی تحت عنوان گیاه شناسی مردمی، با نمایش کاربردهای متنوع غذایی، دارویی، زینتی و ... به موزه تنوع زیستی اضافه شده و امیدواریم در آینده نزدیک با فراهم شدن اعتبارات لازم، برنامه های جدید این دفتر عملی شده و ضمن رفع خلاءهای موجود، از فناوری‌های نوین در خصوص نمایش اطلاعات و ماهیت تنوع زیستی کشور، بیشتر بهره جسته و با استفاده از رویکردهای نوین در زمینه نورپردازی، صوت، تصویر و فیلم، مردم عزیز ایران را با تاریخ طبیعی دیرینه و حال این سرزمین، آشناتر و در زمینه حفاظت از تنوع زیستی ارزشمند کشورمان همراه‌تر سازیم.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

دستگیری یکی از عاملان شهادت محیط‌بان گلستانی

درگیری با شکارچیان غیرمجاز جان یک محیط‌بان را گرفت

لایحه حمایت از محیط بانان هر چه زودتر به صحن علنی مجلس برود

دستگیری 21 شکارچی پرندگان کمیاب در استان گلستان

دستگیری یکی از عاملان شهادت محیط‌بان گلستانی

درگیری با شکارچیان غیرمجاز جان یک محیط‌بان را گرفت

لایحه حمایت از محیط بانان هر چه زودتر به صحن علنی مجلس برود

دستگیری 21 شکارچی پرندگان کمیاب در استان گلستان

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه