9812
يكشنبه  29  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

سه شنبه , 18 اردیبهشت 1397 ساعت 15:06

مدیرکل حفاظت و مدیریت شکاروصید سازمان حفاظت محیط زیست:

هرگونه برداشت زالو باید با اجازه سازمان محیط زیست انجام شود

مدیرکل حفاظت و مدیریت شکاروصید سازمان حفاظت محیط زیست تاکیدکرد: سازمان حفاظت محیط زیست متولی قانونی صدور مجوز  صادرات و واردات و احداث واحدهای تکثیر و پرورش زالوی طبی در کشور است و هرگونه برداشت این جانور از طبیعت با هر هدف و یا ایجاد مراکز تکثیر باید با اجازه سازمان حفاظت محیط زیست انجام شود.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از محیط زیست، علی تیموری با اشاره به وضعیت ناخوشایند برداشت زالو از طبیعت با هدف استفاده در روش‌های سنتی درمان بیماری‌ها همچنین صادرات این حیوان به سایر کشورها گفت: زالو یک نوع کرم حلقوی آبزی است و گونه‌های بومی ایران با نام‌های علمی Hirudo orientallis و Hirudo medicinalis شناخته می‌شوند.

وی افزود: یکی از کاربردهای زالو در طب سنتی، خارج کردن خون آلوده یا اضافی از مویرگ‌های برخی نقاط بدن از طریق مکیدن آن توسط این حیوان است که در حال حاضر با هدف اشتغال‌زایی و کسب درآمد و جایگزینی طب سنتی به جای علم پزشکی تخصصی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

تیموری با اشاره به اینکه هر روزه بر تعداد علاقمندان به کسب درآمد از طریق زالو افزوده می‌شود، گفت: کشف کاربردهای جدید این جانور که عموماً در کشورهای دیگر شناخته شده‌اند را نباید از قلم انداخت.

زالو مشمول مقررات حفاظت از گونه‌های حیات وحش

مدیرکل حفاظت و مدیریت شکاروصید سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد: نکته حائز اهمیت شناخت و به عبارت صحیح تر یادآوری جایگاه زالو در مقررات حفاظتی است.

تیموری با بیان اینکه زالو در اصل متعلق به زمین‌ها و نقاط بسیار مرطوب و از ابتدای خلقت آن تا کنون محل زیستش طبیعت بوده است و یک حیوان وحشی محسوب می‌شود، اظهار کرد: طبق نص صریح ماده ۱ قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست که بیان می‌کند«حفاظت و بهبود و بهسازی و پیشگیری و ممانعت از هرنوع آلودگی و هر اقدام مخربی که به موجب برهم خوردن تعادل و تناسب محیط زیست می‌شود، همچنین همه امور مربوط به جانوران وحشی و آبزیان آب‌های داخلی از وظایف سازمان حفاظت محیط زیست است.»

وی تاکید کرد: زالوی بومی ایران جزء ضمائم ∏ سایتیس ( CITES) یا همان کنوانسیون تجارت بین المللی گونه‌های جانوران و گیاهان وحشی در معرض خطر انقراض و نابودی است که ورود و خروج آن‌ها مستلزم موافقت سازمان محیط زیست و نماینده اجرایی کنوانسیون مذکور مستقر در این سازمان است.

مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست افزود: وارد کنندگان و خارج کنندگان جانوران وحشی علاوه بر اینکه شامل مجازات قوانین و مقررات محیط زیستی می‌شوند، به مجازات‌های بیان شده در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز محکوم خواهند شد.

مردم درصورت مشاهده اعمال غیر قانونی به نزدیکترین واحد حفاظت محیط زیست اطلاع رسانی کنند

تیموری در ادامه به دیگر صدمات برداشت غیرحرفه‌ای و غیر کارشناسانه و فعالیت غیر اصولی در زمینه تکثیر زالو اشاره کرد و گفت: تخریب زیستگاه‌های طبیعی بر اثر کاوش‌های افراد برای صید آن‌ها، انتقال ژن این گونه از یک منطقه به منطقه‌ای دیگر بر اثر رهاسازی غیر اصولی همچنین از بین بردن چرخه اکولوژیک زیست بوم‌ها بر اثر برداشت بی رویه از طبیعت از جمله صدمات برداشت غیرحرفه‌ای و تکثیر زالو است.

وی افزود: توصیه می‌شود درصورت مشاهده اعمال غیر قانونی همچون برداشت زالو از طبیعت، خرید و فروش، نقل و انتقال آنها و تکثیر و پرورش این جانور مراتب را به نزدیکترین واحد حفاظت محیط زیست اطلاع رسانی کنند.

سازمان حفاظت محیط زیست در صورت درخواست متقاضیان مبنی بر تکثیر و پرورش زالو، در اسرع وقت نسبت به بررسی و صدور مجوزهای لازم اقدام می کند.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

دستگیری یکی از عاملان شهادت محیط‌بان گلستانی

درگیری با شکارچیان غیرمجاز جان یک محیط‌بان را گرفت

مصدومیت 2 محیط‌بان در درگیری با شکارچی غیر مجاز

لایحه حمایت از محیط بانان هر چه زودتر به صحن علنی مجلس برود

دستگیری 21 شکارچی پرندگان کمیاب در استان گلستان

دستگیری یکی از عاملان شهادت محیط‌بان گلستانی

درگیری با شکارچیان غیرمجاز جان یک محیط‌بان را گرفت

مصدومیت 2 محیط‌بان در درگیری با شکارچی غیر مجاز

لایحه حمایت از محیط بانان هر چه زودتر به صحن علنی مجلس برود

دستگیری 21 شکارچی پرندگان کمیاب در استان گلستان

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه