946450
چهارشنبه  02  آبان  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

دوشنبه , 10 اردیبهشت 1397 ساعت 15:39

مدیرکل محیط زیست استان تهران:

هیچ دلیلی تخریب محیط زیست را توجیه نمی‌کند/حمل روزانه ۸۶۰۰ تن زباله به آرادکوه

نشست محیط زیست استان تهران با تشکل های زیست محیطی استان با حضور مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران و نمایندگان تشکل های زیست محیطی در محل سالن جلسات اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران برگزارشد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از محیط زیست استان تهران، کیومرث کلانتری در این نشست با اشاره به اینکه وجود ۸۰ سازمان مردم نهاد زیست محیطی در استان تهران یک ظرفیت فوق العاده برای محیط زیست است و افزایش تعداد تشکل‌های مردمی و حضور مردم در جریان‌های اجتماعی نشانگر توسعه یافتگی است، افزود: در جاهایی که حاکمیت محدود، روند کار کند و نیاز به بازوی مردمی است، وجود تشکل‌های مردم نهاد زیست محیطی یک توانمندی است که همه باید از این ظرفیت استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه از ابتدای ورود به محیط زیست استان تهران تمام تلاش‌هایمان بر اساس ۲ رویکرد صورت گرفته است، افزود: اولین رویکرد تقویت زیرساخت‌ها و منابع زیست محیطی و دومین رویکرد بالا بردن شان و منزلت و جایگاه محیط زیست در بین اقشار مختلف جامعه بوده، اما تا رسیدن به جایگاه مطلوب فاصله داریم.

کلانتری ادامه داد: در این راستا در ابتدا وضعیت موجود محیط زیست استان را احصاء کردیم و برای هر بخشی از مجموعه محیط زیست استان که دارای زیرساخت‌های نامناسبی بود برنامه‌ای تهیه و تدوین کردیم و در حال حاضر ساماندهی مجموعه بر مبنای برنامه‌ها و سیاست‌ها و اسناد بالادستی در حال انجام است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه محیط زیست استان تهران به لحاظ امکانات و زیرساخت‌ها با کمبود و کاستی‌های زیادی روبروست هرچند که این مجموعه دارای وظایف حاکمیتی و نظارتی وسیعی در حوزه محیط زیست است، اظهار کرد: از طرفی بزرگترین چالش استان تهران حوزه محیط زیست است از آن جمله می‌توان به موضوعات آلودگی هوا، آب، پسماند و همچنین جمعیت اشاره کرد.

وی به وجود ۱۷۰۰۰ صنعت و ۴۵۰ هزار صنف و ده‌ها شهرک صنعتی در استان اشاره کرد و افزود: این خود بیانگر وسعت و حجم گسترده کار است و بنابراین حضور، نظارت و رویکرد تشکل‌های زیست محیطی در این پهنه و در این عرصه بسیار حائز اهمیت است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه تشکل‌ها باید دارای ۴ ویژگی داوطلبانه، عام المنفعه، غیرسیاسی و غیر حکومتی باشند، ادامه داد: تشکل‌ها هم دیدگاه کارشناسی دارند و هم دیدگاه مردمی و در جاهایی که محیط زیست با مشکلات و معضلات مختلفی مواجه است نقش سمن‌های زیست محیطی دوچندان است.

کلانتری در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه رویکرد مشارکتی در حفظ محیط زیست بسیار مهم و اساسی است و بر مبنای این رویکرد، مردم با حاکمیت در حوزه محیط زیست شریک بوده و نقشی کلیدی در حفظ آن دارند، بیان داشت: شهروندان ظرفیت بزرگی در میدان کار محسوب شده و در یک کلام مردم باید در حوزه محیط زیست با دولت مشارکت داشته باشند.

وی ادامه داد: بطور تقریبی هر سه سال به انداره یک استان کوچک به جمعیت استان تهران افزوده می‌شود و ما باید به گونه‌ای عمل کنیم که ضمن حفظ و احیاء محیط زیست، مردم شرایط زندگی مناسبی داشته باشند و فرصت هم برای ایجاد اشتغال وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر اگر به شرایط زیست محیطی استان تهران خوشبینانه نگاه کنیم بیش از صد روز آلودگی هوا در تهران داریم، افزود: در شهر تهران روزانه ۸۶۰۰ تن زباله به آراد کوه حمل می‌شود بدون اینکه بهره‌برداری خاصی از پسماند صورت گیرد، پسماندی که در بسیاری کشورها به عنوان طلای کثیف تلقی می‌شود در کشور ما به یک معضل تبدیل شده است.

کلانتری از شیرابه به عنوان زهرابه یاد کرد و گفت: در تهران مدیریت مناسبی در خصوص تفکیک زباله و استفاده از آن صورت نمی‌گیرد و موضوع زباله و پسماندها معضل مهمی است و باید توجه ویژه‌ای به آن شود.

وی با اشاره به اینکه موضوعات آب و تالاب هم جزء همین مشکلات است، افزود: به طور مثال تالاب بندعلیخان در جنوب تهران اگر مورد توجه قرار نگیرد تهدیدی جدی برای تهران است، چرا که گرد و غبار هم از جنوب و هم از جنوب غربی و جنوب شرقی تهران را تهدید می‌کند و اگر نتوانیم مدیریت درستی در این خصوص داشته باشیم این عرصه‌ها خشک شده و کانون‌های جدیدی از گرد و غبار ایجاد می‌کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه آب چالش فعلی محیط زیست کشور ما است، گفت: افزایش جمعیت و کاهش منابع آبی برای کشور ما حاد است و با توجه به اینکه منابع آبی در کشور محدود است ما باید بتوانیم با تصفیه و بار چرخانی آب چندین بار از آب استفاده کنیم.

وی افزود: از تشکل‌های زیست محیطی فعال در حوزه آب تقاضا دارم موضوعات مربوط به حوزه آب و موضوعات کاهش منابع آبی، خشکسالی و باز چرخانی آب را با جدیت بیشتری پیگیری کنند.

کلانتری در ادامه با اشاره به اینکه پسماند سوزی در جنوب تهران بی داد می‌کند و متخلفان برای ۲ کیلو سیم و کابل، سلامت خود و شهروندان را به خطر می‌اندازند، گفت: هیچ دلیلی تخریب محیط زیست را توجیه نمی‌کند و البته در خصوص پسماند سوزی‌ها چندین پرونده تشکیل شده و با بررسی‌های صورت گرفته با منابع اصلی این موضوع برخورد شده است.

وی افزود: در سال گذشته ۱۲۶۰۰ مورد پایش زیست محیطی واحدهای صنعتی در سطح استان تهران صورت گرفته که نتیجه آن شناسایی ۴۰۷ واحد آلاینده در سطح استان بوده که این نشان دهنده عدم توجه به قوانین محیط زیستی از سوی صاحبان این صنایع بوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در بخشی از سخنان خود با اشاره به اینکه استاندار تهران یک استاندار صد در صد محیط زیستی است و این فرصت مناسبی است برای ارتقاء جایگاه محیط زیست و سلامت در استان، اظهار کرد: در شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران تصمیمات و برنامه ریزی ‌های مناسبی برای محیط زیست گرفته می‌شود و این مصوبات تا پایان برنامه ششم توسعه در شهرستان‌های استان تهران اجرایی می‌شود.

وی گفت: مجوز تمام تصفیه‌خانه‌های فاضلابی که باید ایجاد می‌شد و نیازمند مجوزهای زیست محیطی بود صادر شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در خصوص انرژی‌های تجدید پذیر بیان کرد: در این حوزه ظرفیت خوبی در کشور داریم و باید مجوزهای لازم در این خصوص صادر شود و از طرفی دستگاه‌های متولی هم باید با جدیت این موضوع را پیگیری کنند.

فریبا رضایی، رئیس اداره آموزش و مشارکت‌های مردمی حفاظت محیط زیست استان تهران در این نشست همچنین از تشکیل جلسه با شبکه انجمن‌های محیط زیستی استان تهران پیش از این خبر داد و با اشاره به مصوبات این جلسه گفت: عضویت نماینده شبکه تشکل‌های محیط زیستی استان تهران در کارگروه‌های تخصصی استانداری و همچنین عضویت نمایندگان تشکل‌های محیط زیستی استان در کارگروه‌های فنی- تخصصی محیط زیست استان تهران از جمله مصوبات این جلسه بود که این مصوبات در محیط زیست استان تهران پیگیری و اجرایی شده است.

وی با بیان اینکه برگزاری نشست مشترک تشکل‌های محیط زیستی استان و استاندار تهران از دیگر مصوبات این جلسه بود، اظهار کرد: برگزاری کارگاه تسهیل‌گری مشارکتی در خصوص احصاء سند مشارکتی و ظرفیت سنجی جهت مشارکت تشکل‌ها و ادارات کل برای نخستین بار در کشور از دیگر موضوعات مورد تصویب در این جلسه بود.

در این نشست موضوعاتی همچون جلوگیری از تخریب ارتفاعات تهران، توجه بیشتر به حیات وحش استان، سختگیری در ارزیابی‌های زیست محیطی، توجه به سبک زندگی، تفکیک زباله از مبدا و فرهنگسازی و ایجاد فرصت‌های بیشتر برای حضور تشکل‌ها در صدا و سیما توسط نمایندگان تشکل‌های زیست محیطی مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

دستگیری یکی از عاملان شهادت محیط‌بان گلستانی

درگیری با شکارچیان غیرمجاز جان یک محیط‌بان را گرفت

لایحه حمایت از محیط بانان هر چه زودتر به صحن علنی مجلس برود

دستگیری 21 شکارچی پرندگان کمیاب در استان گلستان

دستگیری یکی از عاملان شهادت محیط‌بان گلستانی

درگیری با شکارچیان غیرمجاز جان یک محیط‌بان را گرفت

لایحه حمایت از محیط بانان هر چه زودتر به صحن علنی مجلس برود

دستگیری 21 شکارچی پرندگان کمیاب در استان گلستان

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه