348619
دوشنبه  30  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

يكشنبه , 02 اردیبهشت 1397 ساعت 15:09

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران خبر داد؛

صدور مجوز احداث 2 تصفیه خانه در انتهای رودخانه‌های سرخه حصار و فیروز آباد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران از صدور مجوز احداث 2 تصفیه خانه در انتهای رودخانه‌های سرخه حصار و فیروز آباد خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از محیط زیست، کیومرث کلانتری در حاشیه این افتتاح با اشاره فرا رسیدن گرامیداشت روز زمین پاک گفت: زمین تحت شرایط خاص آلودگی‌های زیست محیطی در بخش‌های پساب و پسماندها قرار گرفته و امروزه زمین دچار مشکلات عدیده زیست محیطی است و بر همین اساس روز دوم اردیبهشت در کشور ما روز زمین پاک نامگذاری شده و اقدامات نمادینی برای پاسداری از زمین صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه افتتاح سیستم تصفیه فاضلاب بانک سپه با روز زمین پاک مصادف شده است، افزود: بر اساس قانون تمام بخش‌های خدماتی و صنعتی که بالای 50 نفر پرسنل داشته و در جایی که سیستم انتقال فاضلاب وجود ندارد مستقرند و موظف به احداث سیستم تصفیه فاضلاب هستند.

کلانتری ادامه داد: در این منطقه هم سیستم انتقال فاضلاب وجود نداشته و این اقدام بانک در خصوص راه اندازی سیستم تصفیه فاضلاب اقدام زیست محیطی بزرگی است و امیدواریم سایر بخش‌هایی که در این منطقه مستقر هستند نیز به تعهدات اجتماعی و قانونی خود عمل کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در ادامه با بیان اینکه کشور ما علی رغم وجود تنوع زیستی، اکوسیستمی و اقلیمی بالا به لحاظ زیست محیطی بسیار آسیب پذیر است، اظهار کرد: امروز در تهران بصورت ثابت 14 میلیون نفر و بصورت شناور حدود 3 میلیون نفر جمعیت مستقر هستند که این جمعیت در کمتر از 1 درصد از مساحت کشور استقرار دارند، بنابر این در تهران قطعا مسائل زیست محیطی همچون آلودگی هوا و آب، پسماند و پساب خواهیم داشت.

کلانتری با بیان اینکه در تهران روزانه 8600 تن پسماند به کهریزک منتقل و سالانه 850 میلیون متر مکعب پساب تولید می‌شود که کمتر از 35 درصد از آن در حال حاضر تصفیه می‌شود، افزود: آب جز ضروریات توسعه کشور است و با شرایط کم آبی که در کشور حاکم است باید با مدیریت درست، تصفیه و بازچرخانی آب را چند مرتبه مورد استفاده قرار داد و اقداماتی که در این خصوص انجام می‌‌شود در واقع هزینه نیست و سرمایه گذاری است.

وی در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه در کلان شهر تهران همه مجوزهای تصفیه خانه شهری صادر شده و تصفیه خانه‌هایی در جنوب تهران در مقیاس بزرگ در حال احداث است، افزود: ما پیگیر روند احداث و تکمیل این تصفیه خانه‌ها هستیم تا با راه اندازی و بهره برداری از آن پساب تصفیه نشده‌ای در تهران نداشته باشیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه سالانه 350 تا 400 میلیون متر مکعب رواناب‌های سطحی در شهر تهران داریم که به جنوب تهران و شهرستان ری سرازیر می‌شود، ادامه داد: بر همین اساس مجوز احداث 2 تصفیه خانه مجزا مختص رواناب‌های سطحی در انتهای رودخانه سرخه حصار و رودخانه فیروز آباد صادر شده است.

کلانتری گفت: برای مدیریت پسماندها نیز که به عنوان یکی از آلاینده‌های اصلی منطقه محسوب می‌شود شهرداری موظف است تفکیک از مبدا پسماند را از شهر تهران آغاز کند و مدیریت پسماند بگونه‌ای باید باشد که 70 درصد پسماند به کمپوست و حدود 25 درصد نیز بازیافت شود.

وی اظهار کرد: در خصوص آلودگی هوا نیز در راستای حفظ و توسعه فضای سبز با بهره گیری از گونه های سازگار با محیط زیست و کم آب بر و همچنین مسائل مربوط به مهار ریزگردها در جنوب و جنوب شرق تهران مصوباتی در شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران داشته ایم و تکالیف دستگاههای ذیربط مشخص شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه بوی بد اطراف فرودگاه امام نیز یکی از مسائل زیست محیطی تهران است، گفت: حدود 40 درصد از بویی که در این منطقه متصاعد می‌شود توسط واحدهای کشتارگاهی، دامداری‌ها و واحدهای صنعتی و کشاورزی است و مابقی بوی متصاعد شده نیز ناشی از رودخانه سالور و سایت پسماندهای آراد کوه است.

وی افزود:در خصوص رودخانه سالور که از غرب تهران وارد منطقه می‌شود سازمان آب منطقه‌ای از اسفند ماه سال گذشته ساماندهی این رودخانه را آغاز کرده و ضمن مهار پساب‌های خام ورودی به این رودخانه و لایروبی آن منبع پذیرنده آن را هم مشخص کند.در خصوص سایت پسماند آراد کوه هم شهرداری موظف است پسماند سوزی و تولید انرژی از پسماند را در دستور کار خود دهد و امیدواریم شاهد توسعه آن در این بخش باشیم.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

دستگیری یکی از عاملان شهادت محیط‌بان گلستانی

درگیری با شکارچیان غیرمجاز جان یک محیط‌بان را گرفت

لایحه حمایت از محیط بانان هر چه زودتر به صحن علنی مجلس برود

دستگیری 21 شکارچی پرندگان کمیاب در استان گلستان

دستگیری یکی از عاملان شهادت محیط‌بان گلستانی

درگیری با شکارچیان غیرمجاز جان یک محیط‌بان را گرفت

لایحه حمایت از محیط بانان هر چه زودتر به صحن علنی مجلس برود

دستگیری 21 شکارچی پرندگان کمیاب در استان گلستان

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه