946204
چهارشنبه  02  آبان  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

يكشنبه , 02 اردیبهشت 1397 ساعت 12:15

نامگذاری روز پرندگان کنار آبزی در تقویم جهانی محیط زیست

مدیرکل دفتر حیات‌وحش و آبزیان آب‌های داخلی سازمان حفاظت محیط ‌زیست با اعلام خبر ثبت روز «پرندگان کنار آبزی» در تقویم جهانی، گفت: از امسال، روز بیست و یکم آوریل به نام پرندگان کنار آبزی ثبت شد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از محیط زیست، سید مجید خرازیان مقدم، مدیرکل دفتر حیات‌وحش و آبزیان آب‌های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست از نام‌گذاری روز بیست و یکم آوریل 2018 به نام پرندگان کنار آبزی (World Curlew Day) توسط کنوانسیون گونه‌های مهاجر وحشی (CMS) خبر داد و گفت: این روز، باهدف افزایش آگاهی عمومی نسبت به وضع در تهدید این گروه از پرندگان و تشویق برنامه‌ها و فعالیت‌هایی در حمایت از حفظ جمعیت‌های آن‌ها نام‌گذاری شده است.

خرازیان مقدم بابیان اینکه، Curlew نام عمومی دسته‌ای از پرندگان کنار آبزی است که با منقارهای بلند و به پایین خمیده‌شان به‌آسانی قابل‌شناسایی هستند، اظهار کرد: نام فارسی این پرندگان «گیلانشاه» است.

مدیرکل دفتر حیات‌وحش و آبزیان آب‌های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: البته واژه «گیلانشاه» طیف گسترده‌تری از پرندگان ازجمله curlewها را شامل می‌شود.

شناسایی چهار گونه پرنده کنار آبزی در ایران

وی با یادآوری اینکه این پرندگان ساحلی نسبتاً بزرگ جثه از پرندگان در معرض خطر انقراض هستند، خاطرنشان کرد: در جهان هشت گونه پرنده از این گروه شناسایی‌شده که از این میان چهار گونه در ایران مشاهده و گزارش‌شده‌اند.

به گفته این مقام مسئول، گیلانشاه خالدار (Slender-billed Curlew)، گیلانشاه بزرگ Eurasian Curlew))، گیلانشاه ابرو سفید (Whimbrel) و گیلانشاه شرقی Far Eastern Curle)) پرندگان مهاجران زمستانه سواحل ایران هستند.

خرازیان مقدم با اشاره به اینکه در طول حدود سه دهه گذشته گزارش مستندی از مشاهده گیلانشاه خالدار Slender-billed Curlew ارائه نشده است، اظهار کرد: در خصوص گیلانشاه بزرگ Eurasian Curlew هم به دلیل لزوم شناسایی روند جمعیت جهانی و تدوین برنامه حفاظت گونه، در سال 2017 در دبیرخانه تفاهم‌نامه همکاری حفاظت از پرندگان آبزی آفریقا- اوراسیا، کارگروهی به‌منظور تدوین برنامه عمل جهانی آن راه‌اندازی شد.

طی 30 سال گذشته 80 درصد جمعیت جهانی گیلانشاه شرقی از بین رفته است

وی ضمن یادآوری این موضوع گیلانشاه شرقی Far Eastern Curleدر فهرست سرخ اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) قرار دارد، افزود: برنامه حفاظت جهانی این‌گونه مهم در نشست مجمع عمومی اعضای متعاهد کنوانسیونCMS در اکتبر 2017 در فیلیپین به تصویب رسید.

این مقام مسئول اعلام کرد: بر اساس آنچه در برنامه حفاظت جهانی گونه گیلانشاه شرقی آمده است، طی 30 سال گذشته، 80 درصد از جمعیت جهانی این‌گونه از بین رفته است.

از بین رفتن و تخریب زیستگاه‌ها مهم‌ترین تهدید برای حیات پرندگان کنار آبزی است

خرازیان مقدم گفت: مهم‌ترین تهدید پیش روی این پرندگان، همچون بسیاری از گونه‌های حیات‌وحش، از بین رفتن و تخریب زیستگاه‌ها است و به نظر می‌رسد تهدید ویژه این پرندگان، تخریب زیستگاه‌های غیر تولیدمثلی به‌ویژه در نواحی ساحلی آسیا باشد.

لازم به ذکر است، مؤسسه بردلایف اینترنشنال و همچنین مؤسسه بین‌المللی تالاب‌ها در کنار کنوانسیون حفاظت از گونه‌های مهاجر وحشی از حامیان نام‌گذاری World Curlew Day هستند.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

دستگیری یکی از عاملان شهادت محیط‌بان گلستانی

درگیری با شکارچیان غیرمجاز جان یک محیط‌بان را گرفت

لایحه حمایت از محیط بانان هر چه زودتر به صحن علنی مجلس برود

دستگیری 21 شکارچی پرندگان کمیاب در استان گلستان

دستگیری یکی از عاملان شهادت محیط‌بان گلستانی

درگیری با شکارچیان غیرمجاز جان یک محیط‌بان را گرفت

لایحه حمایت از محیط بانان هر چه زودتر به صحن علنی مجلس برود

دستگیری 21 شکارچی پرندگان کمیاب در استان گلستان

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه