چهارشنبه  29  اسفند  1397
چهارشنبه , 10 شهریور 1395 ساعت 22:17

جمعیت یوزهای ایرانی چقدر است؟

مدیر پروژه ملی حفاظت از یوزپلنگ ایرانی گفت: صرف نظر از تعداد یوزپلنگ‌های ایرانی، باید از آن‌ها حفاظت کرد؛ چراکه جمعیت یوزپلنگ آسیایی کوچک است و ممکن است هر لحظه اتفاقی برای آنها پیش آید.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا به نقل از ایسنا، هومن جوکار در نشستی خبری به مناسبت روز یوزپلنگ آسیایی، در خصوص چالش اندازه‌گیری جمعیت یوزپلنگ گفت: از ابتدای این پروژه امکانات مطالعه بر روی گوشتخواران را وارد کشور کرده‌ایم و قبل از آن از روش‌هایی مانند ردپا برای تخمین جمعیت استفاده می‌کردیم.

وی افزود: تکنولوژی که از سال ۲۰۰۲ وارد شده، اطلاعاتی در مورد پراکندگی یوزها در اختیار ما قرار داده است ولی دقت این مطالعات و تکنولوژی‌ها برای اندازه گیری جمعیت یوزها کافی نیست و ما به هیچ عنوان مجهز به روشی مشخص برای اندازه‌گیری جمعیت یوزها نیستیم. امسال پروتکلی را با مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی امضا کرده‌ایم تا به نتیجه برسیم که بهترین راه استفاده از دوربین تله‌ای چیست؟

مدیر پروژه ملی حفاظت از یوزپلنگ ایرانی گفت: در حال حاضر از روش جدید ژنتیکی یعنی برداشت مدفوع یوز از زیستگاه آنها استفاده می‌کنیم که خویشاوندی آنها با یکدیگر از این روش مشخص می‌شود.

جوکار با بیان اینکه دوربین‌های طلایی در مکان‌هایی نصب می‌شوند که یوزپلنگ‌های نر از خود نشانه‌ای به جا می‌گذارند، گفت: یوزپلنگ‌های ماده به دلیل مکان نصب این دوربین‌ها کمتر در دوربین قابل مشاهده هستند.

جوکار گفت: در هشت سال اول این پروژه وقتی تمام حاصل دوربین‌ها را رصد کردیم، فقط چهار یوز در یک منطقه ساکن بودند که مدام در حال مهاجرت و جابجایی بودند.

وی افزود: همچنین در طی دو ماه ۸۰ دوربین در منطقه توران نصب کردیم که هیچ تصویری از یوزپلنگ در آن ثبت نشد، ولی با تصویر یک دوربین عادی یک یوز مادر و چهار توله ثبت شده است.

مدیر پروژه ملی حفاظت از یوزپلنگ ایرانی با بیان اینکه جمعیت یوزها در منطقه میاندشت افزایش یافته است، گفت: در استان‌های جنوبی به ویژه در منطقه یزد تعداد یوزها کاهش یافته است.

وی گفت: دستور ساخت ذخیره‌گاه جدید میانی برای حفاظت از یوزها، دو ماه پیش توسط رئیس سازمان حفاظت محیط زیست صادر شده و بودجه این ذخیره‌گاه بسیار سنگین است.

جوکار در ادامه گفت: در حوزه حفاظت از یوزپلنگ ایرانی، اقدام بر عهده محیط زیست است و اطلاعات توسط NGOها کسب و سنجیده شده و توسط اداره محیط زیست تمهیدات آن پیگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه با وزارت راه در خصوص احداث زیرگذر و نصب فنس برای حفاظت از یوزپلنگ در جاده‌ها صحبت کرده‌ایم، گفت: بودجه این کار نیز تصویب شده است.

مدیر پروژه ملی حفاظت از یوزپلنگ ایرانی ادامه داد: دو جاده خطرناک ساوند و گلستان را برای حفاظت از یوزها داریم که محل بعدی ما برای ایمن سازی منطقه ساوند است.

جوکار با بیان اینکه شش یوزپلنگ آسیایی در محور عباس‌آباد در طی سه سال گذشته کشته شده‌اند، گفت: فقط پنج یوزپلنگ طی دو تصادف در این محور کشته شده‌اند و این به دلیل رفتار وابستگی یوزپلنگان است. همچنین در تصادف آخر در این محور که یک یوزپلنگ در جاده تلف شد، نیروهای خود را به منطقه فرستاده و اجازه ندادیم که یوزپلنگ‌های دیگر به آن منطقه بروند.

وی با بیان اینکه نقطه ضعف ما منطقه میاندشت و توران است، گفت: در این مناطق هنوز شروع به مطالعه نکرده‌ایم.

جوکار گفت: زیستگاهی برای یوزپلنگ به وسعت توران در کرمان وجود دارد که به دلیل ناامنی منطقه نتوانسته‌ایم دوربینی در این منطقه نصب کنیم و اطلاعات این ایستگاه را به دست آوریم.

مدیر پروژه ملی حفاظت از یوزپلنگ ایرانی بیان کرد: یکی از بزرگ‌ترین معضلات ما برای حفاظت از یوزپلنگ، دام‌ها و سگ گله است و باید امکان انتقال دام‌ها به مکانی دیگر و همچنین آغلی دیگر برای دام‌ها فراهم شود.

وی گفت: مطالعات ما نشان می‌دهد که زیرگذر و نصب فنس بهترین راه حفاظت در محور عباس آباد است که وزارت راه هم نتیجه تحقیقات ما را پذیرفته و بودجه آن هم مصوب شده است و به زودی پروژه ایمن‌سازی این منطقه آغاز خواهد شد.

در ادامه این نشست،‌مرتضی اسلامی، مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی نیز درباره اخباری مبنی بر وجود تنها دو یوزپلنگ ماده در کشور و انقراض آن تا آخر سال 95، گفت: اصل این مطلب آن است که تنها دو ماده یوزپلنگ به صورت علمی و با دوربین شناسایی شده‌اند که اگر این روند تغییر نکند تا انتهای دهه 90 منقرض خواهند شد.

وی ضمن عذرخواهی از رسانه‌ها گفت: از دوستان رسانه‌ای به دلیل جمع بستن رسانه‌ها در مورد تکذیب خبر وجود فقط دو عدد یوزپلنگ عذرخواهی می‌کنم. از فعالیت رسانه‌ها که در طول 15 سال گذشته در شناسایی یوزپلنگ و بحران مربوط به آن فعال بودند، تشکر می‌کنم ولی باز هم باید بگوییم که وضعیت یوزپلنگ بسیار بحرانی است.

اسلامی گفت: به واسطه وضعیت بحرانی‌ای که برای یوزپلنگ ها اعلام شده، مساله حفاظتی نباید زیر سوال برود. به طور قطع اگر فعالیت حفاظتی این 16 سال نبود شاید یوزپلنگ تا الان منقرض می‌شد. هر چند که فعالیت‌ها کمی و کاستی داشته ولی جلوی انقراض را گرفته است.

مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی بیان کرد: با اتمام فاز سوم پایش‌های ملی، می‌توان اطلاعات قابل قبول‌تری از تعداد یوزپلنگ‌ها به دست آورد.

موج دوم بارندگی‌ها در راه است/ از یکشنبه هوا دوباره بارانی است

حفاظت از محیط زیست وظیفه‌ای همگانی است

هوای تهران امروز در وضعیت سالم است

مسافران نوروزی قبل از سفر از وضعیت هوا مطلع شوند

نفت‌کش‌های آلوده‌کننده آب‌های دریایی توقیف می‌شوند

دفتر ثبت نفت؛ الزام تردد در آب‌های ایران توسط کشتی‌ها

دفتر ثبت نفت؛ الزام تردد در آب‌های ایران توسط کشتی‌ها

مسافران نوروزی قبل از سفر از وضعیت هوا مطلع شوند

نفت‌کش‌های آلوده‌کننده آب‌های دریایی توقیف می‌شوند

موج دوم بارندگی‌ها در راه است/ از یکشنبه هوا دوباره بارانی است

هوای تهران امروز در وضعیت سالم است

حفاظت از محیط زیست وظیفه‌ای همگانی است