437609
سه شنبه  24  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

جمعه , 06 مهر 1397 ساعت 18:15

یک کارشناس رسانه:

اندیشکده‌های آمریکایی اتاق فکر مقابله با ایران هستند

یک کارشناس رسانه گفت: اندیشکده‌ها در آمریکا پس از انقلاب اسلامی و در هشت سال دفاع مقدس رشد و توسعه پیدا کردند و در حال حاضر اتاق فکر مقابله با ایران هستند.

به گزارش گروه رسانه‌ خبرگزاری آنا نادر طالب‌زاده درباره نقش اندیشکده‌ها در تبیین سیاست خارجی آمریکا، اظهار کرد: پیش از ظهور انقلاب اسلامی، اندیشکده‌ها به شکل امروزی که مشاهده می‌کنیم وجود نداشت. به عنوان مثال در دهه 70 میلادی اثری از فعالیت اندیشکده‌هایی مانند «هادسن» و یا «امریکن انترپرایز» در رسانه‌های مطرح برای تاثیرگذاری روی دولت نیکسون و یا ایجاد موج در جامعه آمریکا نبود.
وی با بیان این که اندیشکده‌ها پیش از انقلاب اتاق فکر نداشتند، افزود: بعد از ظهور انقلاب اسلامی اندیشکده‌ها برای مقابله و جلوگیری از رشد آن به خصوص پس از تسخیر لانه جاسوسی و راهپیمایی روز قدس، حرکت‌های وسیع خود را آغاز کردند.
این کارشناس رسانه خاطرنشان کرد: آمریکا هنگامی که مشاهده کرد ایستادگی ایران در مقابل آنها جدی است، جنگ تحمیلی را به‌وسیله صدام به ما تحمیل کرد.

طالب‌زاده یادآور شد: در هشت سال جنگ تحمیلی، اندیشکده‌ها در واشنگتن رشد و نمو پیدا کرده و فعالیت آنها از مجموعه‌های نامعلوم و مبهم به اسم و رسم تبدیل شده و توسعه پیدا کردند.
وی اضافه کرد: یکی از این اندیشکده‌ها که در کاخ سفید نفوذ داشت و در دوران بوش پسر به اوج رسید، اندیشکده «امریکن انترپرایز» بود که نام اشخاصی مانند هورویتز، مایکل لدین و ریچارد پرل بر سر زبان‌ها افتادند.

کارشناس رسانه‌های خارجی ادامه داد: نفوذ این اندیشکده‌ها در کاخ سفید به وسیله افراد مشهوری بود که بخشی از آنها آکادمیک و دانشگاهی و بخشی دیگر فعال سیاسی بودند.

طالب‌زاده به ظهور اندیشکده‌هایی مانند «مرکز وودرو ویلسون» و «رند» اشاره کرد و گفت: پررنگ شدن آنان در همین دوره و برای تقابل با انقلاب اسلامی بود.

وی خاطرنشان کرد: تئوریزه کردن محور شرارت در این زمان اتفاق افتاد و رشد کرد، بعدها تحریم‌های اقتصادی در سال 2006 هم به عنوان یک بحث اصلی بر روی میز این اندیشکده‌ها قرار گرفت و این اعتقاد به‌وجود آمد که برای مقابله با ایران هیچ راهی غیر از تحریم‌های اقتصادی نداریم.

این کارشناس رسانه تاکید کرد: این موارد نشان می‌دهد که ایده مقابله با انقلاب اسلامی ایران از داخل همین اندیشکده‌ها استخراج می‌شود.

طالب‌زاده در ادامه به اندیشکده «بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها» اشاره کرد و افزود: این اندیشکده یکی از مشهورترین اندیشکده‌ها و یکی از مراکز اصلی مقابله با ایران است.
وی ادامه داد: در این اندیشکده سالانه سه تا چهار روز از اشخاصی خاص مانند متفکرین، رئیس جمهورهای سابق آمریکا، ژنرال‌های رژیم صهیونیستی، متخصصین هسته‌ای و موشکی دعوت می‌شود که شناسایی این افراد نشان می‌دهد دلیل تشکیل چنین جلساتی چیست.
این مستندساز و روزنامه نگار با بیان این که چنین اندیشکده‌هایی، اتاق فکرهای مقابله با جمهوری اسلامی ایران در حد مرگ و جنگ هستند، اظهار کرد: این جنگ‌ها شامل جنگ آتش‌زا، جنگ فکری، جنگ نرم، جنگ اقتصادی و جنگ رسانه‌ای است.
طالب‌زاده به حمایت ایران از حزب‌الله لبنان اشاره کرد و یادآور شد: در جنگ رسانه‌ای حمایت از تروریسم، سلفی‌ها، النصره و حزب‌الله لبنان در یک مخلوط کن قرار می‌گیرد و وقتی در آمریکا کلمه تروریسم مطرح می‌شود نام ایران در ذهن‌ها خطور می‌کند.
وی درباره تامین منابع مالی و انسانی این اندیشکده‌ها، گفت: آنها از طرف کمپانی‌های بزرگ آمریکایی، بنیادهای مالی و بانکی‌ها و یا سرمایه‌داران صهیونیست حمایت‌های میلیونی می‌شوند.
این کارشناس رسانه با بیان این که اندیشکده‌ها هیچ وقت دچار کمبودهای مالی نمی‌شوند، افزود: اندیشکده‌هایی مانند «رند» یا «امریکن انترپرایز» با صراحت میزان و منبع دریافت کمک‌ها و حمایت‌های مالی خود را اعلام می کنند.
طالب‌زاده تاکید کرد: باید مردم جهان را نسبت به اهداف و برنامه‌های این اندیشکده‌ها آگاه کرده و نسبت به ایجاد اندیشکده در جمهوری اسلامی ایران اقدام کنیم تا در عرصه بین‌الملل فعال‌تر باشیم. 

منبع: ایسنا

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

تخفیف در نرخ ارز زوار اربعین 97

جزئیات تست قند خون مشکوک از دانش آموزان

دستگیری رئیس سازمان نظام روانشناسی کشور تأیید شد

کشف 500 هزار دینار عراقی در فرودگاه مشهد/ برخورد قاطع با فروشندگان غیرمجاز ارز

یک تُن هروئین در گمرک بازرگان کشف شد

نزاع 44 هزار و 389 نفر را به پزشکی قانونی کشاند

امکان رصد آنلاین ترافیک توسط ناجا با سامانه جدید

کشف یک هزار و 663 کیلو مواد مخدر در شهرستان ایرانشهر/ 2 قاچاقچی به هلاکت رسیدند

برپایی 10 بیمارستان صحرایی برای خدمت‌رسانی به زائران اربعین/ حضور اورژانس‌های تخصصی در مسیر نجف به کربلا

یک کشته و ۱۸ مصدوم در برخورد اتوبوس و کامیون

از هر 3 معتاد یک نفر تحت پوشش ستاد مبارزه با مواد مخدر قرار دارد

سقوط پراید سه کشته و یک مصدوم بر جای گذاشت

کشف 500 هزار دینار عراقی در فرودگاه مشهد/ برخورد قاطع با فروشندگان غیرمجاز ارز

مه‌گرفتگی در استان‌های اردبیل، قزوین و البرز/ ضرورت رعایت فاصله طولی هنگام رانندگی در جاده‌های لغزنده

آماده‌باش بیش از 12 هزار پلیس در ایلام در ایام اربعین/ زائران بدون ویزا و گذرنامه به مهران نیایند

ریزش آوار ساختمان در حال تخریب در کارگر جنوبی

5 کشته و 10 مصدوم در حادثه واژگونی اتوبوس/ 2 فرانسوی در اتوبوس بودند

آمریکا مانع تحویل تجهیزات موادیاب به ایران می‌شود

جزئیات تست قند خون مشکوک از دانش آموزان

امدادرسانی به 2 هزار و 419 نفر از سیل‌زدگان در استان گیلان

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه