59134
شنبه  24  آذر  1397
پنجشنبه , 19 مرداد 1396 ساعت 14:06

دادستان عمومی و انقلاب شیراز در گفت‌و‌گو با آنا:

اعدام علیرضا تاجیکی قانونی بود/ وی هم قاتل بود هم فاسد

سازمان عفو بین‌الملل در حالی نسبت به اجرای حکم «علیرضا تاجیکی» که بابت قتل عمد به قصاص و بابت ارتکاب اعمال شنیع به اعدام محکوم شده بود، اعتراض کرده است که دادستان عمومی و انقلاب شیراز در توضیحاتی، روند این پرونده را تشریح و بر قانونی بودن اعدام وی تاکید کرد.

علی صالحی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا با تایید خبر اجرای حکم اعدام علیرضا تاجیکی، که صبح امروز در زندان مرکزی شیراز اجرا شد، اظهار کرد: در خصوص این متهم تمامی مراحل روند دادرسی منصفانه و عادلانه طی شده و متهم از کلیه حقوق قانونی خود استفاده کرده است.

صبح امروز برخی رسانه‌های ضدانقلاب و بیگانه با اشاره به بیانیه سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده بودند که علیرضا تاجیکی قبل از رسیدن به سن قانونی اعدام شده و صدور حکم اعدام وی نیز بر اساس اقرار به جرم در زیر شکنجه بوده است.

دادستان عمومی و انقلاب با رد این ادعاها و اتهامات واهی تاکید کرد: متهم در تمام مراحل دادرسی که در دادگاه کیفری یک استان فارس برگزار شده، از حق دسترسی و همراهی وکیل دادگستری برخوردار بوده است و اقرار وی نیز در دادگاه و مطابق با موازین شرعی و قانونی بوده است.

صالحی تصریح کرد: اتهامات متهم شامل قتل عمدی و ارتکاب اعمال شنیع(لواط) بوده است که از بابت قتل عمدی به قصاص نفس و از بابت جرم دیگر، به اعدام محکوم شده بود.

وی اضافه کرد: این حکم پس از صدور در مرحله بدوی، به واسطه اعتراض متهم به دیوان عالی کشور ارسال شد که دیوان عالی نیز پس از بررسی قضات عالی رتبه، این حکم را تایید کردند.

دادستان شیراز با اشاره به اینکه حکم پس از طی مراحل قانونی و تایید در مراجع عالی قضایی اجرا شده است، اعلام کرد: به دلیل حساسیت‌های بیشتر، حتی ستاد حقوق بشر قوه قضاییه نیز این پرونده را مورد بررسی قرار داد تا خللی در اجرای حکم وجود نداشته باشد.

به گفته صالحی، پس از طی همه مراحل گفته شده، این حکم امروز صبح در زندان مرکزی شیراز اجرا شده است.

دادستان عمومی و انقلاب شیراز در نهایت ادعاهای مطرح شده در خصوص اینکه سن متهم کمتر از سن قانونی(18 سال) بوده است، افزود: متهم بالای 18 سال بود و در زمان ارتکاب جرم نیز از تمامی شرایط مسئولیت کیفری یعنی عقل و بلوغ و درک حرمت عمل ارتکابی برخوردار بوده است و مسئولیت کیفری کامل را داشته است.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه