چهارشنبه  26  دی  1397
شنبه , 28 مهر 1397 ساعت 09:45

سکینه‌السادات پاد*

اربعین حسینی، جهشی در مفاهیم انسانی

اربعین نشانه موفقی از تمدن مترقی اسلامی بوده و بشارتی برای مدیریت انسان کامل است.

اربعین فرصتی برای همگرایی امت اسلام در عرصه بین‌المللی است. آنچه که زمینه  اتحادیه‌ها و کنوانسیون‌های بین المللی را در عالم ایجاد کرده و یا می‌کند، نوعاً بعداز جنگ‌های جهانی و جهت متعهد کردن دولت‌ها نسبت به احترام حقوق ملت‌ها و عدم اشاعه و ایجاد جنگ و اختلاف است. اتحادیه‌های نمایشی که حاصل جمع تضمین منافع دولت‌ها و ملت‌ها است.

اما دنیا شاهد اتحاد انسانی و همگرایی میلیون‌ها انسان عاشقی است که بدون الزامات بین المللی و اهرم‌های فرمایشی،  شوراها و سازمان‌های بین المللی،  در برهه‌ای از زمان و جغرافیایی از عالم هستند که بسیاری از اتحادیه‌های دورتر از آن، برای ایجاد تنش و تفرفه در همین منطقه محل وفاق دل‌ها هزینه‌های هنگفت می‌کنند.

حماسه عظیم اربعین تجربه حضور هم زمانی نژادها، زبان‌ها رنگ پوست‌ها و حتی بعضاً اعتقادهای متفاوت است. اینجا بیانیه حقوق بشر اسلامی به انسانی ترین زبان و عمل، نمایشی سترگ، اما توأم با مهربانی دارد.
مدیریت مقتدرانه اسلامی متکی بر مؤلفه‌های مترقی انسانی و مدیریتی توانسته است نمایشی در عرصه بزرگ بین‌النهرین با حضور میلیون‌ها انسان در اوج دقت, سلامت و با بهترین شاخصه‌های کیفی و فراتر از استانداردهای بین‌المللی در پیش چشمان جهانیان ترسیم کند و این یعنی حب الحسین یجمعنا.

علی رغم صرف هزینه‌های فراوان توسط  بعضی از سران مرتجع عرب که همان سران دور افتاده از آموزه‌های انسانی و اسلامی پیامبر رحمت و مهربانی بوده و اتحاد و همگرایی آنها با محور شرارت عبری، برای ضربه زدن به این حماسه پر شوکت از طریق اختلاف‌افکنی‌ها و ایجاد تنفرهای نژادی و ملیتی که خلاف صریح تعالیم وحدت بخش اسلام است، اربعین حسین(ع) بازهم در حال جذب وجمع دل‌های آزاده از هر دین و مسلک است، جذبی که عاشقانش برادرانه و مهربانانه چون براده‌های آهن، گرد آهن‌ربای دلربایش جمع شده‌اند.

بی‌شک اربعین نشانه موفقی از تمدن مترقی اسلامی بوده و بشارتی برای مدیریت انسان کامل است. آنهایی که اربعین و این پیاده‌روی باشکوه‌ را تجربه می‌کنند، اکنون دیگر بر ضرورت آمدن آخرین ذخیره خدا؛ یعنی بقیةالله الاعظم (عج) برای بسط این حجم از مهربانی و سخاوت و آرامش شک ندارند و شاید آینده‌پژوهان جبهه جنگ‌طلبان و ضد صلح پایدار و مستکبرین عالم، این را به درستی درک کرده‌اند که به این اندازه از  اتحاد ایمانی و دلبرانه  اربعین واهمه داشته و برای برهم زدن آن، نقشه‌های شوم طراحی میکنند.

حرکت عظیم و بین‌المللی اربعین که دل‌های آزادگان عالم را از سرتاسر گیتی، از قلب اروپا و آمریکا، از جای جای آسیا و همه گستره عالم گرد هم آورده است، نوید همگرایی و تلاش ملت‌ها برای حکم‌رانی و زمامداری شایستگان در عالم و برقراری امنیت، صلح، برابری و برادری است.

حرکت عظیم اربعین جهشی در مفاهیم انسانی و رویکرد معنوی در عالم به وجود آورده است که همه سازمان‌های پرطمطراق که از درآمد سرانه کشورها اداره می‌شوند و با بهانه ایجاد برابری انسان‌ها تشکیل شده‌اند, نتوانسته‌اند در ایجاد مانند آن، توقیفی تحصیل کنند و هژمونی رسانه‌ای مستکبرِ ضد صلح جهانی آنها که با دلارهای سعودی و افکار مادی‌گرایانه ضدانسانی عبری اداره می‌شوند، نمی‌خواهند این حماسه عظیم را به نمایش گذارند.

اینجا محکی است برای ارزیابی واقعی ادعاها و فرصتی است برای دیدن اسلام واقعی پیرو مکتب اهل بیت. اربعین عاشقانه‌هایی از سخاوت، دل‌دادگی، احسان، مهربانی، شور توأم با شعور و بی‌کرانه‌ای از همه خصلت‌های خوب و پسندیده انسانی که مطابق آموزه‌های همه ادیان الهی است و اصلا اینجا به برکت حب الحسین، مجمع تقریب مذاهب و ادیان است.

*معاون حقوق بشر اسلامی مرکز دانشجویی حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران و وکیل پایه یک دادگستری

انتهای پیام/

28/07/1397 10:42:01 ق.ظ
به جای اینکه میلیاردها دلار را خرج چنین مراسمی بکنید ، به فریاد نیازمندان واقعی کشور برسید و بیکاری و فقر و اعتیاد را ریشه کن کنید که ثوابش هزاران مرتبه از اربعین بیشتر است و باعث شادی ائمه (ع) می‌شود .

ماجرای حفظ قرآن در انباری خوابگاه دانشجویی

شهید آراسته مدافع حرم که امکان تحصیل در آلمان را داشت

آخرین آمار ثبت‌نام طرح ازدواج دانشجویی و مشارکت استان‌های برتر

پنجمین کاروان ازداوج دانشجویی وارد مشهد شدند

انجمن علمی تاریخ به دست اولین ورودی‌های دانشگاه علامه متولد شد

درخشش «تماشاچی‌» در اولین جشنواره فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران

رقابت ۱۸ تیم تئاتر دانشجویی در دانشگاه شهید بهشتی

بایدها و نبایدهای کانون‌های فرهنگی دانشجویی

خودتحریمی مانع از شکوفایی صنعت هسته‌ای است

همکاری‌های نهاد رهبری دانشگاه‎‎ها و کمیته امداد افزایش می‌یابد

خودتحریمی مانع از شکوفایی صنعت هسته‌ای است

ماجرای حفظ قرآن در انباری خوابگاه دانشجویی

رقابت ۱۸ تیم تئاتر دانشجویی در دانشگاه شهید بهشتی

آخرین آمار ثبت‌نام طرح ازدواج دانشجویی و مشارکت استان‌های برتر

انجمن علمی تاریخ به دست اولین ورودی‌های دانشگاه علامه متولد شد

استخاره‌ای که مسیر گنجینه‌های طلا شد

همکاری‌های نهاد رهبری دانشگاه‎‎ها و کمیته امداد افزایش می‌یابد

برنامه‌های عملیاتی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی درنظر گرفته شده است

تقویت خودباوری بانوان، اصلی‌ترین هدف جشنواره ملی زن و علم 

زوجین دنیا را از چشم یکدیگر ببینند