1719190
چهارشنبه  30  آبان  1397
شنبه , 28 مهر 1397 ساعت 09:45

سکینه‌السادات پاد*

اربعین حسینی، جهشی در مفاهیم انسانی

اربعین نشانه موفقی از تمدن مترقی اسلامی بوده و بشارتی برای مدیریت انسان کامل است.

اربعین فرصتی برای همگرایی امت اسلام در عرصه بین‌المللی است. آنچه که زمینه  اتحادیه‌ها و کنوانسیون‌های بین المللی را در عالم ایجاد کرده و یا می‌کند، نوعاً بعداز جنگ‌های جهانی و جهت متعهد کردن دولت‌ها نسبت به احترام حقوق ملت‌ها و عدم اشاعه و ایجاد جنگ و اختلاف است. اتحادیه‌های نمایشی که حاصل جمع تضمین منافع دولت‌ها و ملت‌ها است.

اما دنیا شاهد اتحاد انسانی و همگرایی میلیون‌ها انسان عاشقی است که بدون الزامات بین المللی و اهرم‌های فرمایشی،  شوراها و سازمان‌های بین المللی،  در برهه‌ای از زمان و جغرافیایی از عالم هستند که بسیاری از اتحادیه‌های دورتر از آن، برای ایجاد تنش و تفرفه در همین منطقه محل وفاق دل‌ها هزینه‌های هنگفت می‌کنند.

حماسه عظیم اربعین تجربه حضور هم زمانی نژادها، زبان‌ها رنگ پوست‌ها و حتی بعضاً اعتقادهای متفاوت است. اینجا بیانیه حقوق بشر اسلامی به انسانی ترین زبان و عمل، نمایشی سترگ، اما توأم با مهربانی دارد.
مدیریت مقتدرانه اسلامی متکی بر مؤلفه‌های مترقی انسانی و مدیریتی توانسته است نمایشی در عرصه بزرگ بین‌النهرین با حضور میلیون‌ها انسان در اوج دقت, سلامت و با بهترین شاخصه‌های کیفی و فراتر از استانداردهای بین‌المللی در پیش چشمان جهانیان ترسیم کند و این یعنی حب الحسین یجمعنا.

علی رغم صرف هزینه‌های فراوان توسط  بعضی از سران مرتجع عرب که همان سران دور افتاده از آموزه‌های انسانی و اسلامی پیامبر رحمت و مهربانی بوده و اتحاد و همگرایی آنها با محور شرارت عبری، برای ضربه زدن به این حماسه پر شوکت از طریق اختلاف‌افکنی‌ها و ایجاد تنفرهای نژادی و ملیتی که خلاف صریح تعالیم وحدت بخش اسلام است، اربعین حسین(ع) بازهم در حال جذب وجمع دل‌های آزاده از هر دین و مسلک است، جذبی که عاشقانش برادرانه و مهربانانه چون براده‌های آهن، گرد آهن‌ربای دلربایش جمع شده‌اند.

بی‌شک اربعین نشانه موفقی از تمدن مترقی اسلامی بوده و بشارتی برای مدیریت انسان کامل است. آنهایی که اربعین و این پیاده‌روی باشکوه‌ را تجربه می‌کنند، اکنون دیگر بر ضرورت آمدن آخرین ذخیره خدا؛ یعنی بقیةالله الاعظم (عج) برای بسط این حجم از مهربانی و سخاوت و آرامش شک ندارند و شاید آینده‌پژوهان جبهه جنگ‌طلبان و ضد صلح پایدار و مستکبرین عالم، این را به درستی درک کرده‌اند که به این اندازه از  اتحاد ایمانی و دلبرانه  اربعین واهمه داشته و برای برهم زدن آن، نقشه‌های شوم طراحی میکنند.

حرکت عظیم و بین‌المللی اربعین که دل‌های آزادگان عالم را از سرتاسر گیتی، از قلب اروپا و آمریکا، از جای جای آسیا و همه گستره عالم گرد هم آورده است، نوید همگرایی و تلاش ملت‌ها برای حکم‌رانی و زمامداری شایستگان در عالم و برقراری امنیت، صلح، برابری و برادری است.

حرکت عظیم اربعین جهشی در مفاهیم انسانی و رویکرد معنوی در عالم به وجود آورده است که همه سازمان‌های پرطمطراق که از درآمد سرانه کشورها اداره می‌شوند و با بهانه ایجاد برابری انسان‌ها تشکیل شده‌اند, نتوانسته‌اند در ایجاد مانند آن، توقیفی تحصیل کنند و هژمونی رسانه‌ای مستکبرِ ضد صلح جهانی آنها که با دلارهای سعودی و افکار مادی‌گرایانه ضدانسانی عبری اداره می‌شوند، نمی‌خواهند این حماسه عظیم را به نمایش گذارند.

اینجا محکی است برای ارزیابی واقعی ادعاها و فرصتی است برای دیدن اسلام واقعی پیرو مکتب اهل بیت. اربعین عاشقانه‌هایی از سخاوت، دل‌دادگی، احسان، مهربانی، شور توأم با شعور و بی‌کرانه‌ای از همه خصلت‌های خوب و پسندیده انسانی که مطابق آموزه‌های همه ادیان الهی است و اصلا اینجا به برکت حب الحسین، مجمع تقریب مذاهب و ادیان است.

*معاون حقوق بشر اسلامی مرکز دانشجویی حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران و وکیل پایه یک دادگستری

انتهای پیام/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

28/07/1397 10:42:01 ق.ظ
به جای اینکه میلیاردها دلار را خرج چنین مراسمی بکنید ، به فریاد نیازمندان واقعی کشور برسید و بیکاری و فقر و اعتیاد را ریشه کن کنید که ثوابش هزاران مرتبه از اربعین بیشتر است و باعث شادی ائمه (ع) می‌شود .

ازدواج دانشجویی شامل چه کسانی می‌شود؟

دکتر اسکندری از مراحل اجرای برنامه «هفتاد و سومین نفر» بازدید کرد

بسیج اساتید دانشگاه آزاد درگذشت پدر دکتر کلانتری را تسلیت گفت

پیش تولید برنامه هفتاد و سومین نفر آغاز شد

امسال پذیرای 15 هزار زوج دانشجو در طرح ازدواج دانشجویی هستیم

هفته بسیج یادآور ماندگارترین فرمان تاریخی امام(ره) است

خودآگاهی بلیت ورود به رابطۀ عاطفی

نشاط واقعی در گرو دوستی با امام زمان(عج) است

دانشگاه آزاد ميزبان سی‌ و چهارمين جشنواره قرآن دانشجويان است

اشتغال و کارآفرینی بخش ویژه جشنواره کتاب دانشجویی

فرصت‌های ازدواج آسان جوانان در کشور فراهم شود

ازدواج دانشجویی شامل چه کسانی می‌شود؟

ضرورت رشد خلاقیت‌های دانشجویان در زمینه قرآن پژوهی

دکتر اسکندری از مراحل اجرای برنامه «هفتاد و سومین نفر» بازدید کرد

معرفی صاحبان قلم یکی از جلوه‌های ترویج کتابخوانی است

هفته بسیج یادآور ماندگارترین فرمان تاریخی امام(ره) است

فرهنگ ایثار و شهادت باید همواره پاس داشته شود

جامعه جوان انقلابی در برابر شبهه‌افکنی جهانِ مقابل ظهور می‌ایستد

اشتغال و کارآفرینی بخش ویژه جشنواره کتاب دانشجویی

جشنواره حرکت محل تبلور دستاوردهای علمی دانشجویان است

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های چهارشنبه 30 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های چهارشنبه 30 آبان