جمعه  03  اسفند  1397
شنبه , 18 آذر 1396 ساعت 11:39

معاون فرهنگی دانشگاه تهران تاکید کرد:

تلاش برای بازگشت اخلاق حرفه‌ای به دانشگاه‌ها/ برگزاری همایش ملی دانشگاه اخلاق‌مدار در 20 آذر

نشست خبری همایش ملی دانشگاه اخلاق‌مدار با حضور دکتر مجید سرسنگی و دبیر علمی این همایش در دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران درباره این همایش گفت: همایش ملی دانشگاه اخلاق‌مدار به مدت 2 روز در روزهای 20 و 21 آذر در تالار علامه امینی و باشگاه دانشجویان در دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

وی به اهداف این همایش اشاره کرد و افزود: متاسفانه تا کنون نتوانسته‌ایم در حوزه اخلاق، منبع، مقاله و کتاب تولید محتوا داشته باشیم بنابراین یکی از اهداف این همایش تولید منابع است تا در دسترس محققان، دانشجویان و اساتید قرار گیرد چرا که ما باید تصویر درستی از اخلاق در دانشگاه و جامعه داشته باشیم.

سرسنگی اخلاق را رکن اصلی در آموزش ایران دانست و گفت:‌ اساسا نظام آموزشی ایران در تمدن ایرانی و اسلامی مبتنی‌بر اخلاق بوده است و ما سعی داریم که دوباره این فضای آموزش و پژوهش را با مسائل اخلاقی عجین کنیم.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران ادامه داد: با برگزاری این همایش و همایش‌های این چنینی قطعا اخلاق‌مداری در دانشگاه‌ها و جامعه تقویت می‌شوند چرا که باید یک رابطه صمیمانه و اخلاق‌مداری میان دانشجویان با اساتید و همچنین در مباحث آموزش و پژوهشی صورت بگیرد.

وی تصریح کرد: متاسفانه سرقت‌ها و تقلب‌های علمی در شأن دانشگاه‌ها و دانشجویان ایرانی نیست در حالی که می‌بینیم که این قبیل ناهنجاری‌ها در حال رشد و افزایش است زیرا دانشجویان و دانشگاهیان را با اخلاق حرفه‌ای آشنا نکرده‌ایم.

سرسنگی گفت: اگر واقعا در یک فضایی مانند دانشگاه بتوانیم اخلاق مداری را پرورش دهیم قطعا بسیاری از ناهنجاری‌هایی که امروز در دانشگاه و جامعه میان دانشجویان و جوانان وجود دارد، برطرف خواهد شد.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران افزود: متاسفانه برخی افراد مسائل آموزشی اخلاقی را با مسائل سیاسی قاطی می‌کنند و شاید یکی از دلایلی که تا امروز نتوانسته‌ایم در حوزه اخلاق‌مداری موفق ظاهر شویم به این دلیل باشد که مباحث سیاسی را در اخلاق وارد کرده‌ایم.

وی به مقالاتی که قرار است در این همایش ارائه شود اشاره کرد و گفت: بیش از یکصد مقاله در حوزه اخلاق حرفه‌ای و اخلاق‌مداری در دانشگاه از سوی دانشگاهیان و دانشجویان و همچنین اساتید بزرگ برایمان ارسال شده است و ما از این تعداد 49 مقاله را انتخاب کرده‌ایم تا در میزگردهای این همایش توسط اساتید بزرگ مورد بررسی و نقد قرار گیرند.

دکتر مجید سرسنگی درباره اینکه آیا شخصیت‌های دولتی و دیگر وزرا مانند وزیر علوم در این همایش حضور پیدا می‌کنند یا خیر به خبرنگار آنا گفت:‌ از همه وزرای مرتبط برای حضور در این همایش دعوت کرده‌ایم اما این همایش یک همایش سیاسی نیست که بخواهیم از معاونان رئیس جمهوری برای حضور در آن دعوت کنیم. البته دکتر نیلی رئیس دانشگاه تهران در روز برگزاری همایش حضور نخواهند داشت زیرا ایشان یک سفر خارجی دارند و جای دکتر نیلی معاون پژوهشی دانشگاه تهران در این همایش سخنرانی خواهند کرد. همچنین امکان دارد که معاون فرهنگی وزیر علوم در این همایش شرکت کند.

تاسیس دبیرخانه‌ای در دانشگاه تهران با موضوع اخلاق

وی با بیان اینکه خروجی دانشگاه‌ها باید بر اساس اخلاق شکل بگیرد، گفت:‌ ما باید فارغ‌التحصیلان با اخلاق را به جامعه عرضه کنیم اگر خاطرتان باشد یک پزشکی بخیه صورت یک کودک را به دلیل عدم تمکن مالی خانواده باز کرد زیرا آن خانواده پول بخیه را نداشتند تا به پزشک بپردازند و این نشأت از عدم اخلاق حرفه‌ای در دانشگاه‌ها است.

سرسنگی در پایان سخنان خود از تاسیس دبیرخانه دائمی اخلاق‌مداری در دانشگاه تهران خبر داد و افزود: بعد از این همایش دبیرخانه‌ای با موضوع اخلاق در دانشگاه تهران تاسیس می‌شود و قطعاً تداوم نیز پیدا می‌کند. من امیدوارم که همایش‌ها و مقالات اخلاق‌مداری در دانشگاه‌ها به یک جنبش تبدیل شوند.

اخلاق حرفه‌ای را در همه رشته‌های دانشگاهی ترویج دهیم

همچنین در این نشست خبری دکتر علی‌اکبر علیخانی دبیر علمی همایش اخلاق‌‌مدار گفت: اخلاق یکی از نیازهای ضروری انسان است متاسفانه برخی قید و بندها انسان را وادار کرده که از اخلاق دور باشد و ما در این حوزه دچار ضعف‌های زیادی شده‌ایم و ما سعی داریم که با برگزاری چنین همایش‌هایی اخلاق را به دانشگاه‌ها برگردانیم.

وی ادامه داد: اخلاق حرفه‌ای در برخی رشته‌های دانشگاهی مانند پزشکی وجود دارد و ما سعی می‌کنیم که اخلاق حرفه‌ای را در همه رشته‌های دانشگاهی ترویج دهیم.

علیخانی تصریح کرد:‌ انسان دریافته است که اخلاق حرفه‌ای به نفع اوست، حضرت علی (ع) می‌فرمایند «رعایت موازین اخلاقی به نفع زندگی انسان تمام می‌شود.»

دبیر علمی همایش ملی دانشگاه اخلاق‌مدار به دیگر کشورها اشاره کرد و افزود: کشورهایی مانند چین و ژاپن خارج از اعتقاد ماورایی به اخلاق حرفه‌ای پایبند هستند و قطعا کسی که در جامعه اخلاق‌مدار زندگی کند سود می‌برد و کسی که در جامعه بی‌اخلاق زندگی کند ضرر می‌بیند بنابراین جامعه امروز بیش از گذشته به اخلاق نیاز دارد.

وی ادامه داد: پایان‌نامه و مقاله‌نویسی توسط دیگر اشخاص به جز دانشجو و اساتید نه تنها سرقت علمی به حساب می‌آیند بلکه یک کار غیر اخلاقی نیز است ما نباید اجازه دهیم که اندیشه و فکر فرد یا افرادی سرقت شوند متاسفانه اکثر دانشگاه‌های ما دچار بحران اخلاقی هستند در حالی که باید آحاد جامعه از دانشگاه الگوبرداری کنند.

علیخانی تاکید کرد: امیدواریم با برگزاری چنین همایش‌هایی و تولید محتوا بتوانیم جامعه و دانشگاه را به سمت اخلاق‌مداری و اخلاق حرفه‌ای پیش ببریم.

وی درباره همایش ملی دانشگاه اخلاق‌مدار توضیح داد: این همایش ساعت 8:30 صبح به مدت دو روز در روزهای 20 و 21 آذر برگزار می‌شود. این همایش محورهایی مانند مبانی و خط مشی دانشگاه اخلاق‌مدار، رهیافت سازمانی به اخلاق آموزش عالی و دانشگاه، اخلاق پژوهش، مسئولیت اجتماعی دانشگاه و اخلاق در فضای مجازی، اخلاق‌مداری در آموزش و روابط استاد و دانشجو و مسئولیت اجتماعی- اخلاقی دانشگاهی دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا، این همایش با سخنرانی یکی از فیلسوفان بزرگ کشور افتتاح می‌شود و معاونت فرهنگی دانشگاه تهران با همکاری معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم از برگزار کنندگان این همایش هستند. همچنین دکتر مریم حق‌روستا، دکتر محمد خدایاری‌فرد، دکتر محمد علی زارع چاهوکی، دکتر محمد سمیعی، دکتر علی‌باقر طاهری‌نیا، دکتر احد فرامرز قراملکی، دکتر امیرکیوان قربانی، دکتر یونس نوربخش و دکتر علی‌اکبر علیخانی از اعضای شورای علمی همایش به شمار می‌روند. رئیس، دبیر علمی و دبیر اجرایی همایش به ترتیب دکتر مجید سرسنگی، دکتر علی‌اکبر علیخانی و دکتر مریم حق‌روستا هستند و اعضای کمیته اجرایی همایش را افرادی مانند میثم بیکی، بهناز نظری، کوروش اشکبوس و عطیه دامک تشکیل می‌دهند.

10/10/1397 10:31:51 ب.ظ
با سلام احتراما به استحضار می‌رساند برگزاری چنین همایش‌هایی کاربری به ویژه در بحث اخلاق و اخلاق حرفه ای بسیار لازم و ضروری به نظر م‌ رسد و بایستی در تمام دانشگاه‌ها و مراکز علمی ترویج یابد و این امر تداوم داشته باشد. ضمن عرض خسته نباشید بنده و مجموعه همکارانمان کتابی تحت عنوان اخلاق حرفه‌ای در دامپروری را تالیف نموده که ان شاء الله به زودی زود توسط معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی چاپ خواهد شد. متاسفانه از برگزاری این همایش مطلع نشدیم و گرنه مفاله‌ای با همین مضمون ارسال می‌کردیم. با تشکر

دانشگاهیان محور مطالبات رهبری در گام دوم انقلاب اسلامی

دانشگاه آزاد ظرفیت مناسبی برای نقش‌آفرینی در راهیان نور دارد

آمادگی برای همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی در طرح تخفیف کتاب

جشنواره فرهنگی و هنری ققنوس موجب ظهور استعدادهای دانشگاهی می‌شود

لزوم انتشار تألیفاتی در راستای رمزگشایی از انقلاب اسلامی

مراسم تجلیل از دانشجویان نمونه برگزیدگان المپیاد علمی دانشجویی

دستاورد دانشجویی جایگزینی برای شکر یا ساکارز معرفی کرد

برگزاری مشترک جشنواره کتاب انقلاب با مراسم چلچراغ انقلاب اسلامی

راه‌اندازی مرکز مطالعات تمدن اسلام و ایران در دانشگاه آزاد اسلامی

6 طرح فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال افتتاح شد

مسائل گوناگون تاریخی موجب تضعیف میراث معنوی شده است

نظام‌های انتخاباتی شاخص‌ترین عناصر تأثیرگذار در انتخابات هستند

كار اگر برای رضای خدا باشد، دیگر هیچ غمی نداریم

راه‌اندازی مرکز مطالعات تمدن اسلام و ایران در دانشگاه آزاد اسلامی

دانشجو یا ژورنالیست سیاسی!

علوم انسانی نباید ناظر بر اهداف و مبانی غربی باشد

مشخصه‌یابی نانوساختارها توسط دانشجویان بررسی می‌شود

فعالیت نشریات باعث شناخت ظرفیت‌های بالقوه دانشجویان می‌شود

امیدبخشی به بیماران قلبی با بهره‌مندی از قرآن امکان‌پذیر است

مراسم تجلیل از دانشجویان نمونه برگزیدگان المپیاد علمی دانشجویی