سه شنبه  04  تیر  1398
دوشنبه , 10 خرداد 1395 ساعت 11:05

در گفت‌وگوی آنا با رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش مطرح شد:

اعلام میانگین نمرات دروس شیمی، دین و زندگی و عربی دانش‌آموزان سوم متوسطه/ اعتراضات وارد نیست

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه بررسی‌های کارشناسان نشان می‌دهد سوالات امتحانات نهایی در دروس شیمی و آزمایشگاه، دین و زندگی و عربی سخت نبوده است، گفت: میانگین نمرات دانش آموزان سراسر کشور در این دروس، به ترتیب 12/03، 12/95 و 14/18 شده است.

عبدالرسول عمادی، رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش، در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه اجتماعی آنا درباره بررسی‌های انجام شده در خصوص سخت بودن سوالات امتحانات نهایی دانش آموزان سال سوم متوسطه، گفت: بررسی‌ها نشان داده است نه تنها سوالان سخت نبوده بلکه نسبت به سال گذشته آسانتر هم بوده است به گونه‌ای که سال گذشته میانگین نمره دروس نهایی دانش آموزان 11/57 بوده و امسال یک نمره افزایش داشته و به 12/46 رسیده است.

وی درباره نحوه بررسی‌های انجام شده، عنوان کرد: کارشناسان ما برگه امتحانی تمام دانش آموزان را مورد بررسی قرار دادند بدین صورت که برای مثال بررسی کردند که چه تعداد دانش آموزان از یک سوال یک نمره‌ای، کم‌ترین حد نمره (0.25)، چه تعداد نصف نمره، چه تعداد 0.75 و چند نفر یک نمره کامل را گرفتند که بررسی تمام سوالات نشان داد بسیاری از دانش آموزان توانسته‌اند سوالات را پاسخ بدهند و حداقل نمره را کسب کنند.

عمادی در پاسخ به سوال خبرنگار آنا مبنی بر اینکه میانگین نمرات دانش آموزان در درس‌های دین و زندگی3، شیمی 3 و آزمایشگاه، عربی 3 و جبر و احتمال چگونه بوده است، گفت: میانگین نمره دانش آموزان در این درس‌ها به ترتیب 12/95، 12/03، 11/87 و 14/18 شده است.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش، افزود: این بدان معنا نیست که تمام دانش آموزان نمره مناسبی کسب نکرده‌اند؛ بلکه دانش آموزان بسیاری نمره 18 به بالا را کسب کرده‌اند. اما چون برخی دانش آموزان به خصوص در مناطق محروم نمره بسیار پایینی کسب کرده‌اند، این میانگین کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه اگر دانش آموزان خوب درس می‌خواندند به راحتی می‌توانستند سوالات امتحانات را پاسخ بدهند، عنوان کرد: نمی‌توان سوالات را به گونه‌ای طراحی کرد که همه نمره 20 بگیرند بلکه دانش آموزان باید درس بخواند و تلاش کند.

عمادی خاطرنشان کرد: احتمال هیچ گونه ارفاق و برگزاری مجدد امتحانات وجود ندارد و به دانش آموزان توصیه می‌شود برای سایر دروس بیشتر تلاش کنند.

بر اساس این گزارش، امتحانات نهایی دانش‌آموزان سوم دبیرستان از تاریخ 25 اردیبهشت آغاز و تا 18 خرداد ادامه دارد اما در این میان دانش آموزان سال سوم رشته ریاضی فیزیک و علوم تجربی نسبت به سخت بودن سوالات برخی دروس از قبیل شیمی و آزمایشگاه، دین و زندگی، عربی و جبر و احتمال اعتراض داشتند که این اعتراض موجب تجمعاتی نیز شد که در نهایت مسئولان آموزش و پرورش دستور بررسی مجدد سوالات را دادند که نتایج نشان داد سوالات سخت نبوده است.

http://ana.ir/i/89602
تعداد اخبار امروز گروه : 0 خبر