شنبه  02  شهریور  1398
شنبه , 31 فروردین 1398 ساعت 12:51

موج جدید دیکتاتوری رسانه‌ای آمریکا علیه رسانه‌های ایرانی

اقدام اخیر گوگل در مسدود کردن دسترسی شبکه‌های «پرس تی‌وی» و «هیسپان تی‌وی»، نوعی آغاز موج جدید دیکتاتوری رسانه‌ای آمریکا علیه رسانه‌های ایرانی است.

به گزارش حوزه سیاست خارجی و بین‌الملل گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از معاونت برون‌مرزی صدا و سیما، شرکت گوگل به تازگی و بدون هشدار قبلی دسترسی شبکه‌های «پرس تی‌وی» و «هیسپان تی‌وی» را به حساب‌های کاربری رسمی‌شان بر روی پلتفرم یوتیوب مسدود کرد. به دنبال این اقدام، حساب‌های کاربری بخش «برنامه‌های پرس تی‌وی»، برنامه «ایران» و بخش «مستندها»ی این شبکه و حتی حساب‌های جی‌میل تحریریه خبر پرس تی‌وی نیز از دسترس خارج و مسدود شدند.

این اقدام بنا بر ادعای گوگل، به دنبال نقض سیاست‌های این شرکت انجام شده و در پیام منتشر شده از سوی گوگل آمده است:‌ «اکانت گوگل شما به دلیل نقض سیاست‌های گوگل غیر فعال شده و قابل بازیابی نیست».

در حال حاضر امکان مشاهده کانال یوتیوب برای عموم وجود دارد، اما ادمین‌ها اجازه انتشار هیچ‌گونه محتوایی را بر روی آن ندارند.

این برای نخستین‌بار نیست که گوگل، کانال‌های شبکه پرس تی‌وی در یوتیوب را مسدود می‌کند؛ کانال نخست پرس تی‌وی در یوتیوب، دسامبر 2009 میلادی (آذر 1388) راه‌اندازی و در سپتامبر 2013 میلادی (شهریور 1392) بسته شد. پس از آن، کانال جدیدی برای این شبکه ایجاد شد که تقریباً دو ماه بعد مسدود شد.

در پی بسته شدن این اکانت، سومین کانال یوتیوب پرس تی‌وی نیز ایجاد شد که پنج ماه پس از راه‌اندازی غیر فعال شد. کانال چهارم پرس تی‌وی در یوتیوب نیز با حدود بیش از 270 هزار مشترک فعال،  مشغول به فعالیت بود که به تازگی و بدون هشدار قبلی و به دنبال ادعایی درباره نقض سیاست‌های گوگل، بسته شد.

«حبیب عبدالحسین»، مدیر وب‌سایت و رسانه‌های اجتماعی پرس تی‌وی درباره بسته شدن حساب کاربری گوگل‌ پرس تی‌وی گفت: «علاوه بر بسته شدن این حساب بدون هشدار قبلی، حساب کاربری تعدادی از اشخاص و کارشناسانی نیز که با پرس تی‌وی در ارتباط بودند، بسته شده است».

وی با بیان استقبال فوق‌العاده از تولیدات و اخبار پرس تی‌وی در رسانه‌های اجتماعی گفت که اعمال محدودیت‌ها بر وب‌سایت و رسانه‌های اجتماعی پرس تی‌وی در پی وقایع اخیر افزایش یافته است به‌گونه‌ای که گوگل به همراه فیس‌بوک و توئیتر در عمل جلوی انتشار محتوای تولیدی پرس تی‌وی را می‌گیرند.

عبدالحسین تأکید کرد: «پرس تی‌وی هیچ‌کدام از قوانین و سیاست‌های گوگل را نقض نکرده و حرکت این شرکت آمریکایی با اغراض سیاسی و با هدف افزایش فشار بر جمهوری اسلامی ایران انجام شده است».

وی افزود: «نکته قابل توجه این است که گوگل ادعا می‌کند حساب پرس تی‌وی به دلیل نقض قوانین این شرکت بسته شده؛ ولی اگر به کانال یوتیوب پرس تی‌وی مراجعه کنید، می‌بینید که همه 64 هزار ویدئوی قبلی ما وجود دارد و این سؤال پیش می‌آید که اگر ما به‌عنوان ناقض قوانین عمل کرده‌ایم، چرا هیچ ویدئویی حذف نشده و چرا هشداری داده نشده است».

مدیر وب‌سایت و رسانه‌های اجتماعی پرس تی‌وی گفت: «همان‌طور که می‌دانید در کانال یوتیوب بخشی به نام کامیونیتی وجود دارد که به مخاطبان این امکان را می‌دهد که به گفتگو بپردازند. این بخش کانال یوتیوب پرس تی‌وی که از سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرد، با استقبال گرم مخاطبان مواجه شد به‌گونه‌ای که به تازگی هر پست ساده ما صدها کامنت و لایک می‌گرفت. نکته جالب توجه اینجاست که  تمام کامنت‌ها و نظرهای مخاطبان در بخش کامیونیتی که در واقع، فضایی برای گفتن حرف‌های متفاوت بوده، از سوی گوگل حذف شده است زیرا ظاهراً این حرف‌ها به مذاق مدعیان دموکراسی و آزادی بیان خوش نیامده‌اند. این موضوع نشان‌دهنده آن است که کسانی که ادعای آزادی بیان دارند، با بهانه‌های ساده و ابتدایی با صداهای متفاوت و مخالف خود رفتار حذفی می‌کنند».

عبدالحسین با تأکید بر فرمایش مقام معظم رهبری که خطاب به مسئولان برون‌مرزی گفته بودند «شما در خط مقدم جنگ رسانه‌ای هستید»، اضافه کرد: «اتفاقات اخیر مؤید نکات مطرح شده از سوی ایشان است و حذف حساب کاربری از سوی گوگل را باید نشان‌دهنده تاثیرگذاری پرس تی‌وی در فضای مجازی دانست».

وی این اقدام گوگل را نشانه انفعال و ضعف منطق این شرکت در مواجهه با پرس تی‌وی و سایر رسانه‌های تأثیرگذار برون‌مرزی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران توصیف و تأکید کرد؛ رسانه‌های ایرانی با عزمی جزم‌تر از گذشته رسالت خود درباره انعکاس صدای حق و «صدای بی‌صدایان» را ادامه خواهند داد.

وی افزود: «سرمایه اصلی پرس تی‌وی مخاطبان حق‌طلبی هستند که با وجود تمام محدودیت‌ها این شبکه را در فضای مجازی دنبال می‌کنند و قطعاً اقدام اخیر گوگل هیچ تأثیری بر اراده آنها برای شنیدن صدای واقعیت نخواهد گذاشت».

انتهای پیام/4033/

http://ana.ir/i/374970
ترامپ: به اتهام گوگل و چین رسیدگی خواهم کرد

ترامپ: به اتهام گوگل و چین رسیدگی خواهم کرد

بایکوت رسانه‌های برون‌مرزی نشان‌دهنده عملکرد درست آنهاست

بایکوت رسانه‌های برون‌مرزی نشان‌دهنده عملکرد درست آنهاست

فعالان رسانه‌‌ای به‌دنبال افزایش سهم رسانه در سبد خانوار باشند

فعالان رسانه‌‌ای به‌دنبال افزایش سهم رسانه در سبد خانوار باشند

شبکه‌های اجتماعی گوی سبقت را از رسانه‌های رسمی ربودند

شبکه‌های اجتماعی گوی سبقت را از رسانه‌های رسمی ربودند

اقدام گوگل علیه پرس‌تی‌وی در راستای سیاست ضد ایرانی ترامپ است

اقدام گوگل علیه پرس‌تی‌وی در راستای سیاست ضد ایرانی ترامپ است

تبعیض علیه اقلیت‌ها در آمریکا سیستماتیک است

تبعیض علیه اقلیت‌ها در آمریکا سیستماتیک است

هدف دشمن جداکردن مردم از انقلاب و رهبری است

هدف دشمن جداکردن مردم از انقلاب و رهبری است

غرب به دنبال غیرسیاسی کردن مسلمانان است

غرب به دنبال غیرسیاسی کردن مسلمانان است

نشست خبری خبرنگار پرس تی‌وی

نشست خبری خبرنگار پرس تی‌وی

محبوس شدن من اهمیت «صدای بی‌صدایان بودن» را نشان داد

محبوس شدن من اهمیت «صدای بی‌صدایان بودن» را نشان داد

سفر ظریف به شرق آسیا

پایبندی اتحادیه اروپا به تعهداتش معیار روابط خوب است/ فرانسه در اجلاس جی۷ درباره ایران رایزنی کند

ظریف با ماکرون دیدار و گفتگو کرد

موسوی در گفتگو با آنا: ایران با همه ابزارهای دیپلماتیک خود از حقوق ملت بحرین دفاع می کند

ظریف: امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز بدون ایران امکان پذیر نیست

ظریف با وزیر صنعت، تجارت و شیلات نروژ دیدار کرد

ظریف با نخست وزیر نروژ دیدار کرد

تاریخ برگزاری نشست سران ایران، روسیه و ترکیه مشخص شد

ظریف با رئیس پارلمان سوئد دیدار کرد

سخنرانی ظریف در مؤسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم

جدال دیپلماتیک ایران و آمریکا در نشست امشب شورای امنیت

ظریف با وزیر تجارت سوئد ملاقات کرد

دیدار ظریف با وزیر امور خارجه سوئد

شمخانی: امضای برجام اشتباه بود

جهان کنونی جایی برای تحریم اطلاعات نیست/ ادامه «استعمار نو» با ماهیت فرهنگی

ظریف گزارش سفرش به فنلاند را توئیت کرد

توئیت ظریف در سالروز کودتای ۲۸ مرداد

رایزنی ظریف در فنلاند برای راه‌اندازی سریع و کامل اینستکس

هدیه سخنگوی وزارت خارجه به خبرنگاران به مناسبت عید غدیر + ویدئو

موسوی: درباره توقیف مجدد نفت‌کش ایرانی به غرب هشدار داده‌ایم