يكشنبه  30  دی  1397
يكشنبه , 13 آبان 1397 ساعت 18:51

کارشناس روابط بین‌الملل:

مشکل اصلی آمریکا تحقیر منظر هژمونیک آنهاست

یک کارشناس روابط بین‌الملل در نشست آسیب‌شناسی مناسبات ایران و آمریکا گفت: مشکل اساسی رهبران آمریکا با ایران، تحقیر منظر هژمونیک آمریکا در اذهان جهانی است.

به گزارش خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، سیدجواد صالحی در نشست آسیب‌شناسی مناسبات ایران و آمریکا که در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد، اظهار کرد: رابطه ایران و آمریکا شامل دو مقطع است؛ قبل از انقلاب که نوعی خوش‌بینی بر روابط حاکم بود و بعد از انقلاب که این رابطه تغییر کرد.

این استاد روابط بین‌الملل دانشگاه شیراز افزود: در قبل از انقلاب نوع نگاه ایران به آمریکا به عنوان کشوری ثالث برای کوتاه کردن مداخله کشورهایی چون بریتانیا و شوروی بود. همچنین نگاه به آمریکا در اذهان دولتمردان ایرانی نگاهی ضد امپریالیسم برای نجات از دو کشور متجاوز بود و بالاخره ایران از وزن آمریکا برای استفاده در مقابل این کشورها به خصوص شوروی بهره برد و افزایش همکاری‌ها کار را به‌جایی رساند که براساس طرح نیکسون کیسینجر، ایران به‌عنوان نماینده آمریکا در منطقه محسوب می‌شد.

وی افزود: بعد از انقلاب تصور بر آن بود که رابطه با آمریکا گسترش یابد. حضور امام (ره) در فرانسه و ارتباط نخبگان با آمریکا نیز این فرض را تقویت می‌کرد. غرب نیز انتظار حمله به سفارت نداشت، اما در حال حاضر هر دو طرف ایرانی و آمریکایی وقتی مشکلات خود را مطرح می‌کنند نوعی بدبینی را بین آن‌ها شاهد هستیم؛ این بدبینی‌ها ریشه‌های متفاوتی دارد.

سیدجواد صالحی ادامه داد: ایرانی‌ها تلاش برای مختل کردن روند دموکراسی، کودتای 28 مرداد، حمایت از شاه، تلاش برای سقوط انقلاب، حمله ناجوانمردانه ناو وینسنس به هواپیمای مسافربری، حمایت از صدام، حادثه طبس و اختلافات در بحث هسته‌ای را اصلی‌ترین دلایل بی‌اعتمادی و بدبینی به آمریکایی‌ها می‌دانند.

او مشکل اصلی آمریکایی‌ها را تحقیر منظر هژمونیک آمریکا در اذهان جهانی توصیف کرد و گفت: حرف اساسی در رهبران آمریکایی، تحقیر منظر هژمونیک آمریکا در اذهان جهانی و افکار عمومی است؛ اینکه منزلت آمریکا در جهان نادیده گرفته شد و تحقیر شد.

صالحی دیدگاه‌ها در خصوص دشمنی با آمریکا را در داخل کشور به پنج دسته تقسیم کرد و گفت: دیدگاه اول ذات‌گرایی است؛ این دیدگاه می‌گوید رابطه ایران و آمریکا ذاتاً خصومت‌آمیز است؛ این دیدگاه تحلیل ایدئولوژیکی ارائه می‌کند؛ دارالکفر و دارالایمان می‌سازد؛ به‌نحوی که ایران به‌عنوان الگوی عالی اسلام و آمریکا به‌عنوان شیطان بزرگ معرفی می‌شود؛ در نتیجه این دیدگاه، بهبود روابط اتفاق نمی‌افتد و تا زمانی که این ایدئولوژی حاکم است اصولاً رابطه‌ای شکل نمی‌گیرد.

این کارشناس روابط بین‌الملل، دیدگاه دوم را این‌گونه توصیف می‌کند: اگر چالش روابطه دو کشور را تابعی از تحلیل‌های اهداف و منابع در نظر بگیریم، تعارض میان دو کشور وجود دارد؛ تهدید هژمونیک آمریکا باعث شده است نظم بین‌المللی در منطقه برهم بخورد و همین موضوع باعث ایجاد تقابل بین دو کشور شده است.»

صالحی اظهار کرد: دیدگاه سوم، چالش روابط دو کشور را بیش از آنکه ناشی از ذات بداند، بیشتر معلول دیگر بازیگران؛ چون عربستان و اسراییل عنوان می‌کند. این دیدگاه معتقد است تا زمانی که روابط ایران با کشورهای منطقه حل نشود روابط ایران و آمریکا به همین ترتیب خواهد بود.

وی افزود: دیدگاه چهارم معتقد است تنش‌های رابطه ایران و آمریکا نشأت گرفته از ادبیات چپ پیش از انقلاب بوده که بعد از انقلاب گسترش یافته است.

او پنجمین دیدگاه را ابزاری برای فریب توصیف کرد و گفت: دیدگاه پنجم دشمنی با آمریکا را پوششی برای اشتباهات و سرپوشی برای خطاهای داخلی و همچنین عامل وحدت‌بخش می‌داند.

سیدجواد صالحی در پایان تصریح کرد: صرف‌نظر از این‌که کدام روایت واقعیت دارد باید گفت هرکدام از آن‌ها بخشی از رابطه دو کشور را شکل می‌دهند و آنچه در حال حاضر و با توجه به سطح تحریم‌ها، فشارهای منطقه‌ای علیه ایران و وجود دونالد ترامپ پیش‌بینی می‌شود آن است که آینده به سمت تنش و منازعه خواهد رفت و شرایط رابطه دوجانبه را به سوی فضای تقابلی خواهد برد.

انتهای پیام/4095/ن

موضوع آمریکاستیزی در ایران فراتر از واقعیت جاری است

موضوع آمریکاستیزی در ایران فراتر از واقعیت جاری است

ساعت شنی افول آمریکا کلید خورد

ساعت شنی افول آمریکا کلید خورد

اتکا به توان داخلی کلید عبور از چالش‌هاست

اتکا به توان داخلی کلید عبور از چالش‌هاست

هدف آمریکا جنگ روانی گسترده علیه مردم ایران است

هدف آمریکا جنگ روانی گسترده علیه مردم ایران است

تشکر ظریف از نخست‌وزیر ارمنستان

تشکر ظریف از نخست‌وزیر ارمنستان

حفظ ثبات و ایستادگی در برابر تحریم اولویت اول ایران باشد

حفظ ثبات و ایستادگی در برابر تحریم اولویت اول ایران باشد

بازداشت مرضیه هاشمی در آمریکا

خیانتی که از یاد ایرانیان نمی‌رود

هدف از کنفرانس ضدایرانی لهستان تلاش برای صلح اعراب و تل‌آویو است

رئیس سازمان انرژی اتمی از خبرگزاری آنا بازدید کرد

دولت آمریکا مسئول مستقیم هرگونه آسیب به مرضیه هاشمی است

طعنه ظریف به بولتون در پیام چالش «10 سال قبل»

منتظر نظر دیگران برای پیشرفت موشکی نیستیم/ تکیه به جوانان داریم

دیدار محمدجواد ظریف و رئیس جمهور عراق

دادگاه «مرضیه هاشمی» تا ساعاتی دیگر تشکیل می‌شود

آمریکا حقوق مرضیه هاشمی را نقض کرده است

بازداشت مرضیه هاشمی در آمریکا

دولت آمریکا مسئول مستقیم هرگونه آسیب به مرضیه هاشمی است

خیانتی که از یاد ایرانیان نمی‌رود

دیدار محمدجواد ظریف و رئیس جمهور عراق

زد و بند برجامی ترامپ و مکرون

دشواری‌های پیش روی آمریکا در خاورمیانه

دیدار سفیر ایران در لبنان با سعد حریری

کردستان عراق شریک قدیمی و نزدیک ایران است

«مرضیه هاشمی» به دادگاه واشنگتن احضار شد

آمریکا حقوق مرضیه هاشمی را نقض کرده است