پنجشنبه  02  اسفند  1397
چهارشنبه , 21 شهریور 1397 ساعت 17:14

نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی:

اعضای باقی‌مانده در برجام باید منافع ایران را تضمین کنند

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست دوره‌ای شورای حکام گفت: ایران بارها صداقت و حسن‌نیت خود در انجام تعهدات بین‌المللی را اثبات کرده است و همچنان پایبند در حال اجرای تعهدات خود است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، کاظم غریب‌آبادی در سخنرانی نشست دوره‌ای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت: گزارش اخیر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، برای دوازدهمین بار پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تأیید کرده که خود نشانه‌ای آشکار از شفافیت در برنامه هسته‌ای ایران است.

غریب‌آبادی افزود: درحالی‌که ایران به همکاری خود با آژانس به شیوه‌ای مؤثر و بر اساس حسن نیت ادامه داده، متأسفانه منافع ما بر اساس آنچه در توافق هسته‌ای آمده، به‌طور کامل محقق نشده است.

سفیر کشورمان، خروج یک‌جانبه و غیرقانونی آمریکا از توافق هسته‌ای و تحمیل مجدد یکجانبه و فرا سرزمینی تحریم‌هایی که متعاقب برجام برداشته‌شده بودند از سوی این کشور را نقض اساسی قطعنامه 2231 شورای امنیت و برجام خواند و آن را نادیده گرفتن و بی‌احترامی به نظرات و دیدگاه‌های جامعه جهانی تلقی کرد.

غریب‌آبادی با اشاره به اینکه برداشتن تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای، عنصر ضروری رضایت ایران به توافق هسته‌ای بود، اظهار کرد: اقدامات غیرقانونی آمریکا توازن موجود در تعهدات طرفین را بر هم زده است.

وی افزود: آمریکا نه‌تنها به‌طور مداوم مفاد توافق هسته‌ای را نقض کرده، بلکه با اعزام هیأت‌هایی به برخی کشورها و شرکت‌ها، آن‌ها را تهدید می‌کند که یا به سیاست‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا عمل کنند، یا با اقدامات تنبیهی و زورمدارانه مواجه شوند.

نماینده دائم کشورمان با تأکید بر اینکه برخلاف رفتار آمریکا، ایران رفتار مسئولانه‌ای را اتخاذ کرده و تاکنون به تعهدات خود عمل کرده است، عنوان کرد: همان‌گونه که مکرراً اعلام‌شده، اجرای کامل و صادقانه تعهدات تمامی طرف‌ها، یک مبنای اساسی برای تداوم برجام است و چنانچه خواهان تداوم توافق هسته‌ای هستیم، اعضای باقیمانده این توافق باید بهره‌مندی ایران از منافع برجام را با اتخاذ اقدامات عملی مناسب، تضمین کنند.

غریب‌آبادی در این خصوص گفت: زمان اهمیت بسیاری دارد و اقدامات بسیار بیشتری باید برداشته شود تا منافع اقتصادی ایران را، آن‌گونه که در برجام تصریح‌شده است، تضمین کند.

نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی همچنین اذعان کرد: قطعنامه 2231 شورای امنیت نیز از تمامی اعضای سازمان ملل، سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی می‌خواهد تا اقداماتی را که برای حمایت از اجرای توافق هسته‌ای ضروری هستند، اتخاذ کرده و از اقداماتی که اجرای تعهدات آن‌ها تحت برجام را تضعیف می‌کند، خودداری کنند.

وی اضافه کرد: در این چارچوب، جمهوری اسلامی ایران قویاً معتقد است که دولت آمریکا با نقض تعهدات بین‌المللی خود و اتخاذ اقدامات یکجانبه و غیرقانونی، نه‌تنها اعتبار شورای امنیت را مخدوش کرده است بلکه اعتبار و حیثیتی نیز برای خود باقی نگذاشته است.

وی در این راستا، اظهار کرد: اعتیاد آمریکا به تحریم هیچ حد و مرزی نمی‌شناسد و درست در روز گذشته، این کشور دیوان بین‌المللی کیفری و قضات آن را تهدید به اعمال تحریم و پیگرد قضایی در محاکم داخلی خود کرد.

غریب‌آبادی در پایان تأکید کرد: توافق هسته‌ای، نتیجه سال‌ها مذاکرات دو و چندجانبه است که موردحمایت جامعه بین‌المللی و تأیید شورای امنیت نیز قرار گرفته است، به‌گونه‌ای که این توافق به جامعه بین‌المللی تعلق دارد و نه صرفاً چند کشور. ازاین‌رو، انتظار می‌رود تا جامعه بین‌المللی به آمریکا اجازه ندهد به اقدامات غیرقانونی و یکجانبه خود ادامه دهد و جلوی عادت آن به نقض حقوق بین‌الملل را بگیرد.

وی درعین‌حال بیان کرد: البته، چنین اقدامات و سیاست‌هایی، هرگز مانع پیشرفت و توسعه جمهوری اسلامی ایران نیز نخواهد بود.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آخرین گزارش خود بار دیگر بر پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تعهدات برجامی‌اش تأکید و اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران همچنان در حال اجرای تعهداتش ذیل این توافق است.

یوکیا آمانو همچنین روز دوشنبه 19 شهریورماه در سخنرانی مقدماتی خود در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بار دیگر تأیید کرده که ایران در حال اجرای تعهدات خود در توافق هسته‌ای برجام است.

وی ادامه داد: ایران در حال اجرای تعهدات مرتبط به هسته‌ای خود در برجام است. ضروری است که ایران به اجرای کامل این تعهدات ادامه دهد.

آمانو افزود: آژانس به‌ راستی آزمایی درباره عدم انحراف مواد هسته‌ای اعلام‌شده توسط ایران طبق مفاد پادمان ادامه می‌دهد. ارزیابی‌ها درباره عدم وجود مواد هسته‌ای و فعالیت‌های اعلام‌نشده در ایران ادامه می‌یابد.

انتهای پیام/4077/4068

تصمیمات نشست ورشو در راستای خواسته‌های آمریکا در منطقه خواهد بود

نظر کارشناسی خود را درباره FATF اعلام کرده‌ایم

اقدامات رذیلانه تروریستی خللی در اراده ملت ایران ایجاد نخواهد کرد

نگاه ایران به روابط با دولت تاجیکستان خویشاوندی است

بزرگ‌ترین برنده نشست ناکام ورشو ایران بود

معاونت برون‌مرزی صداوسیما در خط مقدم جنگ رسانه‌ای

مراتب اعتراض شدید ایران به سفیر پاکستان ابلاغ شد

اروپا برای ایستادن در مقابل یک‌جانبه‌گرایی آمریکا باید هزینه دهد

چرا ایران برای دفاع از خود به موشک نیاز دارد + فیلم

ترامپ در حال به هم ریختن نظم جهانی است+ ویدئو

ترامپ در حال به هم ریختن نظم جهانی است+ ویدئو

چرا ایران برای دفاع از خود به موشک نیاز دارد + فیلم

عربستان پدرخوانده واقعی تروریسم تکفیری در جهان است

تمجید وزیر امور خارجه چین از سیاست خارجی ایران

نشست «دیپلماسی اتحاد اسلامی؛ ضرورت‌ها و راهبردها» برگزار می‌شود

اسناد محرمانه وزارت خارجه و دفاع انگلیس به ایران منتقل شد

وزیر خارجه پاکستان حادثه تروریستی زاهدان را محکوم کرد

پیشرفت زمان حمایت مردم از نظام و انقلاب را بیشتر می‌کند

تعهدی درباره یمن به هیچ کشوری نداده‌ایم

قاسمی حمله تروریستی به نیروهای نظامی مصر را محکوم کرد