688955
دوشنبه  28  آبان  1397
سه شنبه , 13 شهریور 1397 ساعت 19:33

عراقچی مطرح کرد:

انتقال سلاح‌های شیمیایی توسط گروه‌های تروریستی به ادلب

معاون وزیر امور خارجه با شرکت در برنامه زنده شبکه چهار سیما، به نقش غیرسازنده آمریکایی‌ها در سوریه اشاره کرد و از احتمال حمله شیمیایی تروریست‌ها به ادلب سخن گفت.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان بعدازظهر امروز در برنامه «رودررو» شبکه چهار سیما در خصوص آخرین وضعیت سوریه اظهار داشت: سه کشور روسیه ایران و ترکیه که نقش فعالی در موضوع سوریه داشتند توانستند گفتگوهای آستانه را پیش ببرند که روند مثبتی در گفتگوهای سیاسی برای حل بحران سوریه شده است.

وی گفت: نوشتن قانون اساسی جدید سوریه، تعیین وضعیت آینده سوریه، بازسازی سوریه، اصلاحات سیاسی و مبارزه با تروریسم و مسائل دیگر ازجمله مسائلی است که در گفتگوهای آستانه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

عراقچی افزود: ترکیه در موضوع سوریه نقش دارد، برخی بازیگران که نقش مخربی در سوریه داشتند ازجمله عربستان از سوریه خارج شده‌اند ولی ترکیه نقش سازنده خودش را در چارچوب روند آستانه با روسیه و ایران حفظ کرده است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه تصریح کرد: مساله ادلب اوضاع سخت و پیچیده‌ای شده و اختلافاتی میان گروه‌های تروریستی در آن منطقه شکل‌گرفته و بنابراین شد در این خصوص در سطح سران نشستی داشته باشیم که از آنجا که نوبت میزبانی ایران بود این نشست در تهران برگزار می‌شود.

آمریکایی‌ها نقش غیر سازنده‌ای در سوریه داشتند

وی ادامه داد: ایران برنامه مشخص خود را دارد و در چارچوب آستانه با دو کشور دیگر بحث‌های خود را پیش خواهیم برد و امیدوارم منتج به نتایج سازنده‌ای در وضعیت سیاسی و ثبات در سوریه شود.

عراقچی بیان کرد: آمریکایی‌ها در بسیاری از جای‌ها به کمک تروریست‌ها در سوریه آمدند و نقش غیر سازنده‌ای داشتند و سر و صداهای آنها در مورد ادلب را پیشتر در غوطه شرقی و حلب هم دیدیم و هر زمان پیروزی‌های ارتش سوریه مطرح بود به‌یک‌باره بحث استفاده از سلاح‌های شیمیایی مطرح می‌شد و سؤالی که هست اینکه کسی که موضع برتر میدانی را دارد چه نیازی است از سلاح شیمیایی استفاده شود.

وی گفت: سلاح‌های شیمیایی توسط گروه‌های تروریستی به ادلب منتقل شده و می‌توانند از آن استفاده کنند و قتل‌عامی را به وجود آورند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه افزود: لازم بود در شرایط فعلی نشستی میان سران سه کشور ضامن آستانه برگزار شود؛ ببینید حضور ایران و روسیه برخلاف هر کشور دیگری که به سوریه نیرو اعزام کرده قانونی است و به خواست دولت آن کشور بوده است.

امیدوارم در ماه‌های آینده به سمت بازسازی سوریه برویم

عراقچی گفت: وضعیت در سوریه و نقش ایران در آن مساله و بحث روابط ما در بُعد سیاسی و مستشاری با سوریه این‌طور ایجاب می‌کند که کسی نمی‌تواند اصطلاحاً ما را در آن موضوع دور بزند و فکر می‌کنم مسیر ما در موضوع سوریه خوب بوده و امیدوارم در ماه‌های آینده به سمت بازسازی سوریه برویم.

وی در خصوص وضعیت برجام بیان کرد: مذاکرات ما با اروپایی‌ها به‌طور فشرده همچنان ادامه دارد و آنها هم تعهد خود را به برجام بارها در مواضع رسمی خود و یا جلساتی که با ما داشتند بیان کردند و اذعان داشتند که حفظ برجام منوط به تأمین نیازهای اقتصادی ایران است و گفتند که راه‌حل‌های عملیاتی هم در این راستا پیگیری می‌کنند ولی اینکه چه زمانی ساز و کارهایی برقرار می‌شود که بتوان در حوزه‌های مالی، بانکی و کشتیرانی و امثال اینها به هدف نهایی برسیم باید منتظر آینده بود.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: با یک تصمیم اقتصادی برخی شرکت‌های اروپایی، بازار آمریکا را انتخاب می‌کنند و این نکته را باید دانست که موضوع برجام برای اروپایی‌های مساله امنیتی است. ما به اروپایی‌های می‌گوییم شما باید از شرکت‌های خود حمایت کنید تا آنها با ایران همکاری کنند و مورد تحریم امریکا قرار نگیرند.

ما به اروپایی‌های می‌گوییم شما باید برای تأمین امنیت خودتان هزینه بدهید

وی ادامه داد: ما به اروپایی‌های می‌گوییم شما باید برای تأمین امنیت خودتان هزینه بدهید و شرایط مساعدی را برای شرکت‌های اروپایی فراهم کنید.

عراقچی افزود: نکته ما این است که اگر اروپا می‌خواهد برجام را حفظ کند باید برای آن هزینه بدهد، ما روابط خارجی و مساله اقتصادی کشور را بدون در نظر گرفتن اینکه اروپا چه خواهد گفت پیگیری می‌کنیم و تلاش‌های زیادی در حال انجام است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه اظهار داشت: یک مهلتی را خود آمریکایی‌ها مشخص کردند یکی بعد از سه ماه و یکی از بعد شش ماه بازمی‌گردد، ۱۴ آبان یک مهلت از سوی آمریکا به اروپایی‌ها است و خودشان هم این را می‌دانند که زمان زیادی ندارند.

وی گفت: باید تا قبل از آن تاریخ اروپایی‌ها تکلیف را مشخص کنند و سازوکارهایی را فراهم آورند. بنابراین آنها باید تا پیش از آنکه تحریم‌های آمریکا که عملاً از الآن شروع شده و رسماً از آبان ماه آغاز می‌شود کار را مشخص کنند.

عراقچی بیان کرد: برجام تمام تحریم‌های مربوط به هسته‌ای را کنار گذاشت و کشور به‌سرعت به وضعیت عادی بازگشت. امریکا به این نتیجه رسید که ایران با برجام هر روز قوی‌تر می‌شود.

منبع: فارس

انتهای پیام/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

قطعنامه ضد ایرانی در حوزه نقض حقوق بشر تصویب شد

فشار، مذاکره و امتیاز گیری مثلث آمریکا در مقابل مقاومت است

آژانس پایبندی ایران به برجام را تأیید کرد

آمریکا دروغ می‌گوید

اروپا آمادگی پرداخت هزینه اقتصادی حفظ برجام را ندارد

رئیس‌جمهور عراق به تهران سفر می‌کند

پمپئو باید مسئولیت حرف‌هایش را بپذیرد

بشار اسد خطاب به اردوغان: به سوریه شر مرسان!

اروپا مسئول بهره‌مندی ایران از مواهب اقتصادی است

عراق رابطه خود با ایران را فدای شروط ریاض نمی‌کند

وزیر امور خارجه انگلستان به تهران می‌آید

قطعنامه ضد ایرانی در حوزه نقض حقوق بشر تصویب شد

اروپا مسئول بهره‌مندی ایران از مواهب اقتصادی است

برگزاری نشست مشترک کنسولی ایران و قزاقستان

دیدار عراقچی با رئیس مجلس سنای اسپانیا

خبر استعفای ظریف را تکذیب می‌کنم

اظهارات ظریف بیان صادقانه مشکلات کشور است

ابراز همدردی ایران با مردم آمریکا

تحریم‌های آمریکا برجام را با خطر مواجه کرده است

استفاده ابزاری از حقوق بشر محکوم است

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های دوشنبه 28 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های دوشنبه 28 آبان