502854
سه شنبه  22  آبان  1397
دوشنبه , 12 شهریور 1397 ساعت 10:51

سخنگوی وزارت امور خارجه:

نشست تهران به ایجاد صلح و ثبات در سوریه کمک می‌کند

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت:‌ نشست سه‌جانبه تهران می‌تواند به برداشتن گام‌های بیشتر و ایجاد صلح و ثبات و آرامش در سوریه کمک کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، بهرام قاسمی پیش از ظهر امروز در نشست خبری خود بابیان برگزاری نشست سه کشور ایران، روسیه و‌ ترکیه در تهران گفت: «این چندمین جلسه سران سه کشور در ادامه نشست‌های کارشناسی قبل است که برای صلح در سوریه برگزار می‌شود

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: «انتظار نیست همه موضوعات حل‌وفصل شود ولی روند آستانه موفق و البته تنها روند موجود است. این نشست در تهران می‌تواند در ادامه نشست قبل، به برداشتن گام‌های بیشتر و ایجاد صلح و ثبات و آرامش در سوریه کمک کند. این مذاکرات ازنظر من موفق بوده است و می‌تواند مؤثر باشد

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به گفتگوی نمایندگان ایران و اتحادیه اروپا و همچنین رایزنی ایران و ‌انگلیس گفت: همکاری ایران و اتحادیه اروپا در حال انجام است، پیشنهاد‌هایی در داخل ایران و اتحادیه اروپا مطرح‌شده که در حال بررسی است اما آن‌گونه که انتظار ما بوده است محقق نشده ولی امیدوارم در زمان باقی‌مانده بتوانیم در خصوص مسائل مختلف تفاهم‌های لازم را بدست آوریم و اتحادیه اروپا از این آزمون موفق بیرون آید و رضایت ایران را فراهم کند.

وی ادامه داد: ما در ادامه سیاست‌های ایران و رایزنی با همسایگان‌ دو سفر به ترکیه و پاکستان داشته‌ایم. سفر ترکیه در ادامه رایزنی‌های قبلی ما و مقامات ترکیه بود. در مورد موضوعات زیادی در خصوص مسائل منطقه و بین‌الملل مشورت شد. سفر به پاکستان درواقع اولین سفر به پاکستان در دولت جدید این‌ کشور بود و همچنین ایران اولین کشور خارجی بود که در دولت جدید پاکستان وارد این کشور شد که این نشان‌دهنده روابط خوب دو‌ کشور و اهمیت این کشور برای ایران است. امیدواریم این سفر آغاز فرآیند مثبت و روبه‌جلو باشد.

قاسمی در خصوص رابطه با اروپا و دادن فرصت و ضرب‌الاجل به آن‌ها گفت: اگر در مورد موضوع‌های بانکی و صنعت فکر کنیم، این معضل حل خواهد شد که این موضوعات مواردی نیست که برای آن‌ها ضرب‌الاجل مشخص شود، آنچه مهم است موضع سیاسی اتحادیه اروپاست که منتظریم زودتر روشن شود تا مشخص شود اروپا بعد از آمریکا آمادگی برقراری ارتباط بدون آمریکا را دارد یا نه. در حال حاضر در مراحل فنی کار هستیم، البته کمی این روند طولانی شده است اما تأکید ما این است که هرچه سریع‌تر برای موضوعات باقی‌مانده شفاف‌سازی کنند.

وی در خصوص سفر وزیر امور خارجه به سوریه و‌ شرایط فعلی ادلب گفت: یکی از موضوعات پیچیده امروز بحث ادلب است، این محل به عنوان آخرین سنگر مخالفان دولت سوریه و تجمع تروریست‌ها است، دولت سوریه مصمم است در ادامه دیروزی خود، در این نقطه هم به این ماجرا پایان دهد، دولت سوریه به‌عنوان حاکمیت حق دارد با این تروریست‌ها مبارزه کند و سرزمین خود را پاکسازی کند، ایران همچنان به‌عنوان حامی دولت سوریه وجود دارد و کمک‌های مستشاری خود را تا زمانی که دولت سوریه تمایل داشته باشد و بخو‌اهد ادامه خواهد داد، در سفر امروز ظریف به سوریه در مورد این مسائل صحبت خواهد شد.

قاسمی در خصوص دستور بررسی آتش‌سوزی هورالعظیم گفت: وزارت امور خارجه از طریق سفارت خو‌د در بغداد در تماس دائم با مقامات عراقی است. بیشترین تلاش و اقدامی را انجام داده‌ایم و به این کار ادامه خواهد داد. سایر دستگاه‌های مرتبط هم در تلاش هستند، اقداماتی که ما باید انجام می‌دادیم در حال انجام است، برخی وظایف بر عهده دولت عراق است که اقداماتی را آغاز کرده‌اند، با توجه به نوع روابط همکاری‌ها با همسایه خود یک همکاری و هم‌افزایی برای مهار این مسئله زیست‌محیطی ، به نظر نیازی به مراجعه به مراجع و نهادهای بین‌المللی وجود ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره سفر معاون وزیر امور خارجه انگلیس به تهران تصریح کرد: مذاکرات سیاسی که بین ما و لندن وجود دارد، یک‌روند دیپلماتیک عادی است که مشابه این گفتگوها را با خیلی از کشورها داشته‌ و داریم، این بار نوبت طرف انگلیسی بود که به ایران سفر کند و در مورد طیف گسترده‌ای از موارد سیاسی و کنسولی، برجام و تحولات منطقه صحبت شد.

وی ادامه داد: در این صحبت‌های دوجانبه طرف انگلیسی به موضوع خانم زاغری هم اشاره کرد، که نهایتاً پاسخ‌های لازم را از سوی مقامات ایران در مورد محکومیت و زندانی شدن و دستگاه قضایی ایران دریافت کرد.

قاسمی در خصوص فضای ایجادشده در کشور در مورد حضور گردشگران عراقی و حواشی به وجود آمده گفت: رسانه‌های معاند عزم خود را برای تضعیف ایران و‌ روابط خارجی ما جزم کرده‌اند، برخی همسایگان در حال تلاش برای ایجاد یک جنگ روانی علیه ایران هستند، این مورد بخشی از آن جنگ روانی گسترده است که در یکی دو هفته اخیر مطرح شده است، در حال حاضر هفت یا هشت موضوع در مورد ایران و عراق وجود دارد که باعث ایجاد سوءتفاهم خواهد شد، البته برخی کشورها درصدد هستند و این هدف را پیگیری می‌کنند که بین ایران و عراق تنش ایجاد کنند.

وی در خصوص برخی شبهات در مورد دست داشتن ایران در تشکیل کابینه دولت عراق گفت: این اتهامات تکذیب می‌شود. به برخی از این اخبار پاسخ‌داده‌شده، آنچه برای ما مهم است استقلال و تمامیت ارضی عراق است، مهم برای ما خو‌استه مردم عراق است و هر آنچه توسط مردم و نمایندگان عراق انتخاب شود ازنظر ما مطلوب است و با هر دولتی که با انتخاب مردم روی کار بیاید همکاری می‌کنیم، سیاست کلی ما نیز عدم دخالت در امور داخلی دیگر کشورهاست و به این امر اعتقاد قلبی داریم همان‌طور که به کشوری هم اجازه دخالت در امور داخلی ایران را نمی‌دهیم.

وی افزود: ما با همسایگان خود به‌خصوص عراق در حال همکاری و رایزنی و گفتگو هستیم، در نشست‌ها و جلسات متعدد در سطوح مختلف موضوعات را دنبال می‌کنیم.

قاسمی بابیان اینکه نشست تهران و حتی نشست‌های قبل صرفاً موضوع سوریه به تنها مطرح نیست گفت: این نشست از نشست‌های مهم است که سران سه کشور ترکیه، ایران و روسیه در آن شرکت می‌کنند و قطعاً به‌جز موضوع سوریه و ایجاد صلح و ثبات در این کشور و پیدا کردن راه‌حل برای بحران سوریه، موضوعات مهمی مانند تحولات بین‌المللی، منطقه و‌ روابط چندجانبه مورد بحث و تبادل‌نظر قرار خواهد گرفت.

قاسمی با اظهار بی‌اطلاعی از عدم خرید نفت ایران توسط ژاپن در ماه سپتامبر گفت: فشاری از سوی آمریکا وجود دارد البته برخی مقاومت‌ها هم وجود دارد، قطعاً وزارت نفت صلاحیت بیشتری برای پاسخگویی دارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره ایجاد کمیته آب بین ایران و افغانستان اظهار کرد: در خصوص این موضوع تا حد زیادی به انتهای کار رسیده‌ایم و مراحل پایانی را طی می‌کنیم. بحث آب و موضوع هیرمند همیشه بین مقامات دو کشور مطرح بوده و در حسن نیتی که وجود داشته کمیته آب هم تشکیل شده است.

قاسمی افزود: اتفاق جدیدی صورت نگرفته و مسئله خاصی به وجود نیامده جز شیطنت کانون‌هایی که علاقه‌مندند روابط ایران و افغانستان را با مشکلاتی مواجه کنند چه در بحث آب و چه مسائل دیگر. روابط ما در حوزه آب روبه‌جلو بوده و امیدوارم با به انتها رسیدن کار این کمیته، تا حدودی از این فضاسازی‌ها جلوگیری و این موضوع خاتمه یابد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوألی درباره نشست وزرای خارجه ایران و ۱+۴ که گفته‌شده بود قرار است در اروپا برگزار شود خاطرنشان کرد: هنوز قراری به‌طور قطعی در این زمینه گذاشته نشده است و تاریخ قطعی و مکان مشخصی برای مذاکرات تنظیم نکرده‌ایم.

قاسمی در پاسخ به سوأل دیگری مبنی بر اینکه آیا اروپا برای عملی شدن فشارها از سوی آمریکا زمان می‌خرد که ایران تسلیم شود خاطرنشان کرد: الان نمی‌توانم به‌جای اروپایی‌ها به شما بگویم که زمان می‌خرند یا نمی‌خرند اما در این روند تأخیر و کندی وجود دارد و قطعاً ایران براساس مصالح خود رفتارش را تنظیم می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره موضوعاتی ازجمله بحث موشکی که توسط برخی از مقامات کشورهای اروپایی مطرح می‌شود تأکید کرد: این‌ها موضوعات جدید نیست و هرچند وقت یک‌بار توسط برخی کشورهای اروپایی مطرح می‌شود، آن‌ها پاسخ‌های لازم را دریافت کردند و وزیر امور خارجه فرانسه هم پاسخ لازم را دریافت کرد.

قاسمی ادامه داد: در مذاکراتی که در حوزه همکاری‌های اقتصادی و مشخصاً در حوزه برجام با طرف‌های اروپایی داشتیم، طی چند ماه اخیر و بعد از خروج آمریکا از برجام، صرفاً مذاکراتمان درباره این نوع همکاری‌ها، چگونگی همکاری‌ها و یافتن مکانیسم‌ها برای ادامه همکاری‌های اقتصادی و در چارچوب برجام بود و چیزی غیرازاین با طرف‌های اروپایی مذاکره نکردیم.

انتهای پیام/4077/4068

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

اگر اتفاقی برای کشتی‌های ایرانی بیفتد، آمریکا مقصر است

گفتمان صلح عادلانه می‌تواند رکن سند ایرانی ـ اسلامی پیشرفت باشد

هدف آمریکا جدایی مردم از حاکمیت است

جامعه جهانی از آمریکا روی خواهد گرداند

فراموش نمی‌کنیم که پمپئو ایرانیان را به گرسنگی تهدید کرد

آژانس پایبندی ایران به برجام را تأیید کرد

آمریکا در جهان منزوی شد

وعده‌های توخالی اروپا برای دوران «پساترامپ»

سیاست‌های ترامپ نابودی آمریکا را رقم می‌زند

ایران حادثه تروریستی در ملبورن استرالیا را محکوم کرد

آمریکا برای حفظ امنیت صهیونیست‌ها به عربستان سلاح می‌فروشد

گفتمان صلح عادلانه می‌تواند رکن سند ایرانی ـ اسلامی پیشرفت باشد

وعده‌های توخالی اروپا برای دوران «پساترامپ»

دیدار معاون وزیر امور خارجه با بشار اسد

آژانس پایبندی ایران به برجام را تأیید کرد

پمپئو باید مسئولیت حرف‌هایش را بپذیرد

ترکیه به‌طور محدود به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهد

اقدام خبرنگار ایرانی گاردین شجاعانه بود

500 هزار کشته؛ ماحصل مبارزه ادعایی آمریکا با تروریسم

فراموش نمی‌کنیم که پمپئو ایرانیان را به گرسنگی تهدید کرد

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های سه‌شنبه 22 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های سه‌شنبه 22 آبان