237616
شنبه  28  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

پنجشنبه , 11 مرداد 1397 ساعت 17:39

ظریف:

برنامه‌ای برای دیدار با پمپئو وجود ندارد

وزیرامورخارجه اظهار کرد: دولت کنونی آمریکا نشان داده که به تعهدات خود پایبند نیست درنتیجه دیدار معنایی ندارد و آمریکایی‌ها باید نشان دهند که دیدارها به توافق و رعایت آن منجر می شود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان عصر امروز به وقت ایران پس از امضای اسناد الحاق ایران به پیمان مودّت و همکاری اتحادیه جنوب شرق آسیا (آ.سه‌.آن) در گفت‌وگویی پیرامون آثار این الحاق گفت: ایران با امضای این اسناد رسما به این توافقنامه پیوست.

همکاری‌های ایران و آ.سه.آن از این پس بیش از پیش امکان‌پذیر می‌شود؛ اگر چه ایران در گذشته نیز با کشورهای آ.سه.آن همکاری خوبی داشته است اما از این پس این امکان برای ایران فراهم می‌شود تا به عنوان یک کشور مهم در منطقه به پنجمین قدرت اقتصادی دنیا و همچنین بلوک اقتصادی مهم منطقه جنوب شرق آسیا با تجربه‌ای موفق، نزدیک‌تر شود.

وی افزود: از این فرصت همچنین برای دیدارهای دوجانبه متعدد درحاشیه اجلاس وزیران امورخارجه آ.سه.آن استفاده شد. امروز ملاقات‌های خوبی با کشورهای میهمان و طرف گفت‌وگو با آ.سه.آن داشتم و با تعدادی دیگر نیز دیدار خواهم داشت.

وزیر امورخارجه تاکید کرد: از فرصت این دیدارها برای شرح وضعیت کنونی، خروج آمریکا از برجام و فشارهای غیرقانونی که آمریکا بر اعضای سازمان‌ملل می‌آورد تا با قطعنامه‌های سازمان‌ملل مقابله کند، استفاده شد و حضور در این اجلاس همچنین فرصتی برای بحث در مورد نحوه گسترش روابط دو جانبه ایران با این کشورها بود.

نکته بسیار مهم در تمام دیدارهایی که با نخست‌وزیر سنگاپور و تمام وزیران امورخارجه داشتم این بود که همگی بر عزم خود برای حفظ برجام و استفاده از راهکارهای نوآورانه برای ادامه گسترش روابط اقتصادی خود با ایران تاکید کردند.

ظریف با بیان اینکه آسه آن امسال دو شعار مقاومت و نوآوری دارد، تصریح کرد: هر دو این شعارها در شرایط کنونی ما بسیار مهم است و نشان‌دهنده این واقعیت است که سیاست‌های یک‌جانبه‌‌گرایانه که مغایر با نظم بین‌المللی است کشورها را ناگزیر کرده تا اقدامات مرتبط با مقاوم‌سازی برای مقابله با این گونه سیاست‌ها را مورد پیگیری قرار دهند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران گفت: ما این واقعیت را در سراسر جهان و در روابط دوجانبه مشاهده کردیم که به دو عنصر مقاومت و نوآوری بسیار نیازمندیم و کشورهای دیگر با همین سیاست‌ها امور را دنبال می‌کنند و وزیر امورخارجه ژاپن نیز امروز در دیدار دوجانبه بر همین موضوع تاکید داشت.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود، تاکید کرد: باتوجه به نزدیک شدن اجرای اولین گروه از تحریم‌های آمریکا مجموعه‌ای از کشورها در تمام قاره‌های مختلف دنیا این آمادگی را دارند که در رویارویی با این تحریم‌ها روش‌هایی را پیدا کنند که بتوانند در مقابل با فشارهای آمریکا مقاوم باشند و از نوآوری‌ها برای ادامه سیاست‌های خود استفاده کنند.

وی با بیان اینکه تمام مقام‌های ارشد طرف گفت‌وگو با ایران منافع خود را در حفظ برجام و تداوم روابط و گسترش روابط با ایران می‌دانند، عنوان کرد: تمام کشورهایی که با مسئولان آن دیدار و گفت‌وگو داشتم بر حفظ استقلال خود از سیاست‌های آمریکا در مورد برجام و حفظ آن به عنوان یک دستاورد دیپلماتیک تاکید دارند.

ظریف ادامه داد: نکته قابل توجه بحث فشارهای آمریکا بر بخش خصوصی است که دولت‌ها ابزاری برای کنترل بخش خصوصی یا ندارند و یا محدود است و لذا باید ایران و کشورهای دیگر بخش‌های خصوصی را توانمند کنند تا بتوانند برای ادامه و گسترش روابط با ایران تصمیم بگیرند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در خصوص احتمال دیدار با وزیر امور خارجه آمریکا در سنگاپور، تاکید کرد: هیچ برنامه‌ای برای دیدار با مایک پمپئو در حاشیه این اجلاس وجود ندارد و قرار نیست دیداری باشد. دیدار با آمریکا کم نداشتیم، شاید دوسال بیشترین دیدار را با آمریکایی‌ها داشتیم، اما دولت کنونی نشان داده که به تعهدات خود پایبند نیست و دیدار معنا ندارد و آمریکایی‌ها باید نشان دهند که دیدارها به توافقی منجر می‌شود که این توافق‌ها رعایت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین بی‌اعتمادی نسبت به تعهد آمریکا واقعیتی است که نه فقط در ایران بلکه در همه دنیا وجود دارد و نکته دوم این است که اعتیاد آمریکا به تحریم است. آمریکا امروز دو وزیر یک کشور متحد خود در ناتو را تحریم کرده که دخالت در امور داخلی این کشور است و نشان‌دهنده این واقعیت است که دولت کنونی آمریکا هیچ حدودی برای سیاست‌های غیرقانونی خود و اعتیاد به تحریم نمی‌شناسد.

ظریف تاکید کرد: همه دنیا به این نتیجه باید برسند که لازم است برخورد جمعی با این گونه سیاست‌ها انجام شود.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه در شرایطی هستیم که حتی متحدان آمریکا نمی‌توانند به تعهدات آمریکا اعتماد کنند، اظهار کرد: خروج آمریکا از پیمان‌های پاریس، نفتا، تی‌پی‌پی همه این‌ها مجموعا شرایطی را ایجاد کرده که بیانگر این موضوع است که امریکا باید این آمادگی را داشته باشد که اولا بر اساس احترام گفت‌وگو کند و ثانیا اینکه فشار و گفت‌وگو دو عنصر غیرقابل جمع هستند.

وی در پایان گفت: آمریکا باید یکی را انتخاب کند و باید نشان دهد که به نتیجه گفت‌وگو پایبند است اما تاکنون نشان داده که به نتایج پایبند نیست. بنابراین این‌ها موانع عمده‌ای است که بیانگر آن است که اظهارات اخیر آمریکا بیشتر شبیه یک نمایش تبلیغاتی بوده تا یک حرکت سیاسی باشد.

انتهای پیام/4068

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

تحریم یک بانک ایرانی در حوزه واردات دارو و غذا با 8 واسطه

اعتراض شدید عراقچی به دستگیری دیپلمات ایرانی در اروپا

دشمنی ایران و آمریکا پیش‌فرض تصمیمات دستگاه دیپلماسی باشد

تمامی امکانات و اقدامات لازم برای آزادی سربازان ایرانی را به کار گیرید

تسلیم رونوشت استوارنامه سفیر جدید ژاپن در ایران به ظریف

فرصت 4 ماهه FATF به ایران برای انجام اصلاحات

سیاست خارجی آمریکا حفظ هژمونی است

تخلیه سفارت ایران در ترکیه کذب محض است

اتهامات آمریکایی‌ها ناشی از شکست‌های آنها است

مقامات آمریکایی دچار خیال‌بافی هستند

فرصت 4 ماهه FATF به ایران برای انجام اصلاحات

سیستم مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران عملیاتی می‌شود

تحریم یک بانک ایرانی در حوزه واردات دارو و غذا با 8 واسطه

همه طرف‌ها باید به تعهدات برجامی خود متعهد باشند

سیاست خارجی آمریکا حفظ هژمونی است

دشمنی ایران و آمریکا پیش‌فرض تصمیمات دستگاه دیپلماسی باشد

قاسمی حادثه تروریستی کریمه را محکوم کرد

اعتراض شدید عراقچی به دستگیری دیپلمات ایرانی در اروپا

پیگیری وزیر امور خارجه از وضعیت مرزبانان ربوده شده

تحریم‌های آمریکا توهین به سازوکارهای بین‌المللی است

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه