432530
يكشنبه  27  آبان  1397
جمعه , 22 تیر 1397 ساعت 21:27

دکتر ولایتی دستاوردهای سفر به روسیه را تشریح کرد؛

گسترش روابط تهران-مسکو/ انجام 30 درصد مبادلات تجاری دوجانبه با روبل و ریال/ خواب آشفته آمریکا درباره دریای خزر تعبیر نخواهد شد

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل دستاوردهای سفر خود به روسیه را تشریح کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنا، دکتر علی‌اکبر ولایتی در گفت‌وگو با خبر 21 شبکه یک سیما با تشریح دستاوردهای سفر به روسیه، ابراز امیدواری کرد روابط مسکو- تهران هر روز مستحکم‌تر شود.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در تشریح دستاوردهای سفر به روسیه گفت: جمع‌بندی این سفر را به طور خلاصه می‌توان این طور بیان کرد که در این سفر سه نوع دیدار داشتیم؛ یکی دیدار دیپلماتیک بود. بعد از تسلیم پیام مقام معظم رهبری و جناب آقای دکتر روحانی به آقای پوتین، گفت‌وگوهای مبسوطی درباره روابط دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای داشتیم.

ولایتی در ادامه افزود: اگر بخواهیم ارزیابی از روابط رو به رشد روسیه و ایران داشته‌باشیم، باید عرض کنیم آمارها در این زمینه بسیار گویاست؛ آمار نخست این است که در چهار ماه اول 2018 حجم مبادلات تجاری روسیه و ایران 36 درصد و حجم مبادلات محصولات کشاورزی و لبنی57 درصد افزایش داشته‌است. مطلب بسیار امیدبخش دیگر این است که تا کنون بر اثر توافق دو طرف، 30 درصد مبادلات تجاری دوجانبه با پول ملی یعنی روبل و ریال صورت گرفته‌است، یعنی 30 درصد از نیاز دو طرف به ارز خارجی به ویژه دلار کاهش یافته و بنای دو طرف بر این است که این درصد بالاتر رود، همین کار را ان‌شاء‌الله با چین در پیش خواهیم گرفت تا ریال و یوآن مبنای مبادلات ما با چین باشد.

وی با اشاره به امضای 60 سند همکاری اعم از قرارداد اجرایی و یادداشت تفاهم همکاری میان روسیه و ایران، گفت: تاسیس چهار نیروگاه تولید برق به مقدار 1400 مگاوات در بندرعباس که در حال اجرا و نزدیک به اتمام است با همکاری روسیه صورت گرفت.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل اظهار کرد: درخواست روس‌ها این است که یک پل برقی میان ایران، آذربایجان و روسیه شکل بگیرد تا در مواقع مختلف هر کدام از این کشورها نیاز بیشتری به برق داشتند از طرف‌های دیگر استفاده کنند، ایران هم با نظر موافق به این پیشنهاد نگاه می‌کند.

ولایتی در ادامه افزود: مسئله بعدی این بود که بتن‌ریزی واحد دوم نیروگاه هسته‌ای در ایران که 1000 مگاوات برق تولید خواهد‌کرد در سه ماه دوم 2019 انجام خواهد شد.

وی با اشاره به امضای توافق تجارت آزاد میان ایران و کشورهای اوراسیا شامل ارمنستان، بلاروس،‌ روسیه،‌ قزاقستان و قرقیزستان، گفت: این اتفاق یک همکاری منطقه‌ای ارزشمند است که می‌تواند سبب تسهیل تجارت میان کشورها شود.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل با اشاره به تقویت و توسعه کریدور شمال به جنوب،‌ اظهار کرد: پیشنهاد طرف روس این است که الگوی برقی‌کردن راه‌آهن اینچه برون به گرمسار که در حال شکل‌گیری است به راه آهن بندرعباس-بافق-سرخس توسعه پیدا کند که اگر این طور شود بخش مهمی از کریدور شمال به جنوب یعنی بین پطرزبورگ و چابهار توسعه و تقویت می‌یابد.

ولایتی در ادامه افزود: نکته دیگر این است که همکاری‌های منطقه‌ای ما در گفتگوهای بسیار روشن، صریح و صمیمانه‌ای که با جناب آقای پوتین داشتیم تصویب و تقویت شد و به شایعاتی که دشمنان همکاری‌های منطقه‌ای داشتند، پایان دادیم.

وی با اشاره به برخی شایعات دشمنان گفت: حرف‌های بی‌مبنایی می‌زدند، همچون اینکه ایران باید از سوریه بیرون برود، در حالی که آنچه ما از پوتین شنیدیم و تاکید کرد این بود که همکاری دفاعی ایران و روسیه درباره سوریه همچنان ادامه خواهد یافت.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل با اشاره به برگزاری اجلاسی در تهران، اظهار کرد: اما در حوزه سیاسی به زودی اجلاسی در تهران تشکیل خواهد شد و آقای پوتین به تهران خواهند ‌آمد، آقای اردوغان هم همینطور و با مشارکت آقای دکتر روحانی این سه رئیس‌جمهور درباره راه حل سیاسی سوریه با یکدیگر به تبادل نظر خواهند پرداخت.

ولایتی در ادامه به مساله همکاری در دریای خزر اشاره کرد و گفت:‌ به زودی روسای کشورهای اطراف دریای خزر در آستانه قزاقستان گردهم خواهند آمد تا قراردادهای مرضی‌الاطراف را امضا کنند. یکی از مهمترین اهداف این گردهمایی که مورد تاکید ایران و روسیه است، این است که به هیچ وجه به کشورهای خارج از حوزه دریای خزر اجازه داده نخواهد شد در این جای بسیار حساس حضور پیدا کنند؛ به‌طور مشخص آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که با برخی کشورها در حوزه دریای خزر قراردادهایی ببندند که ممکن است نظامی باشد. ایران، روسیه و کشورهای دیگر با حضور آمریکایی‌ها و ناتو یا هر کشور خارج از این حوزه مخالف هستند.

وی در ادامه افزود: یکی از خواص مهم و درازمدت گردهمایی آستانه قزاقستان این است که قراردادی مرضی‌الاطراف درباره دریای خزر امضا شود که یکی از فواید آن این است که به هیچ وجه اجازه حضور نیروهای بیگانه داده نشود. آمریکایی‌ها به دنبال این هستند که پلی از دریای خزر میان ققفاز و آسیای مرکزی و ناتو ایجاد کنند اما این خواب آشفته آمریکایی‌ها با مخالفت ایران، روسیه و سه کشور حاشیه دریای خزر تعبیر نخواهد شد.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل گفت: در حوزه بین‌المللی همکاری دو کشور در سازمان ملل و برجام ادامه خواهد یافت و ایران و روسیه شانه به شانه در حوزه بین‌المللی همکاری خواهند کرد.

فرستاده ویژه ایران به مسکو در پاسخ به این سئوال که آیا بعد از مسکو به پکن می‌روید و اهم برنامه‌های در شما در چین چیست؟ پاسخ داد: فعلا برنامه‌ریزی در این رابطه صورت نگرفته‌است. صحبت‌هایی در این زمینه انجام شده‌است که ان‌شاء‌الله برنامه‌های آن را به اطلاع بینندگان گرامی خواهیم رساند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

قطعنامه ضد ایرانی در حوزه نقض حقوق بشر تصویب شد

فشار، مذاکره و امتیاز گیری مثلث آمریکا در مقابل مقاومت است

آژانس پایبندی ایران به برجام را تأیید کرد

آمریکا دروغ می‌گوید

اروپا آمادگی پرداخت هزینه اقتصادی حفظ برجام را ندارد

رئیس‌جمهور عراق به تهران سفر می‌کند

ایران با وجود رهبری شجاع در برابر آمریکا می‌ایستد

پمپئو باید مسئولیت حرف‌هایش را بپذیرد

بشار اسد خطاب به اردوغان: به سوریه شر مرسان!

اروپا مسئول بهره‌مندی ایران از مواهب اقتصادی است

وزیر امور خارجه انگلستان به تهران می‌آید

قطعنامه ضد ایرانی در حوزه نقض حقوق بشر تصویب شد

اروپا مسئول بهره‌مندی ایران از مواهب اقتصادی است

استفاده ابزاری از حقوق بشر محکوم است

برگزاری نشست مشترک کنسولی ایران و قزاقستان

دیدار عراقچی با رئیس مجلس سنای اسپانیا

روابط فرهنگی ایران و ژاپن به هزاران سال قبل بازمی‌گردد

اظهارات ظریف بیان صادقانه مشکلات کشور است

ابراز همدردی ایران با مردم آمریکا

تحریم‌های آمریکا برجام را با خطر مواجه کرده است

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های یکشنبه 27 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های یکشنبه 27 آبان