1532233
پنجشنبه  24  آبان  1397
جمعه , 22 تیر 1397 ساعت 13:41

دکتر ولایتی در اندیشکده والدای روسیه:

نیروهای ایرانی در سوریه باقی خواهند ماند/ کمک به سوریه برای مقابله با تجاوزات آمریکا

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل با بیان این که نیروهای ایرانی در سوریه باقی خواهند، گفت: ایران مانع تجزیه سوریه، مانند مدل لیبی، خواهد شد. ما به سوریه کمک می‌کنیم تا با تجاوزات آمریکا مقابله کند.

به گزارش خبرنگار گروه بین الملل خبرگزاری آنا، دکتر علی اکبر ولایتی در سخنرانی خود در اندیشکده والدای روسیه گفت: «اگر ایران و روسیه از سوریه خارج شوند، تروریست ها به این کشور باز خواهند گشت.»

وی درباره توافق هسته ای تصریح کرد: «ایران به برجام متعهد است و به آن متعهد خواهد ماند.»

مشاور امور بین الملل رهبر انقلاب گفت: «ایران با اجازه آمریکا در سوریه حضور ندارد که با درخواست آنها این کشور را ترک کند. ائتلاف آمریکایی ضد داعش بدون مجوز دمشق در این کشور حضور دارد.»

ولایتی تاکید کرد ایران تمایلی به مذاکره با واشنگتن ندارد.

مشاور رهبر انقلاب در امور بین الملل با بیان اینکه 80 درصد مناطق آزاد شده در سوریه از چنگ تروریست‌ها با کمک ایران بوده است، گفت: «ایران مانع تجزیه سوریه، مانند مدل لیبی، خواهد شد. ما به سوریه کمک می‌کنیم تا با تجاوزات آمریکا مقابله کند.»

وی تصریح کرد: «آرزوی آمریکا برای کاهش عرضه نفت ایران در بازار، باعث بالا رفتن قیمت آن و آسیب رسیدن به کشورهای مصرف‌کننده نفت می‌شود. با وجود تحریم‌ها، ایران هیچ مانع برطرف نشدنی برای فروش نفت خود نمی‌بیند. ما حتی تحت تحریم نیز به صادرات نفت خود ادامه می‌دهیم.»

ولایتی گفت: «اگر ایران نتواند نفت خود را از خلیج فارس صادر کند، هیچ کسی دیگر هم نمی‌تواند این کار را انجام دهد.»

مشاور رهبر انقلاب در امور بین الملل گفت: «حضور ایران در سوریه ارتباطی با رژیم صهیونیستی ندارد و ایران لزومی نمی‌بیند که خواسته‌های این رژیم را برآورده کند.»

ولایتی گفت: «ایران باید از منافع اقتصادی برجام بهره‌مند شود در غیر این صورت دلیلی برای باقی ماندن در این توافق وجود ندارد. روسیه آماده است تا 50 میلیارد دلار در بخش نفت و گاز ایران سرمایه‌گذاری کند.»

وی تاکید کرد: همکاری نظامی-فنی با روسیه، اهمیت زیادی برای ایران دارد.

به گزارش آنا، ولایتی در مسکو گفت: «نیروهای ایرانی در سوریه باقی خواهند ماند زیرا خلاف ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا، حضور آنها در این کشور مشروع است.»

مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور بین‌الملل با تاکید بر اینکه حضور ایران و روسیه در سوریه ادامه خواهد داشت، گفت: «با تهدیدات آمریکا و رژیم صهیونیستی این کشور را ترک نمی‌کنیم.»

فرستاده ویژه جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: «ما فقط در صورتی که مقام های سوری به ایران بگویند که دیگر به مشاوره نظامی ما نیاز دارند، این کشور را ترک می‌کنیم. مستشاران نظامی ایران که در سوریه و عراق مستقر هستند، به درخواست دولت‌های آنها و به صورت قانونی در این کشورها حضور دارند.»

مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی در اندیشکده والدای تاکید کرد: «اگر آمریکا عرب آسیا را ترک نکند، ما آنها را مجبور به ترک (منطقه) می‌کنیم،درخواست آمریکا برای خروج نیروهای ایرانی از سوریه با هدف گسسته کردن متحدان این کشور است.»

وی با تاکید بر اینکه ایران فعلا به باقی‌ماندن در برجام پایبند است، افزود: «روسیه و چین درباره برجام کمک‌های بسیار کرده‌اند ما آینده درخشانی برای روابط با روسیه می‌بینیم.»

فرستاده ویژه مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهوری با بیان اینکه ایران، سوریه، روسیه و حزب‌الله اقدامات خود را به دقت با یکدیگر هماهنگ می‌کنند، گفت: «ادعاهای رژیم صهیونیستی درباره عقب‌نشینی نیروهای ایرانی و مقاومت از مرزهای جنوبی را نادیده بگیرید. حضور ایران در سوره هیچ ارتباطی به این رژیم ندارد. ایران حضورش در سوریه را با مسکو و دمشق هماهنگ می‌کند و نیازی ندارد که خواسته‌های صهیونیست ها را رعایت کند.»

وی درباره رویکرد و رفتارهای غیر دیپلماتیک و نامتعارف رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: «غیرقابل پیش‌بینی بودن ترامپ، به جامعه بین‌المللی آسیب زده است. آمریکا غیرقابل اعتماد است، پس چرا (دوباره) با آنها مذاکره کنیم، آرزوی آمریکا برای کاهش عرضه نفت ایران در بازار، باعث بالا رفتن قیمت آن و آسیب رسیدن به کشورهای مصرف‌کننده نفت می‌شود.»

وی درباره تمایل ناتو و آمریکا برای استقرار نظامیان خود در مرز ترکیه-سوریه نیز گفت چنین موضوعی را به رسمیت نمی‌شناسیم و با روسیه و دیگر کشورها مانع تحقق آن می‌شویم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

فشار، مذاکره و امتیاز گیری مثلث آمریکا در مقابل مقاومت است

اگر اتفاقی برای کشتی‌های ایرانی بیفتد، آمریکا مقصر است

گفتمان صلح عادلانه می‌تواند رکن سند ایرانی ـ اسلامی پیشرفت باشد

آژانس پایبندی ایران به برجام را تأیید کرد

اروپا آمادگی پرداخت هزینه اقتصادی حفظ برجام را ندارد

رئیس‌جمهور عراق به تهران سفر می‌کند

ایران حادثه تروریستی در ملبورن استرالیا را محکوم کرد

فراموش نمی‌کنیم که پمپئو ایرانیان را به گرسنگی تهدید کرد

ایران با وجود رهبری شجاع در برابر آمریکا می‌ایستد

آمریکا دروغ می‌گوید

آمریکا برای حفظ امنیت صهیونیست‌ها به عربستان سلاح می‌فروشد

گفتمان صلح عادلانه می‌تواند رکن سند ایرانی ـ اسلامی پیشرفت باشد

سیاست «اول آمریکا» موفق نبوده است

اروپا آمادگی پرداخت هزینه اقتصادی حفظ برجام را ندارد

رئیس‌جمهور عراق به تهران سفر می‌کند

بشار اسد خطاب به اردوغان: به سوریه شر مرسان!

دیدار معاون وزیر امور خارجه با بشار اسد

آژانس پایبندی ایران به برجام را تأیید کرد

پمپئو باید مسئولیت حرف‌هایش را بپذیرد

آمریکا دروغ می‌گوید

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های پنجشنبه 24 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های پنجشنبه 24 آبان