1167346
چهارشنبه  23  آبان  1397
جمعه , 15 تیر 1397 ساعت 16:02

گزارش رویترز از نشست امروز وین؛

ایرانی‌ها چیزی جز تضمین صادرات نفت و سرمایه‌گذاری نمی‌خواهند

یک خبرگزاری غربی درباره نشست امروز کمیسیون مشترک برجام در سطح وزیران امورخارجه نوشت: تلاش‌ها برای حفظ توافق هسته‌ای در حالی انجام می‌شود که انتظار می‌رود اروپا نتواند همه درخواست‌های ایران را برآورده کند.

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا؛ رویترز در گزارشی درباره نشست امروز وین نوشت: «ایران و کشورهای اروپایی امروز در حالی در وین برای رایزنی درباره آینده توافق هسته‌ای تشکیل جلسه می‌دهند که دیپلمات‌ها می‌گویند ایران از کشورهای مقابل می‌خواهد تا تدابیری را در پیش بگیرند تا به این وسیله حفظ درآمد نفتی ایران و سرمایه‌گذاری در این کشور با وجود تحریم‌های آمریکا تضمین شود، اما به نظر می‌آید کشورهای اروپایی نمی‌توانند همه این درخواست‌ها را برآورده کنند.»

طبق این گزارش، وزیران امورخارجه انگلیس، فرانسه، آلمان و روسیه امروز نخستین‌بار پس از خروج آمریکا از برجام در وین تشکیل جلسه می‌دهند اما دیپلمات‌ها امکان نجات این توافق را اندک می‌دانند.

یک دیپلمات برجسته اروپایی در این باره گفت: «هدف این است که توافق حفظ شود. ما پیشرفت‌هایی داشته‌ایم از جمله اینکه خام‌فروشی را تضمین کنیم، اما به نظر نمی‌آید این با انتظارات ایرانیان همخوانی داشته باشد.»

رویترز می نویسد: «این نشست فقط به آنچه اروپایی‌ها می‌توانند انجام دهند مربوط نمی‌شود، بلکه آن چیزی است که روسیه، چین، هند و دیگران می‌توانند در انجام آن کمک کنند.

یک منبع اروپایی می‌گوید: «ایرانی‌ها از دیگران انتظار دارند تا اعلام کنند برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران چه خواهند کرد. ما خواهیم دید که آیا این برای آنها کافی خواهد بود.»

رویترز نوشت: «مقام های ایرانی‌ برای توضیح در زمینه نشست روز جمعه اعلام کرده‌اند که عامل کلیدی برای آنها این است که مطمئن شوند تضمین داده شود که صادرات نفت متوقف نمی‌شود و تهران همچنان می‌تواند به سیستم انتقال مالی بانکی (سوئیفت) دسترسی داشته باشد. این در حالی است که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در جریان سفر اخیر به اروپا، در زمینه کاهش همکاری با ناظر هسته‌ای سازمان ملل متحد رایزنی کرد. طبعا این اقدام تهدیدی علیه ترامپ در زمینه پیامدهای محدودیت در زمینه فروش نفت ایران محسوب می‌شود.»

طبق این گزارش، روحانی به دنبال تماس تلفنی با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه اعلام کرد از بسته پیشنهادی آنها رضایت ندارد.

صنم وکیلی که در اندیشکده چتم‌هاوس فعالیت دارد در این باره می‌گوید سوئیفت عاملی کلیدی است اما ایران باید دست‌کم تا پایان سال (در توافق) بماند تا شکاف میان اتحادیه اروپا و آمریکا بیشتر شود و برخی اعتبارات را به دست آورد و بتواند از تحریم‌های آتی عبور کند.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

فشار، مذاکره و امتیاز گیری مثلث آمریکا در مقابل مقاومت است

اگر اتفاقی برای کشتی‌های ایرانی بیفتد، آمریکا مقصر است

گفتمان صلح عادلانه می‌تواند رکن سند ایرانی ـ اسلامی پیشرفت باشد

آژانس پایبندی ایران به برجام را تأیید کرد

اروپا آمادگی پرداخت هزینه اقتصادی حفظ برجام را ندارد

رئیس‌جمهور عراق به تهران سفر می‌کند

وعده‌های توخالی اروپا برای دوران «پساترامپ»

سیاست‌های ترامپ نابودی آمریکا را رقم می‌زند

فراموش نمی‌کنیم که پمپئو ایرانیان را به گرسنگی تهدید کرد

آمریکا دروغ می‌گوید

آمریکا برای حفظ امنیت صهیونیست‌ها به عربستان سلاح می‌فروشد

گفتمان صلح عادلانه می‌تواند رکن سند ایرانی ـ اسلامی پیشرفت باشد

وعده‌های توخالی اروپا برای دوران «پساترامپ»

سیاست «اول آمریکا» موفق نبوده است

رئیس‌جمهور عراق به تهران سفر می‌کند

بشار اسد خطاب به اردوغان: به سوریه شر مرسان!

آژانس پایبندی ایران به برجام را تأیید کرد

پمپئو باید مسئولیت حرف‌هایش را بپذیرد

آمریکا دروغ می‌گوید

اروپا آمادگی پرداخت هزینه اقتصادی حفظ برجام را ندارد

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های چهارشنبه 23 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های چهارشنبه 23 آبان