432371
يكشنبه  27  آبان  1397
جمعه , 15 تیر 1397 ساعت 12:05

آغاز نخستین نشست کمیسیون مشترک وزرای خارجه برجام بدون آمریکا

نخستین نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرای خارجه بدون آمریکا ۱۳:۳۰ امروز جمعه در وین برگزار می شود.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنا، نخستین نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرای خارجه بدون آمریکا با حضور وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۴ ساعت ۱۱ امروز جمعه به وقت وین (۱۳:۳۰ به وقت تهران) در هتل «پله کوبورگ» شهر وین برگزار می شود.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران بدین منظور بامداد امروز وارد وین شد. پیش از خروج آمریکا از برجام دو دور نشست کمیسیون در سطح وزرا در نیویورک برگزار شد.

تا قبل از خروج آمریکا از توافق وین یازده دور نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران کل برگزار شد. بعد از خروج ترامپ از توافق وین، یک دور نشست در سطح معاونان در تاریخ چهارم خرداد سالجاری در وین برگزار شد.

محمد جواد ظریف امروز در جمع خبرنگاران گفت: آنچه که انتظار داریم این است بسته ای که ارائه می دهند، تعهدات مجموعه کشورهای باقیمانده از 1+5 یعنی چین، روسیه و سه کشور اتحادیه اروپا (آلمان، فرانسه و انگلیس) و اتحادیه اروپا تعهداتی باشد که حقوق مردم ایران از برجام را چه حقوق اقتصادی و چه سایر حقوقشان را تامین کند.

وی اضافه کرد: برجام منحصرا حقوق اقتصادی برای ایران ایجاد نکرده و در حوزه هسته ای و همچنین سیاسی اقداماتی را پیش بینی کرده که باید توسط طرف های دیگر انجام می شده است، خیلی از این اقدامات به خصوص در حوزه اقتصادی اقداماتی بود که منوط به برداشتن تحریم های آمریکا بود و اکنون که این تحریم ها بر اثر اقدامات غیرقانونی آمریکا بازگشت کرده، لازم است که سایر اعضای برجام به عنوان مسئولیت مشترکی که داشتند، جبران کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: آنچه که ما توقع داریم این است که حقوق مردم ایران دیده شود، البته اتحادیه اروپا و سایر اعضای برجام از ریز توقعاتمان اطلاع دارند و باید ببینیم این انتظارات جمهوری اسلامی که انتظارات به حق است را مورد توجه قرار می دهند.

ظریف همچنین گفت که قبل از نشست کمیسیون مشترک ملاقات های دوجانبه و همچنین اجلاس مدیران سیاسی و معاونان برای آماده سازی جلسه وزرا برگزار خواهد شد.

وزیر خارجه عنوان کرد که دیداری دوجانبه با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه چین و روسیه خواهد داشت و جلسات کارشناسی و در نهایت کمیسیون مشترک در سطح وزرا برگزار خواهد شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی درباره اینکه آیا قرار است اتحادیه اروپا در قبال بسته خود خواسته هایی را مطرح کند؟ پاسخ داد: خیر؛ آن خواسته ای که می شود از ایران مطرح کرد این است که ایران به تعهداتش در برجام پایبند باشد و آن خواسته ای است که آژانس بین المللی اتمی مسئول راستی آزمایی آن است و تاکنون بارها این را تأیید کرده و ما هم گفته ایم تا زمانی که حقوق مردم ایران از برجام تامین شود، ما نیز به تعهداتمان پایبند هستیم.

ظریف همچنین گفت که نشست وزرا یک نشست چند ساعته است یادآور شد: البته این بدان معنا نیست که این نشست کلا یک روز طول خواهد کشید.

وی افزود: در طول مذاکرات برجام نیز، نشست هایی که وزرا در آن شرکت داشتند، نشست های طولانی نبود بلکه بیشتر جلسات دوجانبه و نشست های کارشناسی بیشتر طول می کشید و در سطح وزرا نشست ها مختصرتر بود.

ظریف اضافه کرد: الان در طول دو ماه گذشته همکاران ما با طرفهای مختلف اعم از اروپایی و روسیه و چین مذاکرات مستمری داشتند و جلسه کمیسیون یک قسمتی از روند است، نه تمام روند.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

قطعنامه ضد ایرانی در حوزه نقض حقوق بشر تصویب شد

فشار، مذاکره و امتیاز گیری مثلث آمریکا در مقابل مقاومت است

آژانس پایبندی ایران به برجام را تأیید کرد

آمریکا دروغ می‌گوید

اروپا آمادگی پرداخت هزینه اقتصادی حفظ برجام را ندارد

رئیس‌جمهور عراق به تهران سفر می‌کند

ایران با وجود رهبری شجاع در برابر آمریکا می‌ایستد

پمپئو باید مسئولیت حرف‌هایش را بپذیرد

بشار اسد خطاب به اردوغان: به سوریه شر مرسان!

اروپا مسئول بهره‌مندی ایران از مواهب اقتصادی است

وزیر امور خارجه انگلستان به تهران می‌آید

قطعنامه ضد ایرانی در حوزه نقض حقوق بشر تصویب شد

اروپا مسئول بهره‌مندی ایران از مواهب اقتصادی است

استفاده ابزاری از حقوق بشر محکوم است

برگزاری نشست مشترک کنسولی ایران و قزاقستان

دیدار عراقچی با رئیس مجلس سنای اسپانیا

روابط فرهنگی ایران و ژاپن به هزاران سال قبل بازمی‌گردد

اظهارات ظریف بیان صادقانه مشکلات کشور است

ابراز همدردی ایران با مردم آمریکا

تحریم‌های آمریکا برجام را با خطر مواجه کرده است

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه

 تصاویر صفحه اول روزنامه‌های یکشنبه 27 آبان

تصاویر صفحه اول روزنامه‌های یکشنبه 27 آبان