572745
دوشنبه  26  آذر  1397
يكشنبه , 20 خرداد 1397 ساعت 10:02

حضور پر رنگ ایران در اجلاس سازمان همکاری شانگهای در چین

امروز (یکشنبه) اجلاس شانگهای با حضور رهبران عضو این سازمان در شهر چینگ‌داو چین برگزار می‌شود.

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا؛ حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران که به دعوت شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری خلق چین در چین حضور دارد، در این اجلاس حضور یافته و قرار است سخنرانی کند.

روحانی را در این سفر، هیاتی بلندپایه از مقام‌های سیاسی و اقتصادی ازجمله محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد، محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری و ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی همراهی می‌کنند.

طبق گزارش خبرگزاری روسیاالیوم، در جلسه افتتاحیه شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین که ریاست اجلاس را برعهده دارد، از حضور رهبران روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجکستان، ازبکستان، پاکستان و هند به‌عنوان اعضای دائم و رهبران اعضای ناظر و برخی شرکای بین‌المللی قدردانی کرد.

پینگ در سخنرانی افتتاحیه گفت: «این اجلاس برای نخستین‌بار بعد از گسترس یافتن سازمان شانگهای در این سطح و با مشارکت همه هشت کشور عضو برگزار می‌شود. این اجلاس از اهمیت تاریخی برخوردار است و با حضور چند عضو دیگر، قوی‌تر از گذشته خواهد شد.»

رئیس‌جمهوری چین با بیان اینکه کشورهای منطقه و محامع جهانی چشم امیدخود را به این اجلاس دوخته‌اند، تصریح کرد:‌ «سازمان (شانگهای) توانایی زیادی دارد و ما مسئولیت بزرگی در تضمین برقراری ثبات و امنیت منطقه‌ای داریم و باید مشارکت خود را در این زمینه افزایش دهیم.»

وی افزود: «چین آماده همکاری با دیگر اعضای سازمان برای ارائه تجربیات خود در حوزه بررسی و تحلیل اوضاع منطقه و جهان است و در آینده ما تلاش خواهیم کرد توسعه پایدار و طولانی‌مدت سازمان شانگهای را در حوزه همکاری‌ها تضمین کنیم.»

انتظار می‌رود رهبران کشورهای عضو در حاشیه این نشست توافقات مهمی را امضاء کنند و در پایان، بیانیه مشترکی صادر شود.

عضویت ایران در سازمان شانگهای در دستور کار

در عین حال یک رسانه ژاپنی نوشت تغییر عضویت ایران از کشور ناظر به عضو رسمی، در دستور کار اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای که از امروز آغاز می‌شود، قرار دارد.

ژاپن تودی نوشت: «این موضوع به‌طور رسمی اعلام نشده، اما مدت‌هاست که موضوع عضویت رسمی ایران در سازمان در دست بررسی است. از منظر تحلیلگران، اکنون بهترین فرصت برای تغییر وضعیت ایران از عضو ناظر به رسمی به‌وجود آمده است تا کشورهای عضو سازمان نشان دهند با سیاست‌های آمریکا در قبال توافق هسته‌ای مخالف هستند.»

طبق این گزارش، اعضای سازمان شانگهای حمایت خود را از توافق هسته‌ای که آمریکا آن را نقض کرده است، اعلام کرده‌اند. همچنین موضوع مبارزه با تروریسم و همکاری‌های بیشتر تجاری و موضوعات امنیتی در دستور کار نشست قرار دارد.

ژاپن تودی می‌افزاید: «احتمالا چین قصد دارد با کشورهای دیگر برنامه ایجاد یک منطقه تجارت آزاد را نیز اعلام کند و همزمان درباره طرح‌های راه ابریشم و پیشبرد این برنامه رایزنی‌های جدی انجام شود.»

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه