238392
چهارشنبه  25  مهر  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

دوشنبه , 14 خرداد 1397 ساعت 10:09

یاد امام انقلاب (6)؛

فهمی الهویدی: امام خمینی (ره) شخصیتی بی‌نظیر در میان جهان عرب و اسلام بود

یک تحلیلگر برجسته عرب‌زبان گفت: این درک والای امام خمینی (ره) از مفهوم دین بود که باعث شد انقلاب ایشان به‌‌عنوان بزرگ‌ترین انقلاب در تاریخ معاصر ثبت شود.

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا؛ در ایام رحلت امام خمینی (ره) قرار داریم. روز‌هایی که هرساله تداعی‌کننده ارتحال جان‌سوز شخصیتی بی‌بدیل و تکرارناشدنی است. رهبری که با قیام خود و با پشتوانه عظیم مردم توانست بنیان‌گذار یک نظام سیاسی و الهی در ایران اسلامی باشد.

امام خمینی (ره) منادی عزت بخش اسلام در عصر حاضر بود که ندای اسلام را به دورترین نقطه جهان رساند و راه و رسم مبارزه با استکبار با تاسی از مکتب اسلام را به همگان آموخت.

فهمی الهویدی تحلیلگر برجسته مصری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا گفت: «امام خمینی (ره)، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران شخصیتی شجاع و تاثیرگذار داشت و من بخشی از عمر خود را صرف مطالعه شخصیت این الگوی برجسته اسلامی کردم. امام خمینی کاریزمای خاصی داشتند و با این کاریزما توانستند مردم را کفن‌پوش به صحنه مبارزه و انقلاب بکشانند و در نهایت سقوط نظام شاهنشاهی را رقم بزند.»

وی با ابراز شگفتی از وجود چنین شخصیتی انقلابی در جهان اسلام، افزود: «جهان عرب پر است از شخصیت‌های مدعی قدرت ولی بدون درایت، افرادی که با وزش بادهای غرب و شرق بدان‌سو کشیده می‌شوند، ولی با مطالعه شخصیت امام خمیتی (ره) باید بگویم من تاکنون چنین فردی را در جهان عرب و اسلام نیافته‌ام.»

هویدی در این گفت‌وگو از ملت ایران با احترام یاد و تصریح کرد:‌ «ایرانی‌ها یک بال پر قدرت برای پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) بودند. درواقع باید گفت تجربه انقلاب اسلامی در ایران درسی برای همه ملت‌های جهان و به‌ویژه ملت‌های عرب است.»

این متفکر مشهور مصری گفت:‌ «این درک والای امام خمینی (ره) از مفهوم دین بود که باعث شد انقلاب ایشان به‌‌عنوان بزرگ‌ترین انقلاب در تاریخ معاصر ثبت شود. درواقع، او نه تنها بر نظام شاهنشاهی حکومت کرد، بلکه توانست بر ایرانِ هم‌دست با غرب چیره شود و موفقیت بزرگی به دست آورد.»

وی افزود: «موضوع بعد این است که امام خمینی (ره) در موضوع فلسطین غفلت نکرد، صهیونیست‌ها را از ایران راند و سفارت صهیونیستی در تهران را تبدیل به سفارت فلسطین کرد. ایشان همچنین به‌طور مداوم از موضوع فلسطین حمایت کردند و موضوع سوم اینکه امام خمینی (ره) جراتی داشت که هیچ نظام عربی یا اسلامی دیگر نداشتند و آن مقابله با آمریکا بود.»

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

توهین سفیر عربستانی به محمدجواد ظریف/ دست بمب‌سازتان را کوتاه کنید

آغاز به کار چهارمین جلسه دیوان لاهه

خبر لغو معافیت ایرانی‌ها از دریافت ویزای صربستان صحت دارد

دشمنی ایران و آمریکا پیش‌فرض تصمیمات دستگاه دیپلماسی باشد

تمامی امکانات و اقدامات لازم برای آزادی سربازان ایرانی را به کار گیرید

تسلیم رونوشت استوارنامه سفیر جدید ژاپن در ایران به ظریف

تخلیه سفارت ایران در ترکیه کذب محض است

سیاست خارجی آمریکا حفظ هژمونی است

مقامات آمریکایی دچار خیال‌بافی هستند

اتهامات آمریکایی‌ها ناشی از شکست‌های آنها است

خبر لغو معافیت ایرانی‌ها از دریافت ویزای صربستان صحت دارد

تحریم یک بانک ایرانی در حوزه واردات دارو و غذا با 8 واسطه

همه طرف‌ها باید به تعهدات برجامی خود متعهد باشند

آغاز به کار چهارمین جلسه دیوان لاهه

توهین سفیر عربستانی به محمدجواد ظریف/ دست بمب‌سازتان را کوتاه کنید

سیاست خارجی آمریکا حفظ هژمونی است

دشمنی ایران و آمریکا پیش‌فرض تصمیمات دستگاه دیپلماسی باشد

اعتراض شدید عراقچی به دستگیری دیپلمات ایرانی در اروپا

پیگیری وزیر امور خارجه از وضعیت مرزبانان ربوده شده

تحریم‌های آمریکا توهین به سازوکارهای بین‌المللی است

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه