307475
يكشنبه  25  آذر  1397
چهارشنبه , 09 خرداد 1397 ساعت 12:38

بازخوانی نامه تاریخی دکتر ولایتی به دبیرکل سازمان ملل متحد سال 64

33 سال پیش در چنین روزی بود که وزیر امور خارجه وقت کشورمان نامه‌ای برای دبیرکل سازمان ملل متحد نوشت و از نقض مقررات بین‌المللی از سوی رژیم صدام انتقاد کرد.

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا؛ 9 خرداد 64 بود که بهانه‌جویی‌های رژیم صدام در عراق و نقض مقررات بین‌المللی و ازسرگیری حملات به مناطق غیرنظامی که این بار به بهانه دخالت ایران در حادثه سوء قصد به امیر کویت مطرح شده بود با واکنش جمهوری اسلامی ایران همراه شد و دکتر علی‌اکبر ولایتی، وزیر امور خارجه وقت کشورمان نامه‌ای به خاویر پرز دکویار، دبیرکل وقت سازمان ملل متحد نوشت.

در این نامه با تاکید بر افزایش اقدامات تروریستی رژیم صدام در سطح منطقه آمده است: «جامعه جهانی از سازمان ملل متحد و جنابعالی انتظار دارد که با این موضوع که به‌طور جدی برای صلح و امنیت بین‌المللی مخاطره‌آمیز است به‌طور مستقل برخورد و اقدامات لازم را برای جلوگیری از گسترش این بُعد از تجاوز عراق به حقوق بین‌الملل مبذول نمایند.

البته این نخستین باری نبود که ولایتی نقض قوانین بین‌المللی را از سوی رژیم صدام به دبیرکل سازمان ملل متحد هشدار می‌داد. فروردین همان سال بود که وزیر امور خارجه جنایت‌های صدام را در جلسه‌ای در حضور مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس وقت کشورمان تذکر می‌داد.

آیت‌الله رفسنجانی در بخشی از خاطرات خود از سال 1364 می‌نویسد: «بعد از نماز و ورزش مختصری، به مجلس رفتم. موضوع مهمی در گزارش‌‏ها نیست. آقای خاویر پرز دکویار، دبیرکل سازمان ملل متحد که قرار نبود به ایران بیاید، ناگهان اعلام کرده است که می‌‏آید.»

وی افزود:‌ «نخستین جلسه مجلس در سال جدید تشکیل شد. پیش از دستور، درباره ماجراجویی‌‏های جدید صدام صحبت کردم. بعد از تنفس به دفترم رفتم که آیت‏‌الله خامنه‏‌ای و صیاد (شیرازی) آمدند. صیاد زمان و مانور عملیات آینده را شرح داد. از تاخیر در کار انتقاد کردیم ولی به ناچار پذیرفتیم. آقای ولایتی تلفنی خواست که ملاقات با دبیرکل سازمان ملل متحد را (که درخواست اوست) بپذیرم و پذیرفتم. چون عراق اعلام کرد که به‌طور موقت شهرها را نمی‌‏زند، به توپخانه‌‏ها دستور داده شد که دیگر شهرهای عراق را نزنند. ظهر سلمانی برای اصلاح آمد.»

رفستجانی تصریح کرد:‌ «عصر همان روز با آقای خاویر پرز دکویار ملاقات کردم و به‌طور مفصل مواضع و نظراتم را گفتم. فکر می‌‏کنم که ملاقات خوبی بود. به او گفتم که از کیفر متجاوز نمی‌‏گذریم و آماده‌‏ایم هرگونه اقدام خلاف مقرارت بین‏‌المللی را که در پاسخ به جنایات مکرر عراق، به‌عنوان مقابله به مثل انجام می‌‏دهیم، متوقف کنیم.»

رئیس سابق و فقید مجلس شورای اسلامی در بخش پایانی خاطره اش، درباره نتیجه این ملاقات گفت: «تا ساعت هشت شب گزارش‌ها را در دفترم خواندم و کارها را انجام دادم. احمد آقا و آقای موسوی اردبیلی، تلفنی درباره نتیجه ملاقات توضیح خواستند. دکتر ولایتی نتیجه مذاکرات هیات اعزامی به روسیه را شرح داد. آن‌ها قول داده‌‏اند که از تحویل موشک‌های دور برد به بغداد خودداری کنند. تمایل به توسعه روابط با ما دارند، از برخورد نکردن مناسب ما در جریان قطع ارسال اسلحه از سال 1980 به عراق گله داشته‌‏اند و بر ختم جنگ اصرار دارند. مناسبات بازرگانی دو کشور هم توسعه خواهد یافت.»

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه