572386
دوشنبه  26  آذر  1397
سه شنبه , 08 خرداد 1397 ساعت 15:46

انصاری در جمع خبرنگاران:

دولت هند از تصمیم های یک جانبه تحریم ها حمایت نخواهد کرد

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه اظهار کرد: در تمام جلساتی که میان معاونین وزارتخانه های مختلف ایران با طرف های هندی خود ما تقریبا یک صدای واحد از آنها شنیدیم ، هندی ها گفتند از تصمیم های یک جانبه تحریم ها حمایت نخواهند کرد و اینکه دولت هند به طور قاطع از توافق هسته ای حمایت می کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنا، غلامرضا انصاری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه، متعاقب سفر ظریف وزیر امور خارجه به هند در جمع خبرنگاران وبا اشاره به دستاوردهای سفر ظریف به هند در فضای ایجاد شده پس از خروج آمریکا از برجام اظهارداشت: هند از بُعد اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کشوری دوست و بسیار نزدیک به ایران به حساب می آید، چرا که هند در حوزه تمدنی ایران است و همواره برای ما از اهمیت بالایی برخوردار بوده است.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه تصریح کرد: طبیعی است وقتی ایران با مسائل خاصی در عرصه بین المللی رو به رو است، مواضع خودش را برای دوستانش تشریح کند که تحولات منطقه ای و بین المللی را چگونه می بیند.

انصاری افزود: پس از خروج آمریکا از برجام طبیعی بود ایران بخواهد دیدگاه خود را نسبت به این مساله برای دوستان و شرکایش مطرح کند و از آنجا که هند یکی از دوستان ما به حساب می آید که این دوستی چه قبل از تحریم ها، چه دوران تحریم ها و چه دوران برجام تاکنون ادامه داشته و دارد. بنابراین آقای وزیر تصمیم گرفتند به این کشور سفر داشته باشند و در این خصوص با مقامات این کشور گفتگو داشته باشند.

معاون وزیر امور خارجه اضافه کرد: در این فضا طبیعی است ایران باید سناریوهایی را برای ادامه همکاری های خود با شرکایش داشته باشد؛ بنابراین این سفر دو دستاورد کلی داشت یکی تشریح مواضع و دیدگاه های ایران نسبت به خروج آمریکا از برجام و دوم اینکه چه ساز و کارهایی می توانیم برای آینده تجارت خود با هند داشته باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که اگر ما از برجام خارج شویم چه تغییری در ادامه همکاری ما با هند خواهد داشت، اظهار داشت: طبیعی است خروج آمریکا به عنوان یکی از کشورهای مهم دنیا از قراردادی به این بزرگی و با اهمیت در عرصه بین الملل آثار قطعی در همه جای دنیا خواهد داشت اما اینکه ما چه وضعیتی پیدا خواهیم کرد طبیعتا ما همه تلاش خود را خواهیم کرد با توجه به اهمیت برجام دیگر اعضای باقی مانده در برجام را مشروط به اینکه به همه تعهدات خودشان عمل کنند را در این توافق حفظ کنیم.

سفیر سابق ایران در هند با بیان اینکه امیدواریم دیگر طرف های برجام به تعهدات خود در قالب این توافق عمل کنند، گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی ۱۱ مرتبه پایبندی ایران به تعهدات خودش را در قالب برجام تایید کرده بنابراین ایران به عنوان یکی از اعضای این توافق بین المللی نشان داده نسبت به وعده های خود پایبند بوده و خواهد بود.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: هدف ما این است که این توافق که به عنوان یک دستاورد بزرگ دیپلماسی حداقل در منطقه غرب آسیا به حساب می آید، حفظ شود ولی طبیعتا با فشارهایی که آمریکایی ها علیه برجام می آورند ممکن است اتفاقات زیادی رخ دهد. اما اگر ما متضرر اصلی این قرارداد باشیم تصمیم بر این است که از برجام خارج شویم.

انصاری تصریح کرد: پیش بینی ها بر این است که اروپایی ها تلاش زیادی دارند که این قرارداد باقی بماند و این موضعی است که چین و روسیه بر آن تاکید دارند و البته همه دنیا بر این موضوع متفق القول است. چرا که این قرارداد تنها بین چند کشور نبوده بلکه پشتوانه بین المللی دارد و یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل هم پشتوانه آن به حساب می آید.

معاون وزیر امور خارجه افزود: اگر چنانچه ما قرار باشد بنا بر عهدشکنی دیگران از قرارداد خارج شویم این کار را خواهیم کرد و این موضوع را از پیش ترسیم کرده ایم که در شرایط بدترین سناریو چگونه زندگی خواهیم کرد بنابراین اینکه در حال رایزنی با کشورهای مختلف هستیم به این علت است.

وی اضافه کرد: ما در این سفر شاهد بودیم که هندی ها به حفظ برجام بسیار مصمم هستند و در مصاحبه خانم وزیر امور خارجه هند هم دیدید که با چه قاطعیتی از برجام حمایت کردند و به این موضوع اشاره کرد که دولت هند هیچ گونه تحریم های یک جانبه ای را نمی پذیرد.

سفیر سابق ایران در هند با بیان اینکه در تمام جلساتی که میان معاونین وزارتخانه های مختلف ایران با طرف های هندی خود ما تقریبا یک صدای واحد از آنها شنیدیم اظهار داشت: هندی ها گفتند از تصمیم های یک جانبه تحریم ها حمایت نخواهند کرد و اینکه دولت هند به طور قاطع از توافق هسته ای حمایت می کند.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه ادامه داد: طبعا تاریخی برای اروپایی ها اعلام شده است که تا آن زمان جمع بندی خود را به ما اعلام کنند و پیشنهادات خود را برای حفظ منافع ایران به طرف ایرانی ارائه دهند. در یک چنین کار عظیمی هم ما باید منعطف باشیم هم طرف هندی.

انصاری افزود: اگر دیگر طرف های باقیمانده در برجام نسبت به تعهدات خودشان در قالب این توافق نامه اراده جدی داشته باشند می توان در مقابل تصمیم یکجانبه آمریکا ایستاد، بنابراین به این برمی گردد که طرف های دیگر چه عملکردی خواهند داشت.

معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: آنچه که ما طی این مدت شاهد هستیم اینکه نه تنها طرف های باقی مانده در برجام بلکه کشورهایی همچون هند که از اعضای برجام هم به حساب نمی آیند مصمم به حفظ و ادامه این توافق هستند. شورای امنیت تاکید کرده است همه کشورها در جهان باید از این توافق حمایت کنند بنابراین حمایت از برجام وظیفه همه کشورهاست.

وی در خصوص آخرین وضعیت پروژه تجاری ترانزیتی چابهار اظهار داشت: آنچه ما در این سفر دیدیم تاکید طرف هندی بر این بود که قطعا به تعهدات خودشان در قالب این پروژه پایبند خواهند بود، در بعد عملیاتی هم در نظر بگیریم تا ۱۵ ماه آینده مدیریت موقت فاز اول پروژه چابهار در اختیار هندی هاست که این به صورت یک قرارداد موقت یک ساله در اختیار هندی ها قرار می گیرد و آنها بسیار مصمم بودند که در آن تاریخ خواهند آمد و کارشان را انجام خواهند داد.

سفیر سابق ایران در هند ادامه داد: بنابراین کار از نظر ما در حال پیشرفت است و طرف هندی به شدت تاکید کرد که به این مساله علاقه مند است و درعمل ما شاهد پیشروی کار هستیم. چابهار آنقدر که برای ما اهمیت دارد دو برابر برای هندی ها اهمیت دارد چرا که محل دسترسی آنها به افغانستان و آسیای میانه است و هند نه به افغانستان و نه به آسیای میانه و نه به روسیه راهی ندارد، بنابراین هیچ راهی جز چابهار برای آنها وجود ندارد و با زحمت بیشتر بندرعباس راه دیگری برای آنها به حساب می آید.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با بیان اینکه همکاری هندی ها در پیشبرد پروژه چابهار کمکی است که آنها به خودشان انجام می دهند، گفت: هند به عنوان کشوری که بالاترین میزان رشد را در میان کشورهای جهان داشته به دنبال بازار می گردد تا به دیگر نقاط هم دسترسی داشته باشد و یکی از راه های دسترسی آنها پروژه کریدور شمال جنوب و موضوع چابهار است.

انصاری افزود: بخشی از تاخیرهای به وجود آمده در اجرای این پروژه را باید از هر دو طرف دید و نباید صرفا طرف مقابل را متهم به کم کاری و تنبلی کرد و اطمینان از پیشرفت کار هم در منفعت دو طرف از پیشبرد و به نتیجه رسیدن این پروژه حاصل می شود و ما فکر می کنیم در ماه های آینده سرعت اجرای پروژه چابهار افزایش بیشتری خواهد داشت.

معاون وزیر امور خارجه در پایان در پاسخ به این سوال که حمایت هند از حفظ و ادامه برجام چه تاثیری می تواند در عرصه بین المللی داشته باشد، گفت: هند کشوری تاثیرگذار از نظر سیاسی، فرهنگی و اقتصادی به حساب می آید؛ جمعیت بیش از یک میلیارد نفری آن کشور هند را به عنوان کشوری موثر در سطح جهانی قرار می دهد و از طرف دیگر شما دیدید که وزیر امور خارجه هند چگونه با اقتدار از حفظ و ادامه روند اجرای برجام حمایت کرد که قطعا تاثیر خودش را در سطح منطقه و بین المللی خواهد داشت.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه