572682
دوشنبه  26  آذر  1397
دوشنبه , 31 اردیبهشت 1397 ساعت 10:04

سفیر ایران خواستار کمک چین برای حفظ برجام شد

سفیر جمهوری اسلامی در پکن از چین خواسته است تا برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران، کمک کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنا، علی اصغر خاجی سفیر جمهوری اسلامی در چین در مصاحبه با "ساوث چاینا مورنینگ پست" روزنامه گفت: اگر منافع تهران با تحریم های آمریکا تهدید شود، ایران گزینه های دیگر را مورد بررسی قرار خواهد داد.

وی در ادامه تصریح کرد: پکن نقش مثبتی در دستیابی و حفظ توافق هسته ای داشته و باید همکاری های اقتصادی خود با تهران را افزایش دهد. وزیر خارجه جمهوری اسلامی پکن را به عنوان نخستین مقصد سفر هفته گذشته اش انتخاب کرده است، آن هم به خاطر اهمیت چین برای ایران بوده است.

خاجی افزود: ما از سایر کشورهای باقی مانده در برجام از جمله انتظار داریم تا برای اجرا و ادامه این توافق کمک کنند و به تعهدات خود در چارچوب این پیمان پایبند باشند.

سفیر جمهوری اسلامی در پکن گفت: اگر بتوانیم حقوق و منافع مان را از این توافق به دست بیاوریم، در آن باقی خواهیم ماند. اگر منافع ما تامین نشود، به گزینه های دیگر فکر خواهیم کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اخیرا تصمیم به خروج از توافق هسته ای با ایران گرفته است. خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران موجب تیره تر شدن روابط واشنگتن با متحدان اروپایی شده است. رهبران سیاسی آلمان، فرانسه و بریتانیا با انتشار بیانیه مشترکی، تصمیم ترامپ برای خروج از برجام را نگران کننده و تاسف بار ارزیابی کرده اند.

به اعتقاد تحلیلگران سیاسی این اقدام ترامپ تنها موجب انزوای بیشتر واشنگتن خواهد شد.

در حالی که روز یکشنبه برخی منابع در اتحادیه اروپا از رایزنی بروکسل، مسکو و پکن درباره یک توافق جدید با ایران - شامل برنامه موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای تهران - خبر داده بودند، ساعتی پیش منابع دیگری در این اتحادیه این گزارش را رد کردند.

سه منبع در اتحادیه اروپا در گفتگو با رویترز این مسئله را که نشست روز جمعه دیپلمات‌های اروپایی در وین برای نجات توافق هسته‌ای ایران شامل بحث و بررسی ارائه کمک‌های مالی به ایران در مقابل اخذ امتیازاتی (در زمینه برنامه موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای) باشد را رد کردند.

سفیر ایران در چین در ادامه گفت: بنابر این در این فضای مثبت، ما بر این باوریم و امیدواریم که بتوانیم به اجرای برجام بدون آمریکا ادامه دهیم. وزیر خارجه ایران به این دلیل چین را به عنوان نخستین مقصد سفر هفته گذشته اش پیش از عزیمت به مسکو و بروکسل انتخاب کرد که چین شریک تجاری بزرگ ایران و خریدار شماره یک نفت و سایر کالاهای غیر نفتی ایران است و همین طور یک سرمایه گذار مهم به شمار می رود.

وی خروج آمریکا از توافق هسته ای را یک اقدام کاملا غیرقانونی دانست و گفت: این اقدام به جامعه بین المللی نشان داد که واشنگتن غیرقابل اعتماد است. نه تنها ایران بلکه سایر کشورهای جهان اعتماد خود را به آمریکا به خاطر خروج از برجام از دست دادند.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه