712719
سه شنبه  01  آبان  1397

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

يكشنبه , 30 اردیبهشت 1397 ساعت 17:18

عراقچی در جمع خبرنگاران:

هیچ مذاکره غیر برجامی با اروپایی‌ها نداریم

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با تاکید براینکه ما هیچ مذاکره غیر برجامی با اروپایی ها نداریم، گفت: کمیسیون مشترک برجام این هفته بدون حضور آمریکا و به درخواست ایران در وین تشکیل می‌شود.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه در حاشیه نشست با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: هفته گذشته نشست بروکسل را داشتیم که بیانیه خوبی از طرف کشورهای اروپایی صادر شد و آنها تعهد خودشان را در ادامه برجام و تامین منافع ایران اعلام کردند.

وی گفت: همکاری‌های اروپا با ایران شامل فروش نفت و گاز و دیگر حوزه های همکاری است و ما باید ببینیم که آیا اروپایی‌ها می‌توانند این هدف ها را تامین کنند یا خیر. به نظر ما آنها و روسیه و چین جدی هستند ولی اینکه توان این کار را دارند یا خیر محل تردید جدی است و برای همین ما مذاکرات جدی را با آنها خواهیم داشت و آنها باید به ما تضمین دهند که قادر هستند منافع ایران را در برجام تامین می‌کنند.

عراقچی با بیان اینکه مذاکرات ما صرفا در محدوده برجام است، گفت: منافع ما از برجام براساس خواسته های ماست و ما همچنان به تعهدات خود در قالب برجام متعهد هستیم و فراتر از آن کاری نخواهیم کرد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با تاکید براینکه ما هیچ مذاکره غیر برجامی با اروپایی ها نداریم اعلام کرد: کمیسیون مشترک برجام بدون حضور آمریکا و به درخواست ایران در وین در هفته جاری تشکیل می‌شود تا بررسی کنیم که چگونه باید این مسیر را ادامه بدهیم.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشورمان ادامه داد: تضمین ها باید بررسی شود لذا تیم های حقوقی کشورمان در حال بررسی هستند تا مشخص شود چه تضمین هایی را می توانیم اخذ و برقرار کنیم و مطمئن شویم به خواسته هایمان خواهیم رسید. این مهم می تواند شامل تضمین های حقوقی از طرف اروپا باشد یا اینکه می تواند شامل سازوکارهایی باشد که خودمان تعبیه می کنیم تا در صورت تخلف طرف مقابل از تعهداتش، بتوانیم به فعالیت هایمان بازگردیم لذا ایده های مختلفی مطرح است.
عراقچی یادآور شد: روز جمعه هفته جاری نیز کمیسیون مشترک برجام تشکیل خواهد شد؛ در گذشته کمیسیون مذکور به طور مستمر هر سه ماه یک بار برگزار می شد اما اکنون به درخواست ایران و بدون حضور امریکا تشکیل می شود زیرا امریکا دیگر مشارکت کننده در برجام نیست.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه با اشاره به محور جلسه کمیسیون مشترک برجام، خاطرنشان کرد: این جلسه برای بررسی ابعاد ناشی از خروج امریکا از برجام است و اینکه کشورهای مشارکت کننده چگونه می توانند در برجام به تعهداتشان عمل کنند و در این میان چطور نبودن امریکا در توافقنامه را جبران و خواسته های ایران را تامین کنند.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

جیش‌الظلم تهدید کرد: مرزبانان ایرانی را اعدام می‌کنیم

آمادگی برای مذاکره در آمریکایی‌ها وجود ندارد

تمامی امکانات و اقدامات لازم برای آزادی سربازان ایرانی را به کار گیرید

اعتراض شدید عراقچی به دستگیری دیپلمات ایرانی در اروپا

تحریم یک بانک ایرانی در حوزه واردات دارو و غذا با 8 واسطه

فرصت 4 ماهه FATF به ایران برای انجام اصلاحات

FATF از سیاسی‌کاری اجتناب کند

تحریم‌های آمریکا توهین به سازوکارهای بین‌المللی است

پیگیری وزیر امور خارجه از وضعیت مرزبانان ربوده شده

قاسمی حادثه تروریستی کریمه را محکوم کرد

ایران از لحاظ علمی حرف اول را در منطقه می‌زند

آمادگی برای مذاکره در آمریکایی‌ها وجود ندارد

سیستم مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران عملیاتی می‌شود

فرصت 4 ماهه FATF به ایران برای انجام اصلاحات

ایران شریک ما در دوره بازسازی است

جیش‌الظلم تهدید کرد: مرزبانان ایرانی را اعدام می‌کنیم

تحریم یک بانک ایرانی در حوزه واردات دارو و غذا با 8 واسطه

پارک علم‌و‌فناوری پردیس نمود بارز پیشرفت ایران است

خروج آمریکا از پیمان موشکی با روسیه به بی‌ثباتی می‌انجامد

دیدار و گفتگوی هیأت پارلمانی فرانسه با عراقچی

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه