42769
دوشنبه  19  آذر  1397
شنبه , 13 آبان 1396 ساعت 15:17

برای اولین بار به یک ایرانی اهدا میشود

اعطای عالی‌ترین نشان حکومتی ژاپن به منوچهر متکی

منوچهر متکی وزیر پیشین امور خارجه کشورمان با دعوت رسمى شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به توکیو سفر می کند تا طى مراسمى در کاخ امپراتورى، نشان درجه یک خورشید تابان را دریافت کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنا به نقل از رایزنی مطبوعاتی سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو، بر اساس اعلام رسمى دولت ژاپن، «نشان درجه یک خورشید تابان» The Grand Cordon of the order of the Rising Sun در سال ٢٠١٧ روز 16 آبان در کاخ امپراتورى و با حضور امپراتور و نخست وزیر ژاپن به منوچهر متکی وزیر پیشین امور خارجه ایران اهدا مى شود.

لازم به ذکر است که این نشان که از سال ١٨٧٦ به چهره‌هاى برجسته سیاسی، فرهنگی و نظامی از جمله رؤسای دولت ها، مقامات شاخص سازمان های بین‌المللی، سیاستمداران، رهبران اقتصادی و دیپلمات های عالی رتبه، اعطا مى‌شود در سال هاى قبل به افراد و چهره‌هایى همچون: آنتونیو گوترش (دبیرکل کنونی سازمان ملل متحد)، جان میجر (نخست وزیر اسبق انگلیس)، جان هوارد (نخست وزیر اسبق استرالیا)، کلاوس شواب (بنیانگذار و رییس هیات مدیره مجمع جهانی اقتصاد/داووس)، مان موهان سینگ (نخست وزیر سابق هندوستان) و دونالد رامسفلد (وزیر اسبق دفاع آمریکا) اعطا شده است.

«نشان درجه یک خورشید تابان» که امسال به منوچهر متکی دیپلمات برجسته ایران تعلق گرفته است عالی ترین نشانی است که به یک فرد ایرانی اهدا می شود.

طبق فهرست اعلام شده از سوی وزارت امور خارجه ژاپن، از دیگر چهره های شناخته شده بین‌المللی که امسال این نشان را دریافت می‌کنند می‌توان به رابرت گیتس (وزیر سابق دفاع آمریکا)، ارنست مونیز (وزیر سابق انرژی آمریکا)، کاندولیزا رایس (وزیر سابق امور خارجه آمریکا) و ویلیام هیگ (وزیر سابق امور خارجه بریتانیا) اشاره کرد.

برچسب‌ها

بیشتر بخوانید

نظرات

گفتگوی ویـژه

گـزارش

دیدگاه

پیشخوان روزنامه