چهارشنبه  01  خرداد  1398
يكشنبه , 11 آذر 1397 ساعت 11:25

پتک سندرز بر سر ترامپ!

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اگر سندرز به دور نهایی رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری 2016 راه می‌یافت، می‌توانست با اختلافی زیاد (حدوداً 15 درصد) راهی کاخ سفید شود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، برنی سندرز سناتور کهنه‌کار آمریکایی و یکی از نامزدهای مطرح حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری 2016 میلادی، همچنان به‌مواجهه خود با دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات‌متحده ادامه می‌دهد. این مواجهه از بدو ورود ترامپ به کاخ سفید (در ابتدای سال 2017 میلادی) آغازشده و همچنان ادامه دارد. سندرز در یکی از تازه‌ترین موضع‌گیری‌های خود علیه کاخ سفید، خواستار پایان دادن به حمایت واشنگتن از ریاض در جنگ یمن شده است. همچنین سندرز، موضع‌گیری نرم ترامپ در قبال ماجرای قتل جمال خاشقجی را محکوم کرده است. بااین‌حال یکی از مواضع سندرز علیه ترامپ، منجر به نگرانی شدید رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا شده است.

این موضوع، به ماجرای بازرس مولر و تحقیقات وی در خصوص انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 میلادی بازمی‌گردد. اخیراً سندرز در توئیتی نوشت: «رئیس‌جمهوری باید اجازه دهد رابرت مولر بازپرس ویژه، تحقیقات خود را بدون محدودیت انجام دهد. هرگونه دخالت رئیس‌جمهوری یا وزارت دادگستری در تحقیقات مولر مصداق جلوگیری از اجرای عدالت است؛ تخلفی که قابل استیضاح است.»

در حقیقت سندرز به ماجرای کناره‌گیری اجباری «جف سشنز» وزیر دادگستری دولت ترامپ از قدرت اشاره‌کرده است. سشنز که درخواست ترامپ مبنی بر دخالت و اعمال فشار در تحقیقات بازرس مولر در خصوص انتخابات ریاست جمهوری 2016 را رد کرده بود، به درخواست رئیس‌جمهور آمریکا از سمت خود استعفا داد. درهرحال، برنی سندرز قصد ندارد به‌سادگی در برابر دونالد ترامپ تسلیم شود!

واقعیت امر این است که مطابق نظرسنجی‌های انتخاباتی در 2016 میلادی، سندرز به‌مراتب شانس بیشتری برای پیروزی در مقابل ترامپ در دور نهایی انتخابات ریاست جمهوری داشت. بسیاری از رأی‌دهندگان دموکرات معتقد بودند که سندرز می‌تواند به‌عنوان نماد تغییر در آمریکا، نقش مهمی در تنظیم قدرت در این کشور داشته باشد. هرچند چنین تصوری از اساس و به دلیل ساختار سیاسی قدرت در آمریکا اشتباه بوده است، اما درهرحال این باور در میان برخی طرفداران پر و پا قرص حزب دموکرات شکل‌گرفته بود. از سوی دیگر، هیلاری کلینتون نامزد پرنفوذ حزب دموکرات که از حمایت همسرش بیل کلینتون و بسیاری از شخصیت‌های متنفذ حزب متبوعش برخوردار بود، توانست با لابی‌گری‌های پشت پرده و با استناد به حمایت سوپر دلیگیت‌ها، سندرز را در دور مقدماتی شکست داده و به‌عنوان نامزد نهایی حزب دموکرات به مصاف ترامپ برود. همان‌گونه که اشاره شد، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اگر سندرز به دور نهایی رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری 2016 راه می‌یافت، می‌توانست با اختلافی زیاد (حدوداً 15 درصد) در سطح آرای عمومی و متعاقباً با اختلافی زیاد در سطح آرای الکترال، ترامپ را شکست داده و راهی کاخ سفید شود. بااین‌حال سندرز قربانی زد و بندهای پشت پرده سران حزب دموکرات و هیلاری کلینتون شد. بی‌دلیل نبود که بسیاری از طرفداران سندرز ترجیح دادند آرای خود را به سود رقیب هیلاری کلینتون یعنی دونالد ترامپ به صندوق‌ها بریزند!

سندرز هم‌اکنون خود را رئیس‌جمهور بالقوه آمریکا می‌داند! گرچه او در خصوص انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 کمتر سخن گفته و ظاهراً قصدی برای حضور در این رقابت‌ها ندارد، اما طرفداران برنی سندرز خواستار حضور دوباره وی در این آوردگاه سیاسی هستند. برخی تحلیلگران مسائل آمریکا معتقدند که حضور فعالانه سندرز درصحنه مخالفت با دونالد ترامپ و کاخ سفید، زمینه مناسبی را جهت حضور دوباره وی در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری آتی فراهم ساخته است. بااین‌حال به نظر می‌رسد این سناتور کهن‌سال آمریکایی هنوز تصمیم خود را در این خصوص اتخاذ نکرده است. نظرسنجی‌هایی که اخیراً در ایالات‌متحده آمریکا صورت گرفته است، بیانگر موقعیت مناسب سندرز در میان رأی‌دهندگان دموکرات است. بر این اساس، جو بایدن و برنی سندرز هر دو از موقعیت خوبی در نزد طرفداران حزب دموکرات برخوردار هستند و شانس آن‌ها برای حضور در دور نهایی رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری 2020 بالاست. بااین‌حال هنوز مشخص نیست که سندرز درنهایت چه تصمیمی برای حضور در انتخابات آتی خواهد گرفت: آیا او بار دیگر در رقابت‌های درون‌حزبی دموکرات‌ها حضور خواهد یافت یا به اعلام حمایت از چهره‌های دیگر مانند جو بایدن بسنده خواهد کرد؟

انتهای پیام/4106/

 

http://ana.ir/i/330636
تعطیلی دولت یک فاجعه است

تعطیلی دولت یک فاجعه است

حداقل حقوق کارگران از  2009 افزایش نداشته است

حداقل حقوق کارگران از 2009 افزایش نداشته است

سندرز در آستانه اعلام تصمیم بزرگ!

سندرز در آستانه اعلام تصمیم بزرگ!

اعلام آماده‌باش بایدن به هیلاری

اعلام آماده‌باش بایدن به هیلاری

بدون شک ولیعهد عربستان از قتل خاشقجی آگاه بوده است

بدون شک ولیعهد عربستان از قتل خاشقجی آگاه بوده است

آمریکا نمی‌خواهد بخشی از جنایت علیه یمن باشد

آمریکا نمی‌خواهد بخشی از جنایت علیه یمن باشد

سیستم قضایی آمریکا نژادپرست و فاسد است

سیستم قضایی آمریکا نژادپرست و فاسد است

آمریکا نباید بخشی از سیاست مخرب عربستان باشد

آمریکا نباید بخشی از سیاست مخرب عربستان باشد

باید شرمسار باشیم

باید شرمسار باشیم

عربستان سعودی یک دیکتاتوری وحشیانه است

عربستان سعودی یک دیکتاتوری وحشیانه است

سنا به جنگ یمن پایان خواهد داد

سنا به جنگ یمن پایان خواهد داد

تعداد اخبار امروز گروه : 2 خبر